Najczęstsze błędy przy uprawie roślin ogrodowych cz.2

Najczęstsze błędy przy uprawie roślin ogrodowych cz.2

Zadbany ogród jest powodem dla do dumy nie tylko osób, które zajmują się jego pielęgnacją,  ale także zaproszonych gości. Bardzo często dziwią się oni, jakim cudem właścicielowi udało się wyhodować tak piękne rośliny oraz dojrzałe warzywa. Z pewnością warto unikać kilku błędów, które mogą doprowadzić do zniszczenia upraw. A zatem, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy uprawie roślin ogrodowych? Zachęcamy do przeczytania część 2.

Moczenie liści w czasie trwania upałów

Podczas trwania bardzo wysokich temperatur nie należy podlewać roślin w południe, ponieważ woda, która bezpośrednio spada na igły, czy też na liście, może spowodować szok termiczny i tym samym zniszczyć strukturę liścia. Może dojść zwyczajnie do  poparzenia liści lub igieł. W artykule podlinkowanym na dole, sporo pisaliśmy o konkretnym podlewaniu, przypominając, że należy podlewać rośliny wcześnie rano lub wieczorem w czasie sezonu letniego i unikać wylewania wody bezpośrednio na liście.

Złe nawożenie

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, nie do końca zdają sobie sprawy z tego, jakich nawozów warto używać, a jakich unikać. Bardzo często też stosują nawozy o nieodpowiedniej porze roku, w nieodpowiednich terminach, tym samym roślina może dużo szybciej wystartować po zimie, na przykład zacząć rosnąć w czasie przymrozków. Jak wiadomo, niestety nie uda się jej dojrzeć. Co więcej, roślina może w ogóle nie rozpocząć wzrostu, gdy nie użyję się nawozu w odpowiednim momencie. Warto zatem przeczytać dokładny dziennik nawożenia rośliny, a także dopasować nawóz do rodzaju roślinnych, to jest niezwykle ważne.

Nawożenie rośliny z gołym korzeniem

Jeśli przesadzasz rośliny z miejsca na miejsce, daj jej czas na to, aby mogła się ukorzenić, ponieważ dzięki temu będzie mogła się w pełni zregenerować. Przesadzone rośliny nawozi się dopiero w kolejnym sezonie, dlatego warto na co zwrócić uwagę.

 

podlewanie roślin

Za dużo nawozu

Pozostając w temacie nawożenia, który jest niezwykle istotny i bardzo często to właśnie tego dotyczy najwięcej błędów popełnianych przez początkujących ogrodników, warto zwrócić uwagę na dużą ilość nawozu. Najlepiej stosować się do wytycznych znajdujących się na opakowaniu. Unikaj posypywania rośliny na chybił trafił, jeśli nie jesteś pewny, ile masz użyć nawozu, odważ go sobie na wadze kuchennej.

Zupełny brak stosowania nawozu

Pamiętaj, że rośliny, które nie otrzymają nawozu z pewnością nie będą świetnie wzrastać. Być może uda się im dojrzeć wydać owoce lub zakwitnąć, na pewno jednak nie będą to rezultaty, jakich oczekiwałeś. Roślina powinna zostać zawsze odpowiednio nawieziona. Jeśli nie chcesz korzystać z dostępnych środków chemicznych w sklepie, zawsze możesz zdecydować się na nawóz naturalny, przygotowany samodzielnie. Pamiętaj, że wymaga to jednak czasu i poświęcenia.

 

rośliny

Brak ochrony przed szkodnikami

Można rzec, że jest to jeden z kardynalnych błędów początkujących ogrodników, ale nie tylko. Bardzo wielu zapalonych ogrodników nie zwraca należytej uwagi na pojawiające się szkodniki, przez co dość szybko są one w stanie zniszczyć uprawy. Warto zatem przeciwdziałać, spryskiwać roślinę odpowiednimi preparatami i oglądać blaszki liści.

binary comment

 

Znasz już teraz pełną gamę najczęstszych błędów popełnianych podczas uprawiania roślin. Pamiętaj, aby stosować się do tych zaleceń i unikać tych błędów, dzięki temu z pewnością uda Ci się wyhodować świetne rośliny i piękne owoce i warzywa. Jeśli nie uda Ci się to w tym sezonie, być może następnym osiągniesz sukces.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *