Oprócz kwiatów i rabat trawnik jest bardzo często wizytówką naszego ogrodu. Nietrudno się dziwić, intensywnie zielony, przyciąga spojrzenia przechodniów i naszych gości. Co zatem warto zrobić, by po zimie mógł on na nowo rozkwitnąć i stać się intensywnie zielony? Jak wiadomo, zima bywa jedną z „cięższych” pór roku, kiedy to rośliny często obumierają, podobnie jak trawa. Niewielu jednak wiąże te problemy z nieodpowiednim nawożeniem roślin, a raczej jego brakiem. Poniżej prezentujemy kilka porad, jak zadbać tuż przed wiosną o trawnik w ogrodzie.
Trawnik po zimie
Połowa marca sprzyja pracom w ogrodzie. Nic dziwnego, tegoroczna zima raczej nie dała „popalić”, bywało słonecznie, stosunkowo ciepło, choć wietrznie. Nie było także za dużo śniegu. Mimo to ziemia nie do końca wygląda dobrze. Można by rzec nawet, że nieco gorzej niż gdyby faktycznie był mróz i leżał śnieg. Od czego zatem to zależy? Być może od ogólnych, niekorzystnych warunków i czynników zewnętrznych. Można jednak spokojnie „ożywić” nieco trawnik, wystarczy odpowiednio o niego zadbać. Co należy zrobić? Czym nawozimy?
Żyzność gleby na trawniku
Warto wiedzieć, że mamy wybór nawozów organicznych oraz mineralnych. Te drugie są oczywiście chemiczne, jednak czasami całkiem przydatne. Przed podjęciem prac nawożenia trawnika, musimy sprawdzić żyzność gleby, zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiliśmy. Odpowiedni miernik zakupimy spokojnie w sklepie ogrodniczym. Wsadzamy go w ziemię i po chwili otrzymujemy wyniki. Jeśli natomiast wynik jest niższy niż 5,5 należy koniecznie przeprowadzić wapniowanie ziemi przed jakimkolwiek nawożeniem.
Jak nawozimy?
Warto wiedzieć, że tego typu nawożenie ma na celu pobudzenie trawy do wzrostu i natychmiastową regenerację po zimie. Przede wszystkim do nawożenia używamy fosforu, azotu oraz potasu. Są to składniki mineralne, chemiczne, które trzeba wykorzystać do wzoru i regeneracji. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często wystarczy wykorzystać nawozy organiczne, które także świetnie się sprawdzają. Istotne jest jednak to, czy wcześniej dbaliśmy o trawnik. Jeżeli nasz trawnik jest raczej w średniej kondycji, warto użyć nawozów mineralnych. Co dobrze jest wiedzieć o tych nawozach?
- Azot – dzięki niemu trawa jest intensywnie zielona,
- Fosfor – powoduje wzrost korzeni i ich rozwój,
- Potas – wspomaga wzrost traw i poprawia jej kondycję, uodparnia, np. na mróz.
Czym nawozić trawę? Przede wszystkim warto postawić na składniki skondensowane, np. popularną amofoskę, która zawiera już potas, fosfor, azot. Możemy też śmiało używać pojedynczych nawozów, ale skondensowane także dobrze się sprawdzą. Jeśli chodzi o nawozy organiczne, czyli inaczej naturalne, sprawdzi się na pewno kompostownik. O kompostowniku pisaliśmy: https://blisko-domu.pl/jak-wykonac-kompostownik-gdzie-go-umiejscowic/, możecie zatem sprawdzić, jak go przygotować.
Wertykulacja i areacja
Zapaleni ogrodnicy na pewno wiedzą co to takiego wertykulacja i areacja. Początkujący mogą mieć z tym problem, jednak to nic innego jak usuwanie chwastów i zbędnych gałęzi z trawnika, innymi słowy – oczyszczanie, natomiast areacja to napowietrzanie. Możemy trawnik nakłuć widłami i nieco spulchnić ziemię. Jeśli teren jest dopiero przygotowywany do siania trawy, warto użyć glebogryzarki do spulchniania. Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się nieco o glebogryzarce, zapraszamy do naszego artykułu: https://blisko-domu.pl/spulchnianie-ziemi-glebogryzarka-dlaczego-sie-oplaca/.
Pamiętajmy, by zadbać o trawę w naszym ogrodzie. Tylko dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z intensywnie zielonego trawnika przed domem. Piękna i „zdrowa” trawa to wizytówka naszego podwórka. Warto wiedzieć, że „rzuca się” ona w oczy jeszcze bardziej niż pięknie zadbane rabaty.
Kolejna ciekawa rada, mam urządzenie do badania kwasowości, zalozę się, że moj trawnik potrzebuje wapnia. Pozdrawiam ciepło:)
O 🙂 warto sprawdzić 🙂 też pozdrawiam 🙂
Mojemu tacie może się spodobać ten wpis. On bardzo dba o nasz trawnik 😉 Może mu się ten wpis jakoś przyda.
Zachęcam tatę do zerknięcia zatem 🙂
… my nie nawozimy, tylko dosiewamy nowej … trawnik jest piękny …
Też dobry sposób 🙂 pozdrawiam 🙂
Bardzo cenne porady. Prace ogrodowe czas zacząć, więc na pewno się przydadzą?
Dziękuję bardzo 🙂
Zaraz zaczyna się sierpień, a to również dobra pora na nawożenie trawnika. Musimy tylko dokładnie sprawdzić skład – na jesień lepszy będzie taki, który nie pobudza mocno trawy do wzrostu.
Tak, cenna uwaga! 🙂