Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu

Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu

Krzewy i drzewa zimozielone to z jednej strony dar natury, gdyż nie gubią one liści na zimę i nie zmieniają koloru na jesień, przez co naprawdę pięknie prezentują się przez cały rok, a z drugiej kłopot. Potrzebują nieco więcej pielęgnacji i dokładnego przemyślenia, jaki sposób najlepiej je hodować. Mimo to cieszą się sporą popularnością, wiele osób uwielbia hodować krzewy zimozielone i ma w swoim ogrodzie kilka różnych odmian. Jakie krzewy zimozielone możemy hodować? Na czym polega ta uprawa?

Uprawa krzewów zimozielonych

Należy przede wszystkim pamiętać, kiedy sadzimy tego typu rośliny. Najlepszy ku temu czas to oczywiście od końca kwietnia do końca września. Wiele osób przedłuża nieco ten okres do listopada, jednak to zależy w dużej mierze od temperatury. Jeśli na zewnątrz panuje dodatnia temperatura, a na najbliższe kilka tygodni nie zapowiada się przyjście nagłej zimy, możemy zdecydować się rzeczywiście na zasadzenie krzewów zimozielonych. Pamiętajmy jedynie, że wymagają one przygotowania odpowiednio podłoża. Musi ono być żyzne oraz dobrze nawodnione, wtedy będziemy mieć pewność, że rośliny się ukorzenią. Nie należy też zapominać o tym, że jest to specyficzny rodzaj krzewów. Co to oznacza? Nie gubią one liści na zimę i nie zmieniają koloru, są przez cały rok tak samo zielone. Może mieć to także negatywny wpływ na ich stan, dlatego dobrze jest przemyśleć dokładną lokalizację, np. bardziej od południowo-zachodniej części ogrodu, gdzie nie będą rośliny te narażone aż w tak dużym stopniu, np. na mroźny, wschodni wiatr. Bardzo popularny zimą.

bukszpan
Bukszpan można obcinać w dowolne kształty.

Jakie krzewy zimozielone możemy sadzić?

  • Bukszpan – chyba nikogo nie zdziwi fakt, że krzew ten jest jednym z popularniejszych, sadzonych w ogrodach. Bukszpan jest znaną rośliną, nawet dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest roślina zimozielona. Jest to bardzo gęsty krzew, pokryty wieloma, zielonymi listkami, który dobrze znosi wszelkiego rodzaju podcięcia. Jeśli zatem szukamy odpowiedniego krzewu do formowania dowolnych kształtów, bukszpan będzie idealny!
  • Mahonia pospolita – kto jeszcze nie miał okazji hodować tej rośliny, a uwielbia przez cały rok mieć ciekawą roślinność w ogrodzie, powinien zdecydować się na mahonię. Przez cały rok zdobią ją duże, zrąbkowe liście, błyszczące na brzegach, co wygląda niezwykle atrakcyjnie zwłaszcza zimą. Na wiosnę pokazują się żółte, intensywne kwiaty, a z początkiem lata, tworzą się kuliste owoce. Jest to roślina raczej bezproblemowa. Radzi sobie w wielu warunkach.
  • Różanecznik – krzew niezwykle popularny, choć nie oszukujmy się, chyba najbardziej znany pod nazwą Azalia. Tutaj jednak można się pomylić, gdyż Różaneczniki zimowe, czyli krzewy zimozielone, nie tracą liści na zimę, natomiast odmiany, które gubią, zwane są właśnie Azaliami. Różaneczniki możemy uprawiać albo w dużych, dostosowanych donicach albo w ziemi. Wyrastają nawet do 3 m. Różaneczniki mają niezwykle piękne kwiaty, zachwycające niemalże wszystkich ogrodników.
  • Modrzewica zwyczajna – kolejny, piękny krzew, który ma zwykle różowawe lub białe kwiaty. Krzew ten najlepiej wzrasta na terenach zacienionych, wymaga zatem nieco uwagi. Musimy go regularnie nawadniać i dbać o to, by nie przegrzał się latem. Modrzewica wymaga raczej ziem pokroju torfowego, można bez problemu zasadzić ją doniczki.
  • Berberys – To chyba jeden z piękniejszych krzewów zimozielonych, który naprawdę cudownie prezentuje się zimą! Dlaczego? Jego liście są koloru bordowego, dzięki temu stanowi ozdobę całego ogrodu, znacząco się wyróżniając. Kwiaty Berberysu są żółte, kwitnie on od maja do czerwca. Co ciekawe, najlepiej kwitnie pośród gleb suchych.
mahonia
Mahonia to przepiękny kwiat 🙂

 

berberys
Berberys – bardzo wielu ma go w swoim ogrodzie

 

 

Rośliny, krzewy zimozielone to jedne z piękniejszych roślin, zwłaszcza zimą. Choć dla wielu jest to dziwne, ponieważ w sezonie wiele z tych odmian nie wyróżnia się niczym szczególnym. Najlepiej prezentują się zimą, kiedy w większości przypadków kwiaty i liście opadną, natomiast krzewy zimozielone nadal zachwycają.

12 Comments
  1. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, żeby na zimę posadzić krzewy, a to może być dobry pomysł, by ogród zawsze wyglądał zachwycająco 🙂

  2. Piękny ogród to coś co kiedyś mocno mnie rajcowało, ale od czasu przeprowadzki to już tylko wspomnienie. Ale za to ile ma więcej czasu

  3. Tak się zabawnie składa, że akurat dzisiaj rano, idąc do pracy myślałam sobie o roślinach zimozielonych, bo mijałam akurat czyjś ogródek i rosła tam piękna roślina tak intensywnie zielona, że aż cieszyła oko w tym szaro-burym lutym. Już drugi raz zwróciłam na nią uwagę (wcześniej widziałam ją w innym miejscu) i zastanawiam się jak się nazywa. Niestety nie wiem i nie mam jej wymienionej w tym spisie.

  4. Uwielbiam zimozielone rośliny, które nie są iglakami i thujami – których nie znoszę 😉

  5. Zima w ogrodzie może być cudimowna. Pod warunkiem że o niego zadbamy. W chętnie posadzę coś z roślin z zapisu na działce.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *