O tych 4 rzeczach musisz pamiętać podczas impregnacji mebli ogrodowych!

O tych 4 rzeczach musisz pamiętać podczas impregnacji mebli ogrodowych!

Drewno to jeden ze szlachetniejszych surowców i chętnie używanych materiałów budulcowych. Nic dziwnego, skoro bardzo łatwo tworzy się z niego samodzielnie meble, zabawki, ozdoby i stosunkowo łatwo go dostać. Warto jednak pamiętać, że w momencie zrobienia samodzielnie techniką DIY, np. mebli ogrodowych, trzeba je zaimpregnować. O czym warto zatem pamiętać przed przystąpieniem do tej pracy?

Zaimpregnuj drewno jak najszybciej!

Pierwszym, najważniejszym chyba podpunktem, który „przemawia” za praktycznie natychmiastową impregnacją, to fakt, że „gołe” drewno, tj. jedynie przycięte, oszlifowane, narażone jest na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo łatwo dochodzi do butwienia się drewna, do procesu tego doprowadza zbyt duża wilgoć w powietrzu oraz np. deszcz, wiatr, a nawet słońce. Drewniane meble ogrodowe, które nie są zaimpregnowane, są również bardzo dobrą „pożywką” dla korników i innych insektów. Pamiętajmy zatem o tym, by meble ogrodowe pokryć lakierobejcą lub farbą impregnującą, jak najszybciej!

ławka drewniana
Drewno to bardzo dobry surowiec do konstrukcji mebli ogrodowych.

Zastosuj impregnację głęboką

Impregnacja głęboka polega na pokryciu środkiem grzybobójczym powierzchni do 10 mm w głąb drewna. Jest to jeden z porządniejszych rodzajów impregnacji, który warto zastosować. Impregnację głęboką wykonuje się w specjalnych kadziach. Jeśli zatem samodzielnie wykonamy meble ogrodowe, oddajmy je do natryskowej impregnacji głębokiej. Będziemy mieć z pewnością temat „z głowy” na wiele lat. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Jeżeli nasze meble ogrodowe nie są narażone na stałe, negatywne czynniki zewnętrzne i mechaniczne, nie musimy wykonywać impregnacji głębokiej.

zestaw mebli ogrodowych z drewna
Meble ogrodowe to świetny pomysł dla osób spędzających czas w ogrodzie.

Użyj przynajmniej dwie warstwy impregnatu

Jeżeli decydujemy się na samodzielną impregnację, zakupmy odpowiednie preparaty do tego. Z pewnością sprawdzą się dedykowane lakiery oraz lakierobejce. Przed zakupem impregnatu dokładnie sprawdźmy, jaki produkt dedykowany jest do naszego rodzaju drewna, aby zapewnić mu jak najlepszą ochronę.

Zdecyduj się na impregnację natryskową

Kiedy warto podjąć ten krok? Przede wszystkim, gdy nasze meble ogrodowe są naprawdę duże i ręczne impregnowanie, byłoby żmudnym i trudnym procesem. Impregnacja natryskowa wykonywana jest przy pomocy specjalnego i dedykowanego agregatu. Produkt nakładany jest pod ciśnieniem, co zabiera dużo mniej czasu. Tego typu impregnację możemy wykonywać u siebie w ogrodzie, wystarczy kupić odpowiednie preparaty i agregat. Sprawdzi się ten do malowania natryskowego.

krzesło z drewna
Impregnacja jest ważna, pozwala drewnu zachować świetny wygląd przez długi czas.

Meble ogrodowe wykonane z drewna z pewnością stanowią ozdobę każdego ogrodu. Nie zapominajmy jednak, że trzeba je zabezpieczyć, by o wiele dłużej cieszyć się z ich użytkowania oraz, aby nie zostały zniszczone przez zmienne czynniki atmosferyczne lub korniki. Pamiętając o tych kilku zasadach, z pewnością będziemy mogli cieszyć się z długiego użytkowania naszych mebli ogrodowych.

18 Comments
  1. Kocham drewno – bardzo pomocny wpis za co dziękuję:)

  2. Dzięki za podpowiedzi, bo czeka u mnie kilka rzeczy, które na lato mogłyby zyskać odnowiony wygląd 😉

  3. Jeszcze nigdy nie odnawiałam mebli ogrodowych, ale w razie czego 😉

  4. uwielbiam drewniane meble ogrodowe, jednak w sezonie letnim zdecydowaliśmy się na kupno ratanowych. Impregnacja drewna jest bardzo ważna, wcześniej ją stosowaliśmy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *