O czym musimy pamiętać podczas odśnieżania samochodu?

O czym musimy pamiętać podczas odśnieżania samochodu?

Co roku mówi się, że zima zaskoczyła drogowców, jednak możemy do niej przygotować się już na jesień. Pamiętajmy o tym, by zakupić i włożyć do bagażnika wszystkie potrzebne akcesoria, przydatne nam do ściągania warstwy śniegu z samochodu, gdyż bez tego będziemy mogli zapomnieć o dalszej podróży, gdy biały puch pokryje nasze „cztery kółka”. W jaki sposób poprawnie odśnieżać? Czego musimy unikać przy odśnieżaniu auta? Sprawdźcie!

Usuń cały śnieg!

Wstając rano do pracy i widząc nasz samochód pokryty warstwą śniegu łapiemy się za głowę, gdyż zwykle oznacza to około pół godziny żmudnego odśnieżania. Od czego zacząć najlepiej? Najpierw za pomocą zmiotki, ściągnijmy zalegający śnieg na dachu, gdyż spadając w dół, zapewne zatrzyma się na szybie. Następnie możemy przejść do usuwania śniegu z szyby przedniej oraz boków samochodu. Co ciekawe, istnieje jeden niezwykle popularny sposób odśnieżania, praktykowany przez większość, mimo to zakazany! Jaki to sposób? Dlaczego możemy otrzymać za niego mandat? O tym nieco później. Musimy jednak pamiętać, że samochód, na którym zalega śnieg na dachu lub ma zaśnieżoną rejestrację, może zostać zatrzymany przez policję. W efekcie grozi nam mandat, zatem nie lekceważymy śniegu na naszym aucie!

Triki przyspieszające odśnieżanie auta

Istnieje także kilka prostych trików, dzięki którym pozbędziemy się białego puchu nieco szybciej. O czym mowa? Oczywiście o spray’u do odmrażania szyb oraz aluminiowej folii, zakładanej na przednią szybę.  Spryskując sprayem szyby, za kilka chwil możemy zmrożony lód usunąć za pomocą skrobaczki. Sposób ten jest niezwykle łatwy, a samą czynność przyspiesza. Spray zakupimy na każdej stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Używając srebrnej folii w zimie, która w lecie świetnie chroni wnętrze samochodu oraz przednią szybę przed słońcem, możemy z łatwością pozbyć się  śniegu z przedniej szyby. Wystarczy ją zdjąć! W ten sposób ponownie ułatwimy sobie odśnieżanie samochodu, gdyż przednia szyba pozostanie czysta.

Pamiętajmy, aby ściągnąć z samochodu cały śnieg. Nawet ten zalegający na dachu!

Nie włączaj silnika!

Bardzo popularne jest także włączanie silnika samochodu podczas odśnieżania pojazdu. Robimy tak najczęściej w nadziei, że auto się nieco rozgrzeje, śnieg będzie szybciej schodził, a w środku „nagrzejemy”. Warto jednak wiedzieć, że jest to proces karalny. Jeśli zauważy nas patrol policji, możemy otrzymać mandat za nadmierną produkcję spalin. Zatem, kiedy zabieramy się za ściąganie śniegu, pozostawmy silnik samochodu wyłączony!

O czym nie należy zapominać?

Pamiętajmy także o tym, aby nie skrobać zbyt intensywnie szyby za pomocą skrobaczki, gdyż możemy uszkodzić powłokę. Użyjmy najpierw spray odmrażającego. Dodatkowo nie zapominajmy usunąć śniegu z wycieraczek. Nie szarpmy jednak zbyt mocno, gdyż możemy je uszkodzić. Jeśli wycieraczki przymarzły, poczekajmy aż w trakcie jazdy nieco się rozgrzeją i lód ustąpi. Warto także mieć w samochodzie teleskopową zmiotkę, wyposażoną w składaną rączkę, jeśli mamy sporych rozmiarów samochód, o wiele łatwiej będzie nam się ściągało śnieg z dachu.

Źle odśnieżone auto, może stać się powodem otrzymania mandatu! Zwracajmy na to uwagę!

Niestety, odśnieżanie auta zimą to żmudny proces, zwłaszcza, gdy mamy je całkowicie przykryte białym puchem. Pamiętajmy jednak, że należy oczyścić samochód całkowicie z zalegającego śniegu. Nieczytelna rejestracja, czy śnieg na dachu pojazdu, mogą być przyczyną otrzymania mandatu!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *