Nawóz z drożdży

Nawóz z drożdży

Drożdże wykorzystywane na co dzień w kuchni sprawdzają się również jako świetna alternatywa dla chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Są to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które można wykorzystać w swoim ogrodzie. W jaki sposób drożdże piekarskie sprawdzają się jako nawóz? Zachęcamy serdecznie do przeczytania naszego artykułu.

Naturalne drożdże

Można je kupić w praktycznie każdym sklepie spożywczym, w dość niewielkiej cenie. Wykorzystuje się je obecnie nie tylko do pieczenia, ale również można zastosować je jako nawóz. Mowa oczywiście o popularnych drożdżach, które świetnie sprawdzają się jako środek ochrony roślin lub też nawóz, dzięki któremu można pozytywny sposób wpłynąć na rozrost rośliny. Jakie mają działanie drożdże?

Drożdże – działanie

Przede wszystkim drożdże pozwalają na:

  • pobudzenie do wzrostu roślin, jak również wpływają na późniejsze kwitnienie,
  • ograniczenie występowania drobnoustrojów, które powodują różnorodne choroby, na przykład systemu korzeniowego,
  • wzmocnienie systemu korzeniowego,
  • ułatwiają pobieranie wody a także składników mineralnych z ziemi.

Roztwór z drożdży – jak przygotować?

Najszybciej można przygotować nawóz tak zwany niesfermentowany. Aby go uzyskać, trzeba rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na mniej więcej godzinę, po tym czasie roztwór nawozu nie wymaga już rozcieńczenia i można nim podlewać bezpośrednio rośliny.

 

Warto wspomnieć, że tego typu nawóz można stosować przez cały sezon. Najlepiej co dwa tygodnie, świetne efekty przynosi wiosną, a także pod koniec lata. Do roztworu rozsądnie jest użyć wody przefiltrowanej, najlepiej miękkiej, zebranej z deszczówki, ponieważ ona nie zawiera związków chloru tak, jak na przykład woda kranowa. Roztwór jest nieco lepiej przyswajalny przez rośliny.

Nawóz z drożdży do oprysków

Warto podkreślić, że drożdże można również stosować w profilaktyce szkodników, a także chorób roślin. Należy wtedy przygotować preparat, który sprawdzi się do opryskiwania roślin. W tym celu ponownie należy przygotować 100 g świeżych drożdży i rozrobić je tym z pół litrem tłustego mleka. Całość wymieszać w 10 l wody.

 

Tak przygotowany roztwór powinien być przyczepny, dlatego można dodać do niego kilkanaście kropel mydła lub innego produktu tego typu w płynie. Preparatem tym opryskuje się rośliny przy wykorzystaniu specjalnego opryskiwacza. Warto wykonywać czynność tę raz w tygodniu.

 

Drożdże kuchenne, które na co dzień wykorzystuje się do pieczenia, można użyć również jako nawóz do roślin. Wszystkie osoby, które uwielbiają uprawiać swój własny ogródek, a także zależy im na ekologicznej metodzie uprawy, powinny zdecydować się na przygotowanie roztworu z drożdży. Takim preparatem można podlewać rośliny, a także wykonywać opryski. Drożdże pobudzają rośliny do wzrostu, a także zwalczają szkodniki.

 

2 Comments
  1. Dziękuję za podpowiedź, na pewno z niej skorzystam przy nawożeniu moich roślinek w ogródku 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *