Nagietek lekarski - pielęgnacja, nawożenie, stanowisko

Nagietek lekarski - pielęgnacja, nawożenie, stanowisko

Decydując się na zaaranżowanie własnego, oryginalnego ogrodu, a także na wybór odpowiednich roślin, nie może zabraknąć oczywiście nagietka lekarskiego. Jest to jeden z najstarszych kwiatów, jakie są uprawiane po dziś dzień. Prezentują się oczywiście fenomenalnie. W jaki sposób uprawiać nagietek lekarski? Jak powinno wyglądać stanowisko, a także nawożenie? Zachęcamy do lektury.

Nagietek lekarski

Roślina ta świetnie sprawdza się jako kwiat ozdobny, do wazonu. Ponadto, wykorzystywany jest również przez pszczoły do produkcji miodu. Sporo osób dodaje go także do sałatki jako zioło lecznicze, warto jednak pamiętać również, że nagietek pomaga walczyć ze szkodnikami, ponieważ jego kwiaty wabią owady, które zjadają mszyce. Ponadto, nagietek wspomaga wzrost roślin warzywnych, ale także owocowych.

Gleba

Nagietek świetnie rośnie w miejscu nasłonecznionym. Gleba powinna być gliniasta, a także niezbyt wilgotna. Warto jednak kontrolować ilość azotu, ponieważ jeżeli preparatu tego jest zbyt dużo, roślina ta nadmiernie się rozrośnie i kwiaty będą dosyć bujnie kwitły. Wszystko zależy od tego, czy zależy Ci na sporych ilościach nagietku w ogrodzie.

nagietek

Sianie

Decydując się na zasadzenie nagietku, należy pamiętać, że roślina ta nie ma odporności na mróz. Nasiona kiełkują bardzo szybko, ponieważ już od kwietnia. Można je oczywiście siać bezpośrednio do gruntu, natomiast ziemia musi być odchwaszczania, a także spulchniona. Należy jednak zwrócić uwagę na mrozy. Jeżeli wiosna jest chłodna, warto zdecydować się na zasianie nagietku do doniczek w domu. Nasiona umieszczamy w odległości mniej więcej 30 cm od siebie, ponieważ należy zostawić przerwy, aby roślina mogła dobrze wykiełkować.

Nagietek może również zasadzić już w maju, natomiast wtedy należy przygotować rozsadę w szklarni lub też w piwnicy. Warto pamiętać, że temperatura musi dochodzić między innymi do około 15 stopni Celsjusza. Rośliny tuż po zasadzeniu należy podlać jednak umiarkowanie tak, aby mogły dobrze się rozrosnąć.

 

kwiat nagietka

Nagietek – nawożenie

Jeżeli planujesz zasadzić nagietek pośród rabat, jego regularne nawożenie nie jest konieczne. Natomiast jeśli zdecydujesz się na posadzenie go do doniczek, warto podawać nawóz co mniej więcej 3,4 tygodnie, ale dopiero pod koniec czerwca. Nagietek można oczywiście ściąć i włożyć jako kwiaty do wazonu.

Właściwości lecznicze

Warto pamiętać, że nagietek ma właściwości lecznicze, które znane są od wieków. W dawnych latach wykorzystywano nagietek do leczenia dolegliwości żołądkowych i jelitowych, następnie używano go jako ziele napotne, a także do łagodzenia dolegliwości oczu oraz zębów. Według dzisiejszej medycyny nagietek lekarski zawiera bardzo dużo substancji, które pozytywnie wpływają na regenerację i odżywienie, między innymi zawiera olejki eteryczne, saponiny, śluzy, flawonoidy, karotenoidy. Świetnie sprawdza się między innymi na poparzenia, egzemy, zapalenia śluzówki, w leczeniu ran zapaleniach skóry, przy dolegliwościach trawiennych.

 

Nagietek lekarski jest popularną rośliną wykorzystywaną już od wielu wieków. Ma on właściwości lecznicze, natomiast jako roślina świetnie prezentuje się zarówno w rabatach, jak i w wazonie. Nagietek jest kwiatem o żółtym zabarwieniu, nie potrzebuje zbyt żyznych gleb, aby móc wyrosnąć. Warto jednak pamiętać, że nie jest odporny na mrozy, dlatego dobrze siać go w po ustąpieniu pierwszych minusowych temperatur.

 

 

 

3 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *