Napęd do bramy garażowej – jaki wybrać?

Napęd do bramy garażowej – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniej bramy do garażu jest praktycznie tak samo ważny, jak kupno w samej konstrukcji. Sporo osób decyduje się na to, aby zakupić garaż wraz z bramą otwieraną ręcznie. Wielu ludzi zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją takie rodzaje bram, które można bez problemu wyposażyć w napęd, natomiast jedną zakupić bezpośrednio z napędem. Zatem, jakie to są bramy garażowe? Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Dlatego warto zdecydować się na bramę z napędem?

Nie da się ukryć, że zakup odpowiedniej bramy z napędem jest niezwykłą wygodą. Stawiając garaż, nie musisz zatem podjeżdżać samochodem pod samą bramę, wysiadać oraz ręcznie podnosić bramę, wystarczy, że jednym kliknięciem, bezpośrednio z samochodu, otworzysz bramę garażową.

Na pewno jest to polecane rozwiązanie w przypadku garaży usytuowanych na posesji zaraz przy wjeździe, ponieważ będąc jeszcze na drodze, możesz już otworzyć bramę garażową. Co więcej, podczas brzydkiej pogody, nie musisz wychodzić z samochodu, aby otworzyć bramę i tym samym moknąć, wystarczy, że klikniesz, a brama sama się otworzy.

 

garaż
Duża brama segmentowa potrzebuje napędu o dużej mocy. Najlepiej ponad 1000 N

Do jakich brak można zamontować napęd?

Wiele osób zastanawia się, do jakich bram w zasadzie można zamontować napęd? Odpowiedź brzmi do uchylnej oraz segmentowej. Bramy uchylne są nieco tańsze, jednak potrzebują mniej więcej 2 m przed samym garażem, gdyż otwierają się do przodu. Bramy segmentowe są nieco droższym rozwiązaniem, natomiast chcąc wjechać do garażu, możesz podjechać bezpośrednio pod bramę, ponieważ otwiera się ona do góry i chowa na prowadnicy pod sufitem. Do obu tych bram możesz bez problemu zamontować napęd. Najlepiej kupić taką bramę od razu z napędem.

Istnieje jeszcze opcja zakupu bramy, która ma fabrycznie zmontowany napęd. Jest to oczywiście brama rolowana. Profil ten podnosi się do góry i chowa w specjalnej kasecie, którą otwiera się zwykle przed garażem lub bezpośrednio w garażu, powyżej otworu na bramę. W tym wypadku wystarczy jedynie kupić bramę rolowaną, nie trzeba szukać napędu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru napędu?

Przed wyborem napędu do bramy należy zwrócić uwagę na ciężkość samego profilu. Napęd musi być dostosowany do wielkości bramy, a także uwzględniać jej ciężar. Moc napędu bram garażowych waha się pomiędzy 400 a 1200 N, dzięki temu automatykę można bez problemu dopasować do ciężaru. W tym wypadku dosyć istotna jest na przykład wielkość bramy. Jeśli kupujesz garaż, który będzie mieć dwa stanowiska, jednak decydujesz się na jedną, dużą bramę segmentową, pamiętaj, że w tym wypadku napęd musi mieć jak największą moc, aby móc podnieść tę bramę do góry. Z pewnością powinien mieć powyżej 1000 N.

 

garaż z bramą uchylną
Nawet do garażu z bramą uchylną można zamontować napęd.

Dość prosty wybór jest w przypadku napędów do bramy segmentowej, gdyż można kupić przeznaczone do tego systemowy napęd. Co istotne, do bramy segmentowej pasuje większość rodzajów napędu. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku bramy uchylnej. Napęd powinien mieć wtedy większą siłę ciągnięcia oraz pchania.

Napęd z oszczędzaniem energii

Wiele osób nie korzysta z garażu na co dzień. Niektórzy wyjeżdżają swoim autem raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu, wtedy warto zdecydować się na napęd do bramy garażowej, który będzie wyposażony w system oszczędzania energii. Pozwoli to na dużą oszczędność pieniędzy. W momencie, kiedy brama będzie nieużywana, akumulator może się ładować. Ładowanie takiego akumulatora nie zajmuje zbyt wiele czasu, a samo rozwiązanie bardzo ekonomiczne.

 

Czy warto zdecydować się na napęd do bramy? Oczywiście! Dobrze jest jednak pamiętać, aby dobrać go do rodzaju bramy. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wielkość bramy, a także ciężar. Pamiętaj, że napęd możesz zamontować zarówno do bramy uchylnej, jak i segmentowej, natomiast bramy rolowane są fabrycznie wyposażone w napęd.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *