Nawierzchnie przepuszczalne do ogrodu

Nawierzchnie przepuszczalne do ogrodu

Ładnie wyglądający podjazd koło domu to bardzo ważna kwestia, jeśli zależy nam w dużej mierze na wyglądzie ogrodu. Możemy oczywiście postawić na beton, ale musimy liczyć się z tym, że nie będzie on prezentować się zbyt okazale. Sporo ludzi wysypuje także podjazdy ozdobnymi kamieniami, które rzeczywiście zostają utwardzone, jednak efektywność ich spada, ponieważ poruszając się po placu, słyszymy szum kamieni pod stopami. Dobrym i rozsądnym wyborem jest zdecydowanie się na wykonanie wierzchni przepuszczalnych do ogrodu. W jaki sposób to zrobić?

Przepuszczalne nawierzchnie

Nawierzchnie przepuszczalne do ogrodu to nic innego, jak podjazd utwardzony żywicami polimerowymi. Możemy bez problemu położyć dowolne kruszywo, które wymieszamy dodatkowo z żywicą. Pamiętajmy jedynie, że koniecznie jest przygotowanie utwardzonej powierzchni humusu pod spodem, dzięki temu droga nie będzie się zapadać i tworzyć dolin z kałużami. Czym wyróżniają się takie nawierzchnie? Jak je wyłożyć?

podjazd z żywicy
Posadzka z utwardzonej żywicy jest świetnym pomysłem.

Zalety nawierzchni przepuszczalnych do ogrodu

Z pewnością podstawową zaletą tego typu nawierzchni jest to, że przepuszczają one wodę opadową w głąb, dlatego nie musimy martwić się, gdy nadejdą ulewne deszcze, które w ostatnich latach często goszczą. Mając zwykły beton, musimy na pewno dbać o to, żeby zapewnić podjazdowi dobre odwodnienie, w przypadku nawierzchni przepuszczalnych do ogrodu odpływ podjazdu może być nieco mniejszy, bo większość wody zostanie przez „pochłonięta” przez podjazd z żywicy. Warto dodać, że podjazd ten jest wytrzymały i wygląda bardzo ładnie decydując się na odpowiednie, ozdobne kruszywo możemy cieszyć się z pięknego wyglądu drogi wokół ogrodu. Co więcej, podjazd pokryty żywicą, jest także mrozoodporny w zimie i nie porasta roślinnością w lecie. Nie musimy plewić chwastów. Problem ten często jest spotykany, gdy decydujemy się na pokrycie podjazdu samym kruszywem. Chwasty wyrastają pomiędzy kamieniami, a my musimy opylać kamienie. Z czasem jednak zaczynają one prezentować się źle, ponieważ płowieją. Muszą być zatem regularnie konserwowane.

posadzka
W tan sposób mniej więcej robi się podjazd. Warto go utwardzić specjalnym materiałem pod

W jaki sposób wykonujemy taki podjazd?

Nawierzchnie przepuszczalne, pokryte żywicą polimerową wykładamy podobnie, jak inne rodzaje podjazdu. Droga musi być wcześniej porządnie utwardzona. Dlatego przyda się profesjonalna ekipa ze sprzętem. Nad gruntem rodzimym musi być warstwa geowłókniny. Jest to naprawdę dobry wybór materiału, ponieważ dzięki temu możemy wyznaczyć granice naszego podjazdu. Na tę warstwę kładziemy utwardzone, grube kruszywo, a następnie możemy wyłożyć warstwę kruszywa pomieszanego z żywicą polimerową. Warto także na grunt rodzimy wyłożyć warstwę humusu, dzięki temu przyczepność będzie o wiele lepsza. Pamiętajmy o tym, że każdą warstwę należy dokładnie ubijać.

Przepuszczalne nawierzchnie pokryte żywicą polimerową prezentują się naprawdę świetnie. Warto decydować się zatem na ciekawe rozwiązania kolorystyczne. To, co trzeba wiedzieć to fakt, że podjazd wykonany w ten sposób o wiele dłużej będzie wyglądać świetnie, nie trzeba go regularnie konserwować. Żywica polimerowa sprawia także, że drobinki koloru „odbijają” się w słońcu, tworząc naprawdę ciekawy efekt.

4 Comments
  1. muszę przyznać, że bardzo ładnie to wyglada i niesamowicie mi się spodobało takie rozwiązanie. u nas jeszcze daleko do wykonywania nawierzchni w nowym ogrodzie ale może zastosujemy takie rozwiazanie na ścieżkach 🙂 super praktyczne 🙂

  2. to wygląda świetnie 🙂 sąsiedzi zrobili i powiem szczerze, że bardziej mi się takie rozwiązanie podoba aniżeli zwykła kostka. wiadomo, że nie wszedzie będzie to praktyczne aleeee tam gdzie się da – warto uważam 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *