Nawozimy glebę fusami z kawy! Zobacz, jak robić to poprawnie!

Nawozimy glebę fusami z kawy! Zobacz, jak robić to poprawnie!

Kawa jest jednym z podstawowych napojów, które bardzo wielu ludzi ceni. Pijemy ją na co dzień, ponieważ pobudza nas do działania. Co ciekawe, osoby pijące kawę z ekspresu przelewowego lub też z ciśnieniowego, nie doceniają jej właściwości! To właśnie fusy z kawy są jednymi z najważniejszych preparatów, jakie można wykorzystać w ogrodnictwie, np. do nawiezienia gleby. W jaki sposób zobaczcie koniecznie!

Fusy jako roztwór z wodą

Preparat, którym będziemy nawozić, możemy bardzo łatwo przygotować. Wystarczy wypić kilka kaw z ekspresu ciśnieniowego lub przelewowego i wymieszać je z letnią wodą. Proporcje takiej mikstury są następujące: szklanka fusów z kawy na 10 litrów wody. Substancję tę zostawiamy, by odpowiednio się namoczyła Po tym czasie możemy iść podlać taką miksturę grządki. Warto tego typu zabieg powtarzać co 1 lub 2 tygodnie. Co ciekawe, taką miksturą możemy podlewać także rośliny znajdujące się w domu. Bardzo dobrze działa na kwiaty typowo doniczkowe, na przykład na storczyki lub też pelargonie.

Gdy mamy tendencję do nie dopijania kawy, ale lubimy także ten napój pod postacią parzoną, możemy wykorzystać ją oraz zawarte w niej fusy do podlewania kwiatów substancją rozcieńczoną w wodzie 1:5. Bardzo dobrze sprawdzi się tego typu mikstura do podlewania paproci, kaktusów, anturium, czy nawet fiołka.

 

rośliny
Rośliny uwielbiają naturalne nawozy! Zobaczcie, jak prezentują się nawożone fusami z kawy! 🙂

 

Fusy z kawy jako ściółka

Powyżej przedstawiliśmy możliwość zastosowania kawy pod postacią substancji rozcieńczonej z wodą. Możemy także zbierać fusy oraz magazynować je i suszyć. Łatwo uda się je pozbierać z zarówno ekspresu ciśnieniowego, jak i przelewowego. Wystarczy łyżeczką wybrać zalegające fusy w filtrze lub z pojemnika w urządzeniu. Tak przygotowane fusy do kawy suszymy i wykorzystujemy je jako ściółka pod rośliny. Pamiętamy jedynie o tym, że jeżeli posypiemy fusy między grządkami i rabatami, musimy przykryć je korą, ponieważ są one dosyć lekkie i mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr. Co ciekawe, kawa mielona nie zaparzona, również może zostać użyta jako ściółka. Warto wybrać wtedy tę z domieszką robusty, ponieważ smak będzie nieco kwaśny.

Mieszanie fusów z ziemią

Fusy sprawdzają się także jako nawóz, który można mieszać z ziemią. Dlatego, jeśli wymieszamy w proporcjach 3: 1 ziemię z fusami sprawimy, że będzie ona bardziej napowietrzona i zawietać będzie więcej składników odżywczych dla roślin. Nie zapominajmy także o tym, że fusy z kawy nadają się do kompostu można nimi wzbogacać pryzmę kompostową, ponieważ zawierają one bardzo duże ilości azotu, co wpływa bardzo pozytywnie na cały proces kompostowania. To, co trzeba także wiedzieć na ten temat to fakt, że fusy z kawy mają właściwości neutralizujące, dzięki temu przykry zapach kompostownika będzie tylko wspomnieniem.

ekspres przelewowy
Fusy możemy uzyskać decydując się na zrobienie kawy w ekspresie przelewowym

 

Jak zauważyliście, fusy z kawy można wykorzystywać na bardzo wiele sposobów, tworzyć preparaty wraz z wodą lub używać pod postacią stałą, na przykład do ściółkowania, czy też wymieszania z glebą. Kawa ma bardzo dużo właściwości odżywczych, dostarcza roślinom azotu, potasu i magnezu, których jak wiadomo, bardzo często roślinom brakuje. Fusami z kawy możemy nawozić także warzywa i owoce, dzięki temu nie tylko będziemy ekologiczni, ponieważ zdecydujemy się na nawóz przyjazny środowisku, ale także będziemy mogli otrzymać zdrowe, nie chemiczne uprawy w dobie tak wielu specyfików i środków chemicznych, dostępnych w sklepach. Warto jednak pamiętać o wielu naturalnych sposobach, o których bardzo często się obecnie zapomina. Kawę piją prawie wszyscy, dlatego weźmy to pod uwagę.

 

10 Comments
  1. Szczerze mówiąc to pierwsze słyszę o takim sposobie. Zawsze jak widać można się czegoś dowiedzieć.

  2. Wow, nie wpadłam na ten pomysł! Dotychczas fusy wykorzystywałam tylko czasem jako peeling antycellulitowy do ciała. Czy są jakieś rośliny, którym taki kawowy nawóz nie służy, a nawet szkodzi? Czy fusy można traktować jako uniwersalny nawóz?

  3. Moja mama ma wielki ogród i zawsze zbiera fusy z kawy na nawóz

  4. Znam wiele osób, które stosują ten sposób. Sama tego nie robię, bo w naszym domu nie ma kawy;)

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *