Nadal wielu działkowców i „domowych” ogrodników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest okrywanie roślin na zimę. Krzewy oraz byliny, które znajdują się pod warstwą lodu, zwykle obumierają, ponieważ nie są im dostarczane żadne wartości odżywcze oraz woda. Kiedy warto okryć rośliny na zimę? Jakich użyć do tego materiałów? Zobaczcie!
Ochrona roślin przed mrozem
Warto od razu zaznaczyć, że nie należy się spieszyć z okrywaniem roślin. Dodatnie temperatury mogą być powodem rozwoju bakterii oraz grzybów, u wszystkich tych roślin, które znajdują się pod przykryciem. Przez co, na wiosnę mielibyśmy problem z zarażonymi roślinami i z pewnością musielibyśmy je wyrzucić. Mowa tu jednak o wczesnej jesieni – wrześniu oraz październiku, wtedy warto jeszcze wstrzymać się z okrywaniem roślin. Zazwyczaj w listopadzie zaczyna się robić na tyle chłodno, że możemy przykryć nasze krzewy oraz byliny. Gdy temperatura bliska jest zeru, dobrze jest rozejrzeć się za odpowiednim okryciem naszych roślin. Pamiętajmy jednak, by wcześniej nasze byliny dobrze podlać!
Warto okryć rośliny na zimę, dzięki temu nie zmarzną
Okrywanie roślin na zimę agrowłókniną
Z pewnością najpierw będziemy się zastanawiać, czym tak naprawdę okryć nasze rośliny na zimę. Mamy kilka opcji, możemy użyć do tego kory, suchych liści, a także agrowłókniny. Ten ostatni materiał jest niezwykle popularny, zwłaszcza gdy oprócz korzeni i łodyg, chcemy okryć także liście i kwiaty naszych krzewów. W tym celu należy zakupić przepuszczalną powietrze agrowłókninę i wyłożyć nią podłoże oraz wykonać ochronny kaptur na roślinę. Warto do tego wykorzystać agrowłókninę zimową o grubości 50g/m². Pamiętajmy, by materiałem pokryć wszystkie pnącza oraz korony, wtedy uchronimy roślinę przed zamarznięciem. W taki sposób możemy ochronić przed mrozami krzewy oraz np. róże, jak i inne rośliny, mające pnącza. Agrowłókninę zakupimy „od ręki” w sklepie ogrodniczym. Za rolkę 50m, damy około 50 zł.
Jakie rośliny trzeba okryć na zimę?
Są to głównie rośliny wieloletnie, które muszą „przezimować”. Nie będziemy okrywać warzyw i owoców sezonowych, czyli tych, które sadzimy na wiosnę, a następnie latem lub jesienią zbieramy ich plon. Do okrycia roślin wieloletnich, możemy użyć także suchych gałęzi z drzew iglastych, jest to tzw. stroisz. Okrycie to jest idealne dla wszystkich roślin, nawet tych zimnozielonych. Co więcej, nie gnieżdżą się pod nim gryzonie. Niezwykle popularne jest także ściółkowanie korą, trocinami, czy okrywanie styropianem. Wszystkie te materiały chronią przed przemarznięciem, ale także pozwalają na odżywianie roślin.
Kiedy ściągamy okrycia?
Nie ma określonego miesiąca w roku, w którym zawsze będziemy mogli ściągnąć okrycia zimowe z naszych krzewów i bylin. Sami musimy pilnować najbardziej odpowiednich dni. Czasem jest to dopiero maj, a czasem już koniec marca. Optymalnie, zwykle około kwietnia możemy ściągnąć okrycia roślin. Musimy jednak monitorować temperaturę na zewnątrz oraz sprawdzać rośliny pod okryciami.
Okrycia, tzw. kaptury, możemy wykonać z różnych materiałów
Okrywanie roślin na zimę, jest niezwykle istotne, ponieważ chroni krzewy i byliny przed zmarznięciem oraz obumieraniem. Pamiętajmy, by wybrać odpowiedni moment na okrycie roślin, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie, ale także zbyt późno. Na wiosnę, gdy „odpuszczą” ostatnie mrozy, możemy ściągnąć okrycia.
Dokładnie powinno się okrywać krzewy i drzewa na ten czas mrozów 🙂
Tak! Dzięki temu nie marzną 🙂