Harmonia, prostota i elegancja. Te trzy najważniejsze określenia w stu procentach opisują ogrody japońskie. Choć dla laika na pozór może się wydawać, że aranżacje te są przeładowane, a rośliny zasadzone bez większego przemyślenia, nic bardziej mylnego! Japonia to specyficzny kraj, który zadziwia, a zarazem zachwyca Europejczyków swoją kulturą. Dzieje się tak z pewnością, dlatego że interesuje nas innowacyjność. W Polsce niezwykle popularne stały się ogrody w stylu japońskim. Czym są i czy można urządzić tego typu aranżację swoim przydomowym ogródku? Sprawdźcie!
Co można zasadzić w ogrodzie w stylu japońskim?
Choć dla większość ogrody japońskie są symbolem przeładowania roślinami, równocześnie potrafią zachwycić pięknem barw oraz różnorodnością. Ogrody japońskie przypominają małą puszczę oraz zagajnik. To, co je charakteryzuje nie ma jednak nic wspólnego z chaosem! Są to aranżacje jak najbardziej przemyślane i staranne. Charakteryzuje je harmonia, prostota oraz elegancja. Przeważają w nich kamienie, które symbolizują niezmienność i stałość, zwykle układane są w jak najbardziej zbliżony sposób do tego, który można spotkać naturalnie: w łuki i swobodne kształty. Ogrody japońskie pełne są także atrakcyjnej roślinności. Zwykle dominują tam okazałe kwiaty, które potrafią bardzo pięknie zakwitnąć, jak np.: astry, chryzantemy, peonie, liliowce. Zachwycają one kolorystyką oraz różnorodnością. Mimo to kolorem, który dominuje we wszystkich ogrodach japońskich, jest zielony. Dodatkowo, w szczególności sadzone są rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność oraz stałość. Przeważające krzewy w ogrodach japońskich to: rododendrony, jaśminowce, glicynie. Jeśli chodzi o drzewa: klon palmowy i japoński, magnolia, miłorząb chiński i sosna japońska. Drzewa i krzewy sprawią, że przechadzając się po tego typu ogrodzie, będzie miało się wrażenie wędrówki przez baśniową puszczę.
Ogrody japońskie mają przepiękną roślinność. W porze kwitnięcia wyglądają najpiękniej.
Japońskie ogrody w Polce
Tego typu ogrody możemy spotkać w różnych zakątkach Polski. Już za niewielką opłatą, można zwiedzić najpiękniejsze polskie pomysły na aranżację ogrodu w tym stylu. Najlepiej udać się na zwiedzanie w porze wczesnowiosennej, gdy kwiaty zaczynają kwitnąć. Najodpowiedniejszym miesiącem jest zatem maj i początek czerwca.
Co jeszcze może znaleźć się w takim ogrodzie?
W japońskich ogrodach królują także strumyki lub oczka wodne wyposażone w kaskadę wodną. Woda jest symbolem życia, a także ruchu i dynamiki. Dzięki niej wszystko płynie, ale jednocześnie jest wieczne. Bardzo często można spotkać się z dwoma rodzajami strumyka: rwącego wodospadu, symbolizującego mężczyznę i delikatnego potoku, który odzwierciedla kobietę. Oba strumienie wody łączą się ze sobą tworząc harmonię.
Wszelkiego rodzaju mostki stanowią świetne uzupełnienie dekoracji ogrodów japońskich
Ogrody japońskie pełne są także altanek oraz drewnianych kładek. Zwykle zlokalizowanych na uboczu, pośród krzewów i drzew. Najczęściej kładka lub mostek prowadzą do niewielkiej altanki lub domku, gdzie w zaciszu można się zrelaksować. Konstrukcje są proste i drewniane, w japońskim, eleganckim stylu, a jednocześnie nowoczesne. Ogrody japońskie to niepowtarzalny klimat, gdzie można z łatwością wypocząć i zachwycić się otaczającą przyrodą.
W ogrodach japońskich zwykle jest bardzo zielono, kolor ten kojarzy się z dojrzewaniem i harmonią
Domowy ogród japoński?
Pozostaje zatem pytanie, czy można stworzyć tego typu ogród wokół swojego domu. Wszystko zależy od rozmiarów naszego przydomowego ogródka. Bardzo często tworzy się namiastkę japońskiej aranżacji, sadząc astry, peonie kilka krzewów, np. rododendrony, a także dekoruje się oczko wodne kamieniami. Można także stworzyć „japońską drogę” do altany, dzięki temu z pewnością przywołamy klimat stylowego, japońskiego ogrodu. Do dekoracji można także użyć żeliwnych latarni, które nastrojowo oświetlą aranżację nocą. Warto także pamiętać o nieparzystej liczbie dekoracji, gdyż układy asymetryczne są elementem charakterystycznym dla ogrodów japońskich.