Ogród urządzony przez dzieci - Mały Ogrodnik

Ogród urządzony przez dzieci - Mały Ogrodnik

Pielęgnacja ogrodu nieodłącznie kojarzy się z zajęciem dla dorosłych. Ogród jest oczywiście również przestrzenią wypoczynku i relaksu, a także oderwania się do codziennych problemów. Inaczej wygląda sprawa w przypadku dzieci, które zazwyczaj chcą poznawać przyrodę i przy tym świetnie się bawić. Dzieci uwielbiają tworzyć, odkrywać, bawić się łopatką, grabkami, a także konewką. Dzięki temu mogą poznawać ogród i w przyszłości stać się pełnoprawnymi ogrodnikami. W jaki sposób wykorzystać naturalną ciekawość dzieci, by zaszczepić w nich miłość do natury i jej darów? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Dziecko w ogrodzie: jak zacząć uprawiać?

Aby dziecko z chęcią zaczęło uprawiać grządki, warto znaleźć zajęcie, które zainteresuje Twoją pociechę. W tym wypadku należy również zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy. Co ciekawe, na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ogrodowych, które przeznaczone są dla dzieci. Można zakupić zatem małą konewkę, łopatkę do sadzenia czy też grabki. Ponadto, sporo z tych narzędzi jest dostępnych również z teleskopowymi rączkami, dlatego możesz swemu dziecku kupić grabki, łopatkę dla dorosłych i ustawić odpowiednią wysokość. Tego typu sprzęt z pewnością idealny okaże się na przykład dla 7 czy 10 latka.

Wszystkie ostre narzędzia powinny być wykorzystywane przez dziecko wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Warto oczywiście towarzyszyć swojej pociesze w zajęciach ogrodniczych. Aby przez przypadek nie wyrządziła sobie krzywdy.

 

dziecko w ogrodzie

Zajęcia dostosowane do wieku

Należy pamiętać, że zadania powinny być dostosowane do wieku, gdyż dla dziecka ma to być jedynie zabawą, a także hobby. Małe dzieci, mniej więcej kilkuletnie, mogą zacząć od sadzenia cebulek i podlewania grządek wraz z rodzicami. Natomiast dzieci około 10-, 12-letnie mogą uprawiać swój własny, wydzielony w ogrodzie kąt, w którym będą mogły hodować ulubione warzywa czy też kwiaty. W ten sposób można zachęcić dziecko również do szukania informacji w internecie na temat niektórych roślin i tym samym doglądać, w jaki sposób stara się pielęgnować swój kawałek ogrodzie.

Dziecko w ogrodzie – zalety

Warto podkreślić, że dziecko, które spędza dużo czasu w ogrodzie może zażywać świeżego powietrza i tym samym relaksować się poprzez uprawę roślin czy też warzyw. Nie da się ukryć, że jest to zajęcie, które naprawdę świetnie wpływa na obniżenie stresu czy też napięcia. Jest to także idealny sposób na zajęcie czasu, na przykład w wakacje.

Uprawianie własnego ogrodu przez dzieci pomaga także poszerzyć wiedzę na temat ogrodnictwa, poznać różne odmiany owoców i warzyw, a także sprawdzić, jakie są rodzaje gleby. Ponadto, można obserwować proces dojrzewania.

 

ogród dziecko

Kolejną, ważną zaletą jest to, że dziecko w ten sposób uczy się odpowiedzialności, ponieważ tego typu sadzonki wymagają regularnej pielęgnacji. Trzeba sprawdzać, czy rzeczywiście nie potrzebują nawodnienia lub też odchwaszczania.

 

Spędzenie czasu w ogrodzie pozwala zrelaksować się, a także poszerzyć wiedzę na temat przyrody. Dzieci, które od najmłodszych lat uczą się pielęgnować ogród, wyrabiają w sobie pozytywne nawyki pielęgnowania oraz brania odpowiedzialności. Mogą także rozwijać swoje hobby oraz zredukować napięcie czy też stres. Praca w ogrodzie jest to świetne zajęcie na wakacje lub też na wolne popołudnia.

2 Comments
  1. To fantastyczny pomysł anagażować najmłodszych w prace ogrodowe 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *