Niecodzienne i zdrowotne właściwości cebuli

Niecodzienne i zdrowotne właściwości cebuli

Cebula jest jednym z popularniejszych warzyw, uprawianych w ogrodach wokół domu. Przez większość sezonu możemy zbierać jej natkę, czyli zieloną cebulkę, a pod koniec lipca pierwsze, dojrzałe bulwy. Zazwyczaj jednak, cebula należy do plonów jesiennych, to wtedy możemy w pełni wykorzystać jej nietypowy potencjał. Do czego warto wykorzystać to warzywo? Zobaczcie!

Sparzyłeś się? Pokrój cebulę!

Niewielu wie, że cebula ma świetne właściwości, które łagodzą ból, związany z oparzeniem się. Jeśli przez przypadek, podczas przygotowywania posiłków, oparzyliśmy się garnkiem lub gorącą wodą, przyłóżmy spory plaster cebuli! Jej właściwości antyseptyczne pozwolą złagodzić nieco obrzęk, a zimna nawierzchnia, ból, związany z samym kontaktem z wrzącą materią.

Pokrójmy cebulę i wyciśnijmy z niej sok! Ma świetne właściwości zdrowotne i nie tylko!

Polerowanie metalu i usuwanie brzydkiego zapachu

Choć cebula wydaje się mieć typowo kuchenne zastosowania, świetnie sprawdza się w przypadku polerowania metalu. Dosyć ciężko poradzić sobie ze zszarzałą powierzchnią metalowym przedmiotów. Wystarczy, że pokroimy cebulę na niewielką kosteczkę, zagnieciemy nieco i wymieszamy z niewielką ilością wody. Następnie polerujemy naczynie, do uzyskania pożądanego efektu. Co ciekawe, stosując wyciśnięty sok z cebuli, możemy wyczyścić złotą biżuterię. Wystarczy wycisnąć do niewielkiego naczynia trochę soku przez jałowy kompres, np. przez gazę i zanurzyć w nim biżuterię. Po kilku chwilach możemy wyciągnąć nasze pierścionki oraz naszyjniki. Stosując mieszankę wyciśniętego soku z cebuli i odrobiny wody, możemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu farby, który jest nie tylko duszący, ale też niezdrowy dla organizmu.

Pogromca plam

Cebula jest także świetnym pogromcą niektórych plam! Bardzo dobrze radzi sobie z plamami z sadzy oraz potu. Pokrójmy kilka dużych cebul i wyciśnijmy z nich sok. Następnie posmarujmy plamy na tkaninach i włóżmy do pralki. Plany znikną wraz z pierwszym praniem! Co ciekawe, cebula dość dobrze radzi sobie z przebarwieniami na skórze, które pojawiają się wraz z wiekiem. Wystarczy wycisnąć sok z mniej więcej połowy cebuli, wymieszać go z octem jabłkowym i taką mieszanką nacierać plamy przez miesiąc. Z biegiem czasu odbarwienia powinny zanikać.

Odstraszający zapach

Warzywo to ma także zdolności absorbowania zapachów. Poradzi sobie z niechcianą spalenizną, np. ryżu, wystarczy umieścić w nim kawałek cebuli, by po mniej więcej godzinie pozbyć się przykrego zapachu. Jedynym czynnikiem wykluczającym cebulę, może być jej zapach. Nie wszyscy preferują jej posmak w potrawach! Zapach cebuli odstrasza nie tylko niektórych ludzi, ale także insekty, dlatego śmiało możemy natrzeć nią skórę, gdy nie mamy dostępu do repelentów w sprayu.

Sok z cebuli na kaszel

Sok z cebuli jest znanym sposobem naszych babć na kaszel! Wystarczy pokroić dwie cebule w kostkę, umieścić w szklance lub słoiku i zasypać cukrem. Nazajutrz możemy spijać powstały sok i w ten sposób łagodzić dolegliwości, związane z nieprzyjemnym i duszącym kaszlem.

Cebula jest tuż o bok czosnku świetnym, naturalnym antybiotykiem, który poradzi sobie z niejednym przeziębieniem. Nietypowe zastosowania cebuli, pozwalają jej natomiast stać się warzywem niezwykle uniwersalnym! Warto hodować ją w swoim ogródku.

8 Comments
  1. Cebula jest rzeczywiście zdrowa, ale nadal nie mogę się przekonać do tych domowych metod np. leczniczych. Powinnam, bo to ma lepszy wpływ na zdrowie niż tabletki… , ale zapach cebuli nie sprzyja temu 🙂

    1. To fakt, że zapach może być nieprzyjemny. Czasem jednak warto się właśnie przemóc, gdyż jest to zdrowsze dla naszego organizmu! 🙂

  2. Chyba będę musiała wysłać tego posta siostrze ? nie przepada za cebulą w kuchni, więc może pozostałe zastosowania cebuli się jej spodobają ?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *