Ogród w stylu rustykalnym – wykorzystanie starych narzędzi i urządzeń

Ogród w stylu rustykalnym – wykorzystanie starych narzędzi i urządzeń

Choć rustykalizm kojarzy się bezapelacyjnie ze stylem wiejskim, urządzenie ogrodu na ten wzór niekoniecznie musi takie być. Dekorowanie ogrodu lub domu w stylu rustykalnym polega na decydowaniu się na elementy noszące znamiona wiejskości, proste w swoim odbiorze, a jednocześnie piękne i użytkowe. Styl rustykalny wiąże się często z nadawaniem rzeczom „drugiego życia”. Stary rower, beczka, wiadro – jeśli je przemalujemy i odnowimy, będą świetną formą dekoracji! Jakie przedmioty i narzędzia warto użyć, by stworzyć własny styl rustykalny w ogrodzie? Zobaczcie!

Styl rustykalny w ogrodzie

Aby urządzić ogród w stylu rustykalnym lub jedynie nadać mu kilka charakterystycznych cech dla tego stylu, musimy poszukać kilku starych, nieużywanych przedmiotów, urządzeń. Najlepiej, jeżeli będą to przedmioty żeliwne, ponieważ plastikowe nie mają już tego „charakteru”. Następnie musimy przemalować, ustroić je według własnego pomysłu i ustawić w konkretnym miejscu w ogrodzie. To, co wyróżnia styl rustykalny naszych czasów to kolor biały lub pastelowe odcienie. Niezwykle popularne są różowe elementy ozdobne lub wszechobecna biel, „przełamana” ciekawymi zdobieniami. Pamiętajmy jednak, że nie możemy przesadzić z wystrojem. Jeśli zdecydujemy się już na udekorowanie ogrodu w stylu rustykalnym, nie ustawiajmy zbyt wielu dodatków wokół. Najlepiej, jeżeli ogród będzie pełen rabat lub grządek z warzywami, a my postawimy na kilka znaczących akcentów rustykalnych. W przeciwnym razie nasz ogród może stać się karykaturalny w odbiorze.

Dodatki rustykalne w ogrodzie prezentują się świetnie nawet nocą.

Przedmioty, które warto wykorzystać

Jest kilka takich przedmiotów, które bardzo dobrze prezentują się w stylu rustykalnym. Co istotne, są to rzeczy z tzw. odzysku. Stawiając na stare, żeliwne wiadro, nieużywany rower, możemy nie tylko ozdobić ogród, ale także spożytkować je do kilku ciekawych pomysłów. Jakich? Na co warto zdecydować się, gdy chcemy wprowadzić rustykalny akcent do naszego ogrodu?

Warto wykorzystać stare, żeliwne wiadra i stworzyć z nich doniczki.
  • Rowery – stare rowery, np. „składaki”, na których nikt już dawno nie jeździ, możemy użyć do stworzenia świetnego kwietnika. Wystarczy, że odmalujemy rower na piękny, pastelowy kolor i ustawimy na nim donice z kwiatami. Bardzo dobrze na takiej dekoracji będą prezentować się kwiaty wiszące. Możemy taki rower oprzeć o drzewo lub o płot.
  • Wiadra żeliwne – to niezastąpiony przedmiot, który bardzo dobrze sprawdzi się jako doniczka. Odmalujmy wiadra na np. kolor biały i zasadźmy w nich nasze ulubione kwiaty ozdobne. Jeśli mamy natomiast płot z drewna, możemy zawiesić wiadra na szczeble. Taka dekoracja świetnie wygląda w krajobrazie typowo wiejskim.
  • Wozy – stare, drewniane wozy służyły naszym dziadkom do przewożenia m.in. paszy dla zwierząt, a także innych, wiejskich przedmiotów. Co istotne, jeśli jakiś tego typu wóz z drewna kurzy się u nas w garażu lub starym budynku obok domu, możemy go wykorzystać jako kwietnik w ogrodzie. Wystarczy, że odnowimy go i wyczyścimy.
  • Stoły, meble – możemy także wykorzystać stare stoliki, krzesła lub meble. Nieużywany taboret lub mini stolik może stanowić świetny kwietnik. Tego typu przedmioty dobrze prezentują się jako odnowione i nieodnowione.

 

 

Nieużywany rower może sprawdzić się idealnie jako kwietnik.

 

Meble rustykalne można wykorzystać w ogrodzie.

Rustykalny ogród to marzenie wielu z nas! Jeżeli zatem mamy możliwość wykorzystania rustykalnych przedmiotów, by ozdobić nasz ogród, dlaczego tego nie zrobić! Pamiętajmy jedynie, by postawić na jeden, wyróżniający się akcent. Zbyt dużo rustykalnych przedmiotów wokół domu, nie będzie prezentować się już aż tak dobrze.

A Wy? Lubicie styl rustykalny? Macie coś podobnego w Waszym ogrodzie?

12 Comments
  1. Fajnie jest zrobić coś z niczego w ogrodzie. Mieszkam na wsi i mam dostęp do takich staroci, które można zmienić na coś do ogrodu

  2. Świetnie to wygląda 🙂 Mój sąsiad ma przerobione stary bębny na grila i kloce drewniane na siedziska, kocham takie klimaty <3

  3. Myślę, że styl rustykalny bardzo pasuje do ogrodu. Sama nie mam ogrodu a działkę i poważnie myślę, o urządzeniu w podobnym klimacie

  4. Mam wrażenie, że styl rustykalny robi się coraz bardziej popularny! Świetnie pasuje do starych domów czy ogrodów. Bardzo podobają mi się Twoje inspiracje. Chętnie bym je wykorzystała gdybym tylko miała taki dom….

    1. dziękuję 🙂 czasem miło chociaż popatrzeć 🙂 a może masz balkon i to jego urządzisz? czasem nawet niewielkie akcenty stylu rustykalnego pasują w mieszkaniu 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *