Koniec lata to idealny czas na to, aby pomyśleć o nawożeniu gleby w swoim ogrodzie. Nawozy jesienne są coraz bardziej popularne i stosuje się je przede wszystkim we wrześniu, gdy kończy się lato. Choć nazwa: nawozy jesienne wskazuje, że powinno się je używać wtedy, gdy w kalendarzach zawita jesień, nic bardziej mylnego! Jeśli więc myślicie o nawożeniu swoich warzyw, roślin, iglaków, warto rozejrzeć się już za odpowiednimi preparatami. Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy w poście poniżej.
Korzyści wykorzystania nawozów jesiennych
Jak wiadomo, wykorzystanie nawozów jesiennych przynosi bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki temu możemy przystosować rośliny do lepszego wzrostu i dojrzewania wiosną. Nawozy jesienne zmniejszają ryzyko procesu wypalania roślin wiosną, dlatego warto przygotować glebę już pod koniec lata. Jakie jeszcze płyną korzyści z wykorzystania nawozów? Dzięki temu przygotowujemy rośliny do zimy, kwiaty, krzewy, iglaki nie są narażone na zbyt intensywne działanie mrozu. Możemy spodziewać się także lepszych plonów latem.
Nawozy jesienne do iglaków
Specyficzną grupą nawozów jesiennych są te stosowane właśnie do iglaków. O nich nie powinniśmy w ogóle zapominać! Iglaki mają tendencję do przemarzania oraz brązowienie liści. Podczas zimy dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie mają one dostępu do wody, ponieważ gleba zamarza. Gdy zastosujemy nawóz, możemy być pewni, że będzie stanowić on świetną ochronę przed mrozem. Dzięki temu pędy iglaków z pewnością nie zbrązowieją. Podobne działanie ma także nawóz jesienny do trawników, darń trawy pozostanie piękna i zielona, przez co nie będziemy musieli odnawiać jej wiosną.

Nawozy jesienne uniwersalne
Najczęściej jednak stosujemy nawozy jesienne uniwersalne, ponieważ bogate są one w bardzo wiele składników, które przyswajane są przez rośliny. Nawozy te zawierają fosfor, potas, a także bardzo wiele mikroelementów, na przykład: żelazo czy miedź. Jak wiadomo, potas jest bardzo ważnym mikroelementem, ponieważ pozwala przetrwać roślinom zimę oraz przygotowuje je do wiosny. Pamiętajmy jedynie o tym, aby nawozy jesienne nie zawierały azotu. Powoduje on bowiem wzrost roślin, co jesienią jest oczywiście niewskazane. Rośliny powinny przygotowywać się do przezimowania, a nie pobudzać się do wzrostu. Co ciekawe, w sklepach ogrodniczych znajdziemy zarówno nawozy jesienne uniwersalne przeznaczone dla wielu grup roślin, jak i te dedykowane konkretnym kwiatom, iglakom, czy warzywom, owocom.

A Wy przygotowujecie już swój ogród do zimy? Pamiętajcie o tym, aby wykonać niezbędne prace wrześniowe w ogrodzie, na ten temat pisaliśmy już: https://blisko-domu.pl/wrzesien-w-ogrodzie/ , ale także nie zapominajcie o tym, aby dokładnie nawieźć swój ogród nawozami jesiennymi. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam nieco ten temat!
Ciekawe wskazówki 😉
dziękuję 🙂
Twój artykuł przypomniał mi, ze czas zająć się roślinami na balkonie. Pozdrawiam serdecznie!
dziękuję 😀 pozdrawiam!
Ja w to lato dowiedziałam się, że bardzo dobrze na rośliny i glebę robią zużyte torebki z herbatą. Zebrałam parę z nich, rozsypałam je na grządkę i czekam. Jestem laikiem w tym, więc mogę się mylić, czy to ja dobrze robię. Pozdrawiam serdecznie
A to prawda! Teraz trzeba tylko czekać na to, w jaki sposób zareagują rośliny.
Nie mam ogrodu, ale rośliny na balkonie, które mają przetrwać zimę na pewno do tego przygotuję.
Świetnie!:)
Mój mąż już przygotowuje ogród na nadejście zimy, a jedyne co mi przychodzi na myśl to abieranie liści, które po tym sezonie letnim już zaczęły lecieć 🙂
oj to prawda, już jest mnóstwo liści w ogrodzie
U nas już wszystko gotowe, choć nie mamy wielu kwiatów i krzewów. 🙂 A liście wciąż lecą 🙂
Kolejny bardzo przydatny artykuł, z chęcią skorzystam z Twoich podpowiedzi o nawozach
dziękuję 🙂
Szczególnie lubię nawozy organiczne, które właściwie nic mnie nie kosztują – fusy z kawy i skórki banana nadają się świetnie 😀
to prawda! warto korzystać również z takich rozwiązań 🙂