Odmiany słonecznika

Odmiany słonecznika

Słoneczniki to jedne z najpopularniejszych odmian kwiatów rosnących zarówno dziko, jak i w ogrodach. Kogo nie zachwycają piękne pola żółtych słoneczników, które można podziwiać, przejeżdżając bardzo często przez przedmieścia? Nic dziwnego, słoneczniki są naprawdę okazałe, a uprawa wcale nie taka trudna. Jakie zatem istnieją odmiany słoneczników? Poznajcie je dziś! Zapraszamy!

 

Chyba najpopularniejszą odmianą słonecznika jest oczywiście słonecznik zwyczajny. Jeśli kojarzymy długie łodygi i piękne, rozłożyste, żółte kwiaty, to z pewnością widzieliśmy słonecznik zwyczajny. Warto wiedzieć, że kwiaty te potrzebują naprawdę żyznej ziemi, bogatej w próchnicę oraz różnorodne składniki odżywcze, dlatego nie zapominajmy o starym nawożeniu ziemi. Słoneczniki potrzebują także miejsca nasłonecznionego, jak sama ich nazwa wskazuje, nie sprawdźi się ich uprawa w miejscu ciemnym i wilgotnym. Słoneczniki zwyczajne mają bardzo sztywne łodygi i sercowate, owłosione liście. Łodygi tych roślin przypominają niewielki krzaki.

Słonecznik bulwiasty

 

 

Co istotne, słonecznik zwyczajny potrafi wyrosnąć nawet do 180 cm wysokości. Jak wiadomo, słoneczniki najlepiej wyglądają, kiedy są uprawiane na polach, choć bardzo wiele osób decyduje się na posadzenie kilku egzemplarzy u siebie w ogrodzie.

Jakie wyróżniamy słoneczniki zwyczajne?

 

  • Słonecznik floristan – jest to odmiana kwiatu, który wyrasta do 100 cm wysokości, ma czerwonobrązowe kwiaty i ciemną obwódkę w środku.
  • Słonecznik Big Smile – jest to ciekawa odmiana słonecznika, który wyrasta do 50 cm. Jego kwiaty są żółte i również mają ciemny środek. Co ciekawe, ta odmiana nadaje się do uprawy doniczkowej, zatem każdy, kto chciałby mieć słonecznik w doniczce, np. u siebie na balkonie, może zdecydować się na Big Smile.
  • Słoneczniki Sonnengold to kolejna odmiana słoneczników zwyczajnych kwiaty te dorastają do około 50 cm jego kwiaty są żółte i dosyć pełne.
  • Słoneczniki Holiday – jest to jedna z popularniejszych odmian słoneczników, gdyż wyrastają one na około 130 cm wysokości. Kwiaty te są nieco inne, ponieważ ich odcień to żółtopomarańczowy z ciemnym środkiem.
  • Sunrich Orange i Sunrich lemon – to dwie odmiany słoneczników, które osiągają do około 180 cm wzrostu. Odmiana Orange ma nieco bardziej pomarańczowe kwiaty niż odmiana lemon. Oba słoneczniki mają ciemny środek.

 

 

słonecznik
Słonecznik holiday

 

Słoneczniki bylinowe

Kwiaty te nie są aż tak popularne, jak słoneczniki zwyczajne, jednak dosyć często uprawiane w ogrodach. Jednym z najwyższych kwiatów z tego rodzaju słoneczników jest słonecznik bulwiasty lub inaczej topinambur, który ma jadalne kwiaty, odrastające co roku bardzo sprawnie. Niestety, główną wadą tych słoneczników jest fakt, że ich korzenie bardzo mocno się rozrastają i mogą być inwazyjne do innego rodzaju roślin, które mamy w ogrodzie. Warto jednak zasadzić je w odosobnieniu, jeśli dysponujemy przestrzenią.

 

A Wy lubicie słoneczniki? My najbardziej uwielbiamy podziwiać je na polach, zwłaszcza te odmiany bardzo wysokie. Hodujemy natomiast kilka egzemplarzy w doniczkach.

 

8 Comments
  1. Zawsze myslalam, ze jest tylko jeden gatunek slonecznika. Czlowiek uczy sie przez cale zycie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *