Ogródek warzywny dla początkujących

Ogródek warzywny dla początkujących

Uprawa warzyw we własnym ogrodzie jest wielką przyjemnością, ponieważ można cieszyć się ze swojskich upraw, które wiecie, w jaki sposób są nawożone. Możecie spędzić nieco czasu, oglądając swoje zieleniny. Dla wielu jest to niepowtarzalny rodzaj hobby pozwalający im zrelaksować się, odpocząć od codziennych spraw, a niekiedy nawet dobrze bawić się. W jaki sposób uprawiać zatem ogródek warzywny, będąc osobą początkującą? Odpowiadamy!

Odpowiednie miejsce

Aby zacząć uprawiać własne warzywa, trzeba znaleźć im odpowiednie miejsce w ogrodzie. Jeśli jest on dosyć przestronny, zdecydujcie się na urządzenie grządki w części wschodnio-południowej lub wschodnio-północnej. Pamiętajcie jednak, aby nie sadzić warzyw jedynie od strony południowej, ponieważ mogą one się spalić w przypadku dość intensywnych sezonów letnich.

Pamiętajcie także, aby dobrze urządzić grządki, powinny one być między sobą w odległości mniej więcej 10-15 cm, aby można było się swobodnie poruszać pomiędzy nimi. Dlaczego konieczne będzie podlewanie, wyrywanie chwastów, doglądanie upraw? W inny sposób nie sprawdzicie, jak rosną warzywa znajdujące się na środku pola uprawnego. Jeśli macie taką możliwość, warto urządzić miejsce do upraw mające około 20 m2.

Żyzna ziemia i nawożenie

Nie zapominajcie o tym, że grządki muszą być zrobione z żyznej ziemi. Warto pomieszać ją także z humusem, dzięki temu warzywa będą szybciej dojrzewać. Co ciekawe, bardzo istotny jest także proces nawożenia ich. Jeśli tylko macie możliwość, dobrze jest wykorzystywać naturalny nawóz, na przykład z kompostownika. Jeśli jednak nie macie dostępu do takich nawozów, możecie wykonać samodzielnie w domu bardzo szybko nawóz z choćby skorupek jajek. Warto też kupić preparaty bogate w wapń i fosfor.

Narzędzia dla początkujących ogrodników

Będąc początkującym ogrodnikiem, warto zaopatrzyć się w motykę, kopaczkę, a także grabie. Koniecznie także trzeba mieć mini łopatkę. Te narzędzie pozwolą Ci w łatwy sposób siać nasiona, czy sadzonki, a także okopywać grządki. Dobrze spulchniona ziemia przyczynia się do lepszego wzrostu sadzonek oraz nasion.

Kiedy rozpoczynamy sadzenie?

Proces sadzenia rozpoczynamy tuż na wiosnę. Warzywa można rozsadzać mniej więcej w okolicach kwietnia, warto zacząć od rzodkiewki, marchewki, cebuli i sałaty, później można również zacząć od cebuli, szczypiorku, a na końcu, około czerwca, można sadzić ogórki i pomidory.

Co istotne, należy pamiętać o dokładnym rozstawie warzyw. Warto zapamiętać sobie zasadę, że im większe jest warzywo, tym musi ona być posadzone w większej odległości od siebie. Aby rzodkiewka mogła wzrosnąć, dojrzeć, warto co kilka centymetrów posadzić sadzonkę. Jeśli chodzi o buraka ćwikłowego rozstaw wynosi już około 25 cm. Pomidory natomiast warto sadzić w rzędach co 15 cm, a marchew zwyczajną co 30 cm. Nie trzeba oczywiście robić tego dokładnie z metrem ręku, natomiast na oko warto pozostawić wolną przestrzeń, stąd także ogródek uprawny powinien być większych rozmiarów. Chyba że planujecie zasadzenie jedynie dwóch lub trzech rodzajów warzyw.

Pielęgnacja ogródka na jesień

Oczywiście po skończonym czasie plonów, warto usunąć resztę warzyw owoców i innych roślin, przekopać dokładnie ogródek, odżywić nieco ziemię i tak pozostawić do wiosny. Pamiętajcie jedynie o tym, aby przed zasadzeniem usunąć wszystkie gałęzie i zalegające liście.

Uprawa ogródka nie należy do trudnych. Osoby początkujące powinny jedynie nauczyć się kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Przede wszystkim warto przeznaczyć na ogródek około 20 m2 przestrzeni we własnym ogrodzie. Dobrze jest także nie tworzyć tego miejsca od strony południowej. Warzywa koniecznie trzeba rozsadzać w odpowiednich odległościach od siebie. Warto zwrócić uwagę na rozmiar warzywa i w ten sposób dobrać odpowiednią odległość. Z czasem uprawa własnego ogródka wejdzie „w krew” i z pewnością stanie się to dla Was świetną frajdą. Warto nie zrażać się także początkowymi niepowodzeniami, gdyż one zawsze się pojawiają.

 

 

Te artykuły również mogą Was zainteresować:

Jak wykonać kompostownik – gdzie go umiejscowić?

Jak zacząć uprawiać warzywa? 4 rady dla początkujących

Warzywa łatwe w uprawie

10 Comments
  1. w tym roku startuję właśnie z moim pierwszym warzywnikiem – trzymajcie kciuki za pomidorki i ziemniaki 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *