Nawierzchnie żwirowe powinny zostać położone z niezwykłą precyzją, aby mogły służyć przez wiele lat. Co więcej, powinno się je również odpowiednio zdrenować, co pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wody. Choć wiele osób uważa, iż nawierzchnie żwirowe nie są trwałe i nie mogą służyć jako droga dojazdowa, nic bardziej mylnego! Koszty budowy są niskie, natomiast skuteczność świetna. Co można zatem powiedzieć w nawierzchniach żwirowych? Jakie są ich wady i zalety? Na jakie materiały najlepiej się zdecydować? Sprawdźcie poniżej.
Nawierzchnie żwirowe – rodzaje kruszyw
Warto pamiętać, że do budowy nawierzchni żwirowych nie da się użyć wszystkich rodzajów kruszyw. Z pewnością muszą to być ziarna o ostrych brzegach, co gwarantuje, że podczas ubijania dobrze będą się ze sobą klinowały. Dlatego nie należy z pewnością używać kruszyw rzeczycy, a także tych o zaokrąglonych ziarnach. Najlepiej postawić na:
- Żwir – czyli naturalnie pokruszoną skałę o grubości mniej więcej od 5 do 60 mm,
- Pospółkę – czyli mieszaninę żwiru i piasku,
- Kliniec – który powstaje w wyniku rozdrobnienia skał, dodatkowo nie jest frakcjonowany,
- Grys – który powstaje w wyniku sztucznego rozdrobnienia skał. Oferowany jest we frakcjach o średnicy ziaren do 25 mm,
- Tłuczeń – jest to grubszy rodzaj klińca, jego średnica ma od 25 do 120 mm,
- Miał kamienny – tak określa się bardzo rozdrobnioną skałę o średnicy do 5 mm.
Nawierzchnie żwirowe – wady i zalety
Wykorzystanie nawierzchni żwirowej również ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim, aby rzeczywiście była to nawierzchnia trwała, powinna zostać wykonana z wysokojakościowego materiału. Co więcej, podczas długotrwałych opadów może ona nieco zmięknąć, dlatego bardzo często trzeba dosypywać kruszywa, w miarę jego ubywania. Trzeba także systematycznie usuwać chwasty, w obecnych czasach można jednak świetnie poradzić sobie opalarką lub innymi środkami ekologicznymi dostępnymi w marketach ogrodniczych. Główną zaletą tego rozwiązania jest niezwykle estetyczny wygląd, a także niskie koszty wykonania w porównaniu z między innymi podjazdami betonowymi drewnianymi itd.
Jak dobrać grubość nawierzchni?
Bardzo wiele osób zastanawia się, jak dobrać grubość nawierzchni do potrzeb. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie ona użytkowana. Jeśli nawierzchnia ma w większym stopniu pełnić funkcję dekoracyjną, ponieważ zostanie wyłożona w ogródku mniej uczęszczanym, można zdecydować się na niewielką grubość. Natomiast jeżeli będzie ona bardziej obciążana lub mniej będzie przypuszczalny grunt, koniecznie trzeba zwiększyć jej grubość. Droga, po której będzie się jedynie chodzić może być złożona z dwóch lub nawet jednej warstwy, natomiast jeśli ma być to nawierzchnia, po której będą poruszały się samochody, musi ona być wykonana przynajmniej z kilku dobrych i przepuszczalnych warstw. Przeciętna grubość jednej warstwy powinna wynosić mniej więcej 30 cm.
Najważniejsze w kładzeniu nawierzchni żwirowych jest to, aby poszczególne kruszywa dobrze się klinowały i tworzyły zwarte powierzchnie.
Nawierzchnie żwirowe są świetnym pomysłem na to, aby wykonać drogę dojazdową do domu lub stworzyć podłoże pod meble ogrodowe. Ich wykonanie jest niezwykle tanie, rozwiązanie to ma również wiele zalet.
Gdybym miała podać choćby jeden powód, aby stosować tego rodzaju nawierzchnię napisałabym o atrakcyjnym wyglądzie 😉
to prawda:)