Własny dom to wiele korzyści. Decydując się na jego budowę, możemy cieszyć się niezależnością, swobodą i prywatnością. Mamy dostęp do wielu wygód, m.in. ogrodu, basenu i garażu. Budując dom, musimy jednak pomyśleć od razu o porządnym ogrodzeniu naszej posesji, dzięki temu zapewnimy sobie większą ochronę zarówno naszych wymarzonych czterech kątów, jak i nam samych. Na rynku dostępnych mamy wiele sprawdzonych rozwiązań, możemy zatem wybrać materiał, rodzaj a także styl i wygląd ogrodzenia. Przeczytajcie koniecznie, który płot sprawdzi się u Was najlepiej! W końcu to inwestycja nawet na kilkadziesiąt lat!
W zamiejskich klimatach
Płoty drewniane kojarzą się zwykle z klimatem wiejskim oraz przypisywane są domkom, usytuowanym na obrzeżach miasta. Mimo to, często możemy je spotkać także jako ogrodzenie domków jednorodzinnych, wolnostojących lub szeregowych. Słowem, drewniane płoty lub te zbudowane z drewnianych elementów, są jednym z najczęstszych widoków terenów wiejskich, ale także i miejskich osiedli. Najbardziej odpowiednimi odmianami drewna, które warto wykorzystać do postawienia tego typu ogrodzenia są: modrzewiowe, wiązane i dębowe. Mniej trwałe są: m.in. olchowe, osikowe i jesionowe, jednak bez obaw możemy także ich użyć.
Drewniane płoty często buduje się z gotowych przęseł, które charakteryzują się szerokim wzornictwem i dobrą jakością, a do ich produkcji używa się sztachet prostych lub profilowych. Bardzo często możemy spotkać drewniane przęsła, które łączą się z murowanymi słupkami. Innym pomysłem na skonstruowanie drewnianego płotu, jest wykorzystanie paneli drewnianych. Ten typ materiału najlepiej sprawdzi się w krajobrazach typowo wiejskich, ponieważ panele te nie stanowią funkcji zaporowej, lecz ozdobną. Możemy je wykorzystać również do odgrodzenia poszczególnych części naszego ogrodu, np. mini ogródka warzywnego lub kwiatowego, a nawet ozdobić nimi oczko wodne. Jeżeli marzy nam się desingerski płot z drewnianych bali, możemy wykonać go sami! Jednak jest to dosyć czasochłonne zajęcie.
Ogrodzenia z drewna wymagają impregnacji i stałej konserwacji, niezadbane w odpowiedni sposób, szybko niszczą się i próchnieją. Osadza się na nich także nieestetyczny, zielony nalot, który należy przed położeniem środka ochronnego, zeskrobać.
Trwałość i niezawodność stali
Najbardziej wytrzymałym i solidnym ogrodzeniem jest to wykonane z elementów stalowych. Najprostszą odmianą takiego ogrodzenia jest rozpinanie siatki na słupkach. Zwykle można ją bez trudu kupić na metry w marketach budowlanych. Mimo to, częściej używa się jej do odgrodzenia fragmentu wewnątrz ogrodu, np. tworząc kojec dla psa (czytaj tutaj) lub wybieg dla zwierząt hodowlanych, np. kur. Jeżeli chodzi o ogrodzenie terenu wokół domu, lepiej sprawdzi się płot wykonany z paneli z siatki i przęseł metalowych. Kiedyś tego typu ogrodzenie kojarzone było głównie z budynkami użyteczności publicznej, które otoczone były porządnym ogrodzeniem. Dziś dostaniemy panele i przęsła w różnorodnym wzornictwie i kolorystyce, dlatego coraz częściej możemy je spotkać przy posiadłościach prywatnych. Nie ma się co dziwić, gdyż wyglądają imponująco! Przęsła i panele montujemy zwykle przy metalowych słupkach, rzadziej możemy spotkać słupki murowane. Ciekawą alternatywą są gabiony, które kształtem przypominają prostopadłościenne, druciane kosze. Ich wnętrza wypełnione zostają różnorodnymi kamieniami, często ozdobnymi lub niewielkim tłuczniem. Mimo że na pierwszy rzut oka konstrukcja wygląda dość topornie, to w połączeniu z panelami stalowymi, prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie. Gabiony z pewnością są dla tych, którzy lubią innowacyjny design.
Ogrodzenia stalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, na pewno posłużą przez kilkadziesiąt lat! Wystarczy je co parę lat zaimpregnować preparatem chroniącym stal.
Można dobrać różnorodne zdobienia stali
Gabiony świetnie prezentują się jako ogrodzenie posesji, ich nowoczesny wygląd przyciąga wzrok
Murowany spokój
Innym, wytrzymałym rodzajem ogrodzenia, są profile murowane. Decydując się na taki płot możemy wybrać cegły klinkierowe i silikatowe. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, gdyż cegły te nie wymagają wykończenia tynkiem ani płytkami, dzięki temu zaoszczędzimy na materiałach. Można także zdecydować się na bloczki silikatowe czy betonowe, zwane inaczej „suchym murem”, ponieważ nie trzeba do ich montażu używać zaprawy murarskiej. Najpopularniejszy, jak dotychczas jest kamień, preferowany przez wiele osób, zarówno pracujących typowo przy budowie, jak i prywatnych, chcących ogrodzić swój dom. Tutaj sporą trwałością charakteryzują się m.in. granit, kwarcyt, bazalt, natomiast bardziej dekoracyjnie wyglądają: piaskowiec i wapień. Budując ogrodzenie, możemy postawić na typowe ogrodzenie murowane lub na murowane słupki, które podtrzymywać będą panele ze stali lub drewna.
Murowane konstrukcje często służą jako dodatek w postaci słupków do, np. metalowych ogrodzeń
Ogrodzenie murowane to świetna alternatywa dla lubiących prywatność oraz spokój. Jeżeli zdecydujemy się postawić nowoczesny płot wykonany z ozdobnych kamieni, z pewnością całość będzie wyglądać elegancko i oryginalnie.
Jeżeli chcemy wybudować własny dom, wybór odpowiedniego ogrodzenia jest nie tylko konieczny, ale i często bardzo trudny. Musimy liczyć się z decyzją, która zostanie podjęta przynajmniej na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Zarówno ogrodzenia drewniane, wykonane ze stali, jak i murowane, będą prezentować się niezwykle dobrze, jeśli tylko wybierzemy sprawdzone materiały, fachową ekipę, a także będziemy w pełni przekonani o tym, że takie ogrodzenie właśnie chcemy.