Ogród w maju – jak rozrastają się rośliny?

Ogród w maju – jak rozrastają się rośliny?

Mimo że maj zaczął się niezwykle słonecznie, musieliśmy uporać się ostatnio z falą opadów. Miejmy zatem nadzieję, że już wkrótce znów słońce zagości na dobre! A jak zmienia się ogród po kwietniu? Co zaczyna rosnąć, dojrzewać i upiększać ogród? Zobaczcie koniecznie nasz przegląd majowych zdjęć.

Zielone drzewa i mlecze

Jeśli uprawiacie własny ogródek, to zauważyliście pewno spore zmiany, jeśli chodzi o roślinność. Wiele krzewów zazieleniło się i opadły pierwsze, wiosenne zakwitnięte na drzewach kwiaty. To ostatni dzwonek (o ile jeszcze jest taka szansa), by zobaczyć piękne Magnolie! Warto wiedzieć, że niektóre drzewa bardzo szybko przekwitają, np. wiśnia, którą widać na zdjęciu poniżej. Do niedawna, całe drzewko było ukwiecone, a teraz zaczęło się pięknie zielenić. Kolejną oznaką maja jest z pewnością wysyp mleczy, czyli mniszków lekarskich. Pomimo tego, że większość działkowców i ogrodników ich nie znosi i są powszechnie uważane za chwasty, mają wiele właściwości zdrowotnych. Niektórzy miłośnicy miodów zbierają mlecze, by móc zrobić z nich przepyszny miód. Mniszek stanowi także cenne źródło nawilżenia, używany jest często w kosmetyce i jest składnikiem niektórych kremów przeciwstarzeniowych. Ponadto można z niego robić okłady zewnętrzne na bolące stawy.

 

Mniszki lekarskie, pospolicie zwane mleczami, to częsty widok na przydomowych trawnikach

 

Wiele drzew zazieleniło się już dość mocno i opadły pierwsze, zakwitnięte kwiaty

Dojrzewanie owoców

Maj to miesiąc, kiedy można podziwiać już wzrost niektórych owoców. Przycięte maliny powoli pną się do góry. Zapewne już końcem maja lub początkiem czerwca, będzie można liczyć na pierwsze zbiory! Kto z nas nie lubi słodkich malin, idealnych pod postacią dżemu lub soku do herbaty? Jest także wielu zwolenników jedzenia malin prosto z krzaka. Maliny możemy zbierać praktycznie do września, pamiętajmy o regularnym przycinaniu. Małe owoce możemy zauważyć już także na porzeczce agrest, zwyczajowo nazywanej po prostu agrestem. Wystarczy kilka słonecznych i cieplejszych dni, a agrest dojrzeje. Za miesiąc lub półtora miesiąca, będziemy mogli zbierać agrest na kompot i do dżemów.

 

Maliny zaczynają powoli dojrzewać. Już wkrótce rozrosną się w naszym ogrodzie!

 

Nawet agrest ma już na swoich krzakach niewielkie owoce

Wzrost sadzonek

Ponadto warto zaznaczyć, że robi się coraz bardziej zielono. Z ziemi powoli wynurzają się ogórki i lubczyk, a w doniczkach wzrastają pomidory. Pomidory jeszcze nie zostają zasadzone w ziemi, gdyż lepiej poczekać na naprawdę ciepłe dni, które wkrótce nadejdą. Początkiem czerwca będzie można swobodnie wsadzić je do gruntu, bez obaw, że zmarzną. Jeśli macie zioła lub inne, przydatne rośliny, używane w kuchni, np. lubczyk lub koper, z pewnością zauważyliście, że rozpoczyna się ich rozrost. Pamiętajmy o pielęgnacji o tej porze roku. Gdy temperatury mocno spadną, schowajmy sadzonki do piwnicy lub delikatnie je okryjmy, aby nie zmarzły.

Pierwsze uprawy wschodzą! Na zdjęciu widać lubczyk oraz ogórki. Już niedługo pierwsze zbiory

 

W doniczkach można trzymać już sadzonki pomidorów i wystawiać je na zewnątrz

Maj to piękny miesiąc, przyroda już na dobre obudziła się wiosennym powiewem, wszystko dookoła staje się coraz bardziej zielone. Warzywa, owoce i rośliny w ogrodach zaczynają kwitnąć i dojrzewać. Widać, że dużymi krokami zbliża się sezon letni.

14 Comments
  1. Maj jest piękny, drzewa kwitną, wszystko pięknie wygląda i pachnie przy okazji, szkoda że przy takiej pogodzie nie jestem w stanie tego zobaczyć / poczuć

  2. Uwielbiam maj, to mój ulubiony miesiąc ? zazdroszczę, ja nie mam ogrodu, a bardzo bym chciała. Kto wie może kiedyś…?

  3. U mnie przed domem równie zielono, choć wszystkie mniszki zostały zjedzone przez mojego psa 😀 Uwielbiam wiosnę, na takim ogrodzie aż przyjemnie spędzać wolny czas. 🙂

  4. Ah ten maj! Jest taki cudowny czasem upalny a czasem i zimny ale zawsze niezmienne jest to, ze wszystko w tym czasie ożywa 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *