Na co zwrócić uwagę przy wyborze noża do kosiarki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze noża do kosiarki?

Nóż do kosiarki to niezwykle istotny element tej maszyny. I choć dla wielu zakup kosiarki równo się z niewykonywaniem przy niej żadnych prac konserwacyjnych, jest to błędne podejście. Nóż do kosiarki, tak jak i całe urządzenie wymaga regularnego sprawdzania i zabiegów konserwujących. Co jakiś czas trzeba go wymieniać lub ostrzyć, nie ma innej rady. A na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Uszkodzony nóż do kosiarki nie będzie prawidłowo pracować. Można stwierdzić, że nie będzie w ogóle pracować, a jeszcze możemy wykonać sobie nim krzywdę. Pisaliśmy już o nożach do kosiarek, przedstawialiśmy tam różne rodzaje i sprawdzaliśmy ich przydatność. Możecie zatem zobaczyć tekst pod tym linkiem: https://blisko-domu.pl/jaki-wybrac-noz-do-kosiarki/. Oprócz dopasowania warto jeszcze zwrócić uwagę na inne aspekty noży do kosiarek, jakie?

nóż do kosiarki
Nóż do kosiarki powinien być dopasowany do urządzenia zwłaszcza jeśli nie jest oryginalny

Długość noża do kosiarki

Bardzo istotna jest średnica oraz długość noży do kosiarki. Jeśli wybieramy nowy nóż, możemy wziąć ze sobą stary, by sprawdzić, czy będzie odpowiedni. Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest długość noża do kosiarki. Mierzymy ją od przekątnej do przekątnej, a różnica pomiędzy nowym, a  zużytym nożem, może wynosić jedynie 1 cm różnicy. Warto zmierzyć noże, zwłaszcza gdy korzystamy z tzw. noży uniwersalnych, które są oczywiście tańszymi opcjami, jednak również rekomendowanymi.

Średnica noża do kosiarki

Bardzo ważna jest także średnica noża do kosiarki. Warto pamiętać, że wewnętrzny otwór montażowy musi być tak samo równy, jak śruba napędowa. W tym wypadku również warto zabrać ze sobą do sklepu stary nóż, by porównać go z nowym. Co ciekawe, jeśli zdecydujemy się jednak na nóż uniwersalny, będziemy mogli zakupić go z zestawem złączek redukcyjnych o różnych średnicach.

kosiarka
Nóż do kosiarki powinien być wymieniany co jakiś czas, by dobrze ciąć trawę, ale także, by zapewnić nam bezpieczeństwo pracy.

Co warto wiedzieć o nożach?

Bardzo istotną sprawą jest to, że praktycznie każdy producent  kosiarki wprowadza swój rodzaj ostrzy, nie do podrobienia. Choć wydaje się to absurdalne, bardzo często znalezienie oryginalnego ostrza graniczy z cudem. Warto zatem zdecydować się na zakup zamiennika uniwersalnego. Wymaga to śledzenia różnych wariantów i porównywania ofert, jednak daje możliwość posiadania nowego ostrza. Nie ma żadnych obostrzeń co do produkcji własnych noży do kosiarek przez ich producentów, stąd taki rozdźwięk.

Zatem decydując się na zakup noża do kosiarki, wybierzmy zamiennik, jednak dopasowany do kosiarki. Sprawdźmy długość oraz średnicę, a także miejmy na uwadze wygląd zużytego noża. Warto także zajrzeć do naszego starszego artykuły, który podlinkowaliśmy wyżej, tam dowiedzie się więcej o rodzajach noży. Sezon wiosenny i koszenie trawy czas powoli zacząć, zatem nie zapominajmy o sprawdzeniu noża. Pamiętajmy, że zużyty nóż do kosiarki może stanowić dla nas niebezpieczeństwo

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *