Drewno to jeden ze szlachetniejszych surowców i chętnie używanych materiałów budulcowych. Nic dziwnego, skoro bardzo łatwo tworzy się z niego samodzielnie meble, zabawki, ozdoby i stosunkowo łatwo go dostać. Warto jednak pamiętać, że w momencie zrobienia samodzielnie techniką DIY, np. mebli ogrodowych, trzeba je zaimpregnować. O czym warto zatem pamiętać przed przystąpieniem do tej pracy?
Zaimpregnuj drewno jak najszybciej!
Pierwszym, najważniejszym chyba podpunktem, który „przemawia” za praktycznie natychmiastową impregnacją, to fakt, że „gołe” drewno, tj. jedynie przycięte, oszlifowane, narażone jest na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo łatwo dochodzi do butwienia się drewna, do procesu tego doprowadza zbyt duża wilgoć w powietrzu oraz np. deszcz, wiatr, a nawet słońce. Drewniane meble ogrodowe, które nie są zaimpregnowane, są również bardzo dobrą „pożywką” dla korników i innych insektów. Pamiętajmy zatem o tym, by meble ogrodowe pokryć lakierobejcą lub farbą impregnującą, jak najszybciej!

Zastosuj impregnację głęboką
Impregnacja głęboka polega na pokryciu środkiem grzybobójczym powierzchni do 10 mm w głąb drewna. Jest to jeden z porządniejszych rodzajów impregnacji, który warto zastosować. Impregnację głęboką wykonuje się w specjalnych kadziach. Jeśli zatem samodzielnie wykonamy meble ogrodowe, oddajmy je do natryskowej impregnacji głębokiej. Będziemy mieć z pewnością temat „z głowy” na wiele lat. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Jeżeli nasze meble ogrodowe nie są narażone na stałe, negatywne czynniki zewnętrzne i mechaniczne, nie musimy wykonywać impregnacji głębokiej.

Użyj przynajmniej dwie warstwy impregnatu
Jeżeli decydujemy się na samodzielną impregnację, zakupmy odpowiednie preparaty do tego. Z pewnością sprawdzą się dedykowane lakiery oraz lakierobejce. Przed zakupem impregnatu dokładnie sprawdźmy, jaki produkt dedykowany jest do naszego rodzaju drewna, aby zapewnić mu jak najlepszą ochronę.
Zdecyduj się na impregnację natryskową
Kiedy warto podjąć ten krok? Przede wszystkim, gdy nasze meble ogrodowe są naprawdę duże i ręczne impregnowanie, byłoby żmudnym i trudnym procesem. Impregnacja natryskowa wykonywana jest przy pomocy specjalnego i dedykowanego agregatu. Produkt nakładany jest pod ciśnieniem, co zabiera dużo mniej czasu. Tego typu impregnację możemy wykonywać u siebie w ogrodzie, wystarczy kupić odpowiednie preparaty i agregat. Sprawdzi się ten do malowania natryskowego.

Meble ogrodowe wykonane z drewna z pewnością stanowią ozdobę każdego ogrodu. Nie zapominajmy jednak, że trzeba je zabezpieczyć, by o wiele dłużej cieszyć się z ich użytkowania oraz, aby nie zostały zniszczone przez zmienne czynniki atmosferyczne lub korniki. Pamiętając o tych kilku zasadach, z pewnością będziemy mogli cieszyć się z długiego użytkowania naszych mebli ogrodowych.
Kocham drewno – bardzo pomocny wpis za co dziękuję:)
Proszę 🙂 cieszę się
A ja jeszcze nigdy nie impregnowałam mebli ogrodowych … a trzeba by chyba zacząć to robić. …
Bez problemu można zaimpregnować nawet po kilku sezonach 🙂
Dzięki za podpowiedzi, bo czeka u mnie kilka rzeczy, które na lato mogłyby zyskać odnowiony wygląd 😉
😀 trzymam zatem kciuki!
Drewno jest piękne, ale trzeba również o nie dbać
To prawda 🙂
Jeszcze nigdy nie odnawiałam mebli ogrodowych, ale w razie czego 😉
😀 Zawsze może być ten pierwszy krok!
Mojej mamie przydałyby się te porady, będę musiała jej podesłać ten artykuł 😉
🙂 Polecam się także na przyszłość 🙂
Bardzo cenne porady, dziękuję, na pewno wykorzystam.
Bardzo się cieszę 🙂
uwielbiam drewniane meble ogrodowe, jednak w sezonie letnim zdecydowaliśmy się na kupno ratanowych. Impregnacja drewna jest bardzo ważna, wcześniej ją stosowaliśmy.
To świetnie 🙂 Meble rattanowe także się świetnie prezentują! 🙂
Cenne rady dla ludzi zainteresowanych renowacją mebli 🙂
🙂