Na ogół są uważane za mile stworzenia, a chyba każdy, kto dorastał w latach 90-tych, pamięta Krecika, bohatera z czeskiej bajki. Mimo to krety, bo to o nich mowa, potrafią być naprawdę niszczycielskimi stworzeniami w ogrodzie. Jak wiadomo, tworzą one pod ziemią tunele oraz nieestetyczny kopce ziemi na powierzchni, tzw. kopce kreta. Niestety, nie dość, że tego typu górka ziemi zwyczajnie szpeci ogród, może wpływać niekorzystnie na stan trawy oraz roślinności wokół. Sporo kwiatów zostaje zwykle usuniętych z ziemi z korzeniami przez krety. Jak sobie radzić z małymi intruzami?
Czy kret jest niebezpieczny?
Krety są niewielkimi ssakami, żyjącymi pod ziemią, które żywią się owadami, np. dżdżownicami, ale także niestety i korzeniami. Zwierzęta te nie widzą, jednak mają doskonały słuch. Wyróżnia je także miękkie i jedwabiste futerko, które zauważane jest przez właścicieli ogrodów, wynoszących małych intruzów. Jak zatem sprawdzić, by kret nie chciał nigdy więcej wejść do naszego ogródka?
Sposobów na pozbycie się kretów z ogrodu jest kilka. Pisaliśmy już wcześniej o tym zjawisku, więcej poczytacie w tym artykule. To, czego oczywiście nadal nie polecamy, to niehumanitarne pozbywanie się kretów z ogródka. Pamiętajmy, że krety to żyjące istoty, które odczuwają i wcale nie chcą specjalnie zniszczyć nam ogrodu. W ich naturze nie leży niszczenie rabat, czy warzyw. Żywią się głównie insektami i owadami z ziemi, przy okazji powodując zniszczenia. Niestety, jednak poruszanie się kretów po ogrodzie, może przynieść marne efekty. Przede wszystkim stracimy uprawy.
Pułapki
Ciekawym sposobem na pozbycie się kretów jest oczywiście ustawienie tzw. pułapek. Ale! Spokojnie, nie są to pułapki, które byłyby inwazyjne dla tych zwierząt. Są to specjalne koszyki z zapadkami, które umieszczamy w korytarzykach krecich, dzięki temu możemy złapać kreta i wynieść go w bezpieczne miejsce. Nie zapominajmy jednak o tym, by rzeczywiście sprawdzać „kretopułapki”. Są to zwierzęta, które muszą jeść, dlatego nie można ich pozbawić jedzenie na dłużej niż 10 godzin, gdyż mogą umrzeć.
Z pewnością wielu zastanawia się, czy tego typu pułapka jest bezpieczna dla kreta, oczywiście! Nie są one inwazyjne, nie krzywdzą zwierząt. Pamiętajmy, by raz dziennie zaglądać do środka i wynosić te zwierzęta na zewnątrz, najlepiej poza ogród.

Sygnały i zapachy
Wielu twierdzi, że najskuteczniejsze na krety są pułapki sygnałowe i zapachowe. Dlaczego? Zwierzęta te mają naprawdę dobry słuch i węch. Dlatego, jeśli chcemy je odstraszyć i sprawić, że nie będą chciały już więcej przebywać na naszej posesji, warto zdecydować się na kilka zapachowo-sygnałowych odstraszaczy. Jakich?
Wiatraczki to ciekawy rodzaj przedmiotu odstraszającego krety. Wystarczy kupić kilka wiatraków metalowych i wbić je w kilku miejscach w ogrodzie. Wiatr będzie poruszał skrzydłami wiatraka i w ten sposób powstaną podziemne, lekkie drgania. Powinny one skutecznie zniechęcić krety. Nie zapominajmy jednak, by nie był to jeden, czy dwa wiatraczki, jeśli mamy spory ogród, gdyż wtedy pułapka nie będzie skuteczna.

Warto też zdecydować się na zasadzenie kilku roślin, tzw. śmierdziuszków! Tego typu kwiaty i rośliny nie tylko stanowią ozdobę ogrodu, ale też skutecznie zwalczają krety! Jakie to rośliny, poczytacie w innym naszym wpisie, czyli:
A Wy? „Walczyliście” już z kretem u siebie? 🙂