Napęd do garażu– jaki wybrać?

Napęd do garażu– jaki wybrać?

Napęd jest to podstawowy element każdej bramy rolowanej, sprzedawany razem z jej wyposażeniem. Bramy segmentowe i uchylne możemy kupić bez napędu, jednak warto zastanowić się nad jego posiadaniem. Z pewnością sprawi, że otwieranie naszego garażu stanie się łatwiejsze i wygodniejsze, ale pomoże także zapobiec włamaniom, dzięki specjalnym zapadkom ryglującym. Niewątpliwie, jest to dodatkowy koszt, mimo to, inwestycja z korzyściami. Na co zwrócić zatem uwagę wybierając odpowiedni napęd i jakie są jego zalety? Do jakiej bramy będzie pasować dany napęd? Zaciekawieni? Poszukajcie odpowiedzi niżej!

Jaki napęd do jakiej bramy?

Czy wiedzieliście, że poszczególne rodzaje bram, w których możemy zamontować napęd, wymagają odpowiedniego jego dobrania? W przypadku bram segmentowych górnych sprawdzą się wszystkie typy napędów. Jeżeli jednak marzy nam się wielkopochwierzchniowy garaż na dwa samochody, dla siebie i żony, musimy wybrać napęd o sile co najmniej 1000 N. Warto wiedzieć, że najsłabsze napędy mają siłę około 400 N, więc jeśli przeoczymy ten fakt, brama może zwyczajnie nie ruszyć, gdyż w garażach podwójnych odrzwia są zwykle sporej wagi. Bramy segmentowe boczne z pewnością muszą mieć napęd, wykazujący dużą siłę ciągnięcia i pchania, najlepiej ponad 1000 N. Napędy dedykowane bramom segmentowym bocznym muszą zostać wyposażone w specjalne ramię, umożliwiające ciągnięcie tego typu bramy. Często montuje się go na ścianie bocznej garażu. W przypadku bram uchylnych sprawdzi się i zwykły, tradycyjny napęd (pamiętajmy jednak o odpowiedniej sile!) oraz ten dedykowany tym bramom, mocowany na skrzydle od wewnętrznej strony garażu. Garaż na dwa samochody, posiadający odrzwia uchylne, można wyposaży w dwa napędy mocowane po bokach. Wówczas brama będzie o wiele lepiej się podnosić i nie będziemy musieli się martwić, że napęd będzie przeciążony i ulegnie uszkodzeniu.

 

Napęd do bram uchylnych i segmentowych montowany z góry

 

Pamiętajmy jednak, aby oba napędy posiadały tę samą siłę N. Jeżeli natomiast chcemy zostać posiadaczami bramy rozwiernej lub takową mamy już w swoim garażu, lepiej gdy zasięgniemy opinii fachowca. Napęd do tego typu bram można zamontować tylko wtedy, gdy szerokość skrzydła nie przekracza 2,8 m.

Co warto wiedzieć przed zakupem napędu?

Przed zakupem odpowiedniego napędu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim ile razy na dobę będziemy otwierać naszą bramę? Z pewnością średnio dwa razy, gdy będziemy wyjeżdżać do pracy, a następnie wjeżdżać. Być może jednak jesteśmy właścicielami lub zamierzamy wybudować, większy garaż, który będzie wykorzystywany znacznie częściej. Pamiętajmy wtedy o rozwiązaniu bardziej solidnym, wyższej klasy. Po drugie warto zorientować się, czy cena napędu jest adekwatna do jego wartości. Zasięgnijmy opinii innych, nie sugerujmy się tylko znaną marką czy reklamami, gdyż łatwo przepłacić. Ceny napędów wahają się między 400 zł, a nawet 5000 tysiącami! Do tego zwykle trzeba doliczyć montaż. Dodatkowo, dobrze od razu sprawdzić, czy firma, od której kupujemy napęd i której powierzamy montaż, prowadzi autoryzowany serwis. Czy w razie potrzeby jest w stanie zapewnić wymianę części i fachowe doradztwo. Oraz czy napęd jest objęty gwarancją.

 

Napęd do bram segmentowych, bocznych, montowany z boku

 

Dobierz odpowiednie funkcjonalności!

Jeżeli już wybraliśmy firmę, od której kupimy odpowiedni napęd dobrze pomyśleć nad funkcjonalnościami samego napędu i jego zaletami. Co na pewno nam się przyda, a co będzie zbędne.  Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji z opisem:

  • Automatyczne ryglowanie bramy – zapobiega podważeniu przez złodzieja, dlatego jest niezwykle przydatną funkcją napędu. Dobrze jest kupić takie napędy, które ryglują bramy nawet w przypadku braku prądu.
  • Automatyczny układ zabezpieczający – w przypadku natrafienia na przeszkodę, napęd się zatrzyma. Gdy przez przypadek zostawimy jakąś rzecz na drodze zamykania bramy, nie będziemy musieli obawiać się, że przedmiot się zniszczy lub brama uszkodzi.
  • Liczne akcesoria – nadajniki, piloty, sterowanie radiowe.
  • Moduł szybszego otwarcia bramy – dzięki temu krócej będziemy czekać, aż brama się otworzy.
  • Funkcja lampy ostrzegawczej – informuje, że pilot znajduje się w zasięgu bramy.

 

Dobry napęd to taki, który przede wszystkim wytrzyma częste otwieranie naszej bramy, będzie pochodzić od sprawdzonej firmy i nie zrujnuje naszego portfela. Mimo wszystko, jest to kosztowny wydatek, dlatego warto dobrze prześledzić różnorodne opcje.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *