Na co zwrócić uwagę przy wyborze garażu wolnostojącego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze garażu wolnostojącego?

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami garaży wbudowywanych w konstrukcję domu, możemy zdecydować się na postawienie obiektu wolnostojącego. Zanim jednak dokonamy wyboru co do samej konstrukcji, przemyślmy dobrze, jakie są nasze oczekiwania. Jak chcemy, aby wyglądał nasz garaż, a także w jaki sposób powinna być zaaranżowana przestrzeń wokół niego? Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te oraz inne pytania, zachęcamy do lektury naszego artykułu!

Gdzie postawić garaż?

Na garaż wolnostojący możemy z reguły zdecydować się, gdy dysponujemy większą przestrzenią w ogrodzie. Dobrze jest, gdy będzie on usytuowany niedaleko bramy wjazdowej, a najlepiej na wprost dzięki temu unikniemy nadmiernego manewrowania samochodem przez ogród. Innym sposobem jest wybudowanie garażu w linii ogrodzenia, dzięki czemu zyskamy w ogrodzie sporo miejsca i będziemy mogli zaaranżować go w inny sposób. Ulokowanie garażu w dużej mierze zależy także od tego, w jaki sposób wygląda architektura naszego ogrodu. Bez względu na to czy garaż jest mały czy duży, starajmy się nie planować jego budowy na środku działki, a także w znacznym oddaleniu od bramy wjazdowej. Pozbędziemy się wtedy problemów z manewrowaniem samochodem i nie stracimy walorów użytkowych naszego ogrodu oraz swobodniej będziemy mogli zarządzać resztą ogrodu. Jeśli mamy możliwość postawienia garażu obok budynku mieszkalnego, skorzystajmy z niej. Łatwiej nam będzie go użytkować, a także zachowamy spójność wszystkich budynków.

Odpowiednia droga wjazdowa

Lokalizację garażu warto przemyśleć przede wszystkim na podstawie drogi wjazdowej. Musimy mieć pewność, że nasze auto zmieści się i nie będziemy zmuszeni wykonywać zbyt wielu niepotrzebnych i frustrujących manewrów, które dodatkowo po pewnym czasie mogą uszkodzić nam trawnik. Najlepiej, aby wjeżdżanie samochodem do garażu odbywało się po linii prostej lub za pomocą maksymalnie dwóch skrętów w lewo lub w prawo. Warto także wyłożyć drogę wjazdową kostką brukową lub betonem, dzięki temu będziemy mieli dojście do garażu tzw. „suchą stopą” a i nasz samochód nie zabłoci się w deszczowe dni. Ponadto utwardzony dojazd do garażu jest o wiele łatwiejszy do odśnieżania zimą. Warto dodać, że sytuując garaż przy granicy działki, zaoszczędzimy nie tylko miejsce w ogrodzie, ale również pieniądze na utwardzenie drogi do niego. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że wjazd z reguły odbywać będzie się po linii prostej.

Jaki wybrać garaż?

Do najbardziej popularnych garaży należą te jedno lub dwustanowiskowe. Z reguły albo planujemy tam tylko parkowanie naszego samochodu albo dodatkowo chcemy przechowywać tam różnorakie potrzebne nam sprzęty i urządzenia. Wtedy wybieramy garaż większy, bardziej przestronny. Coraz częściej jesteśmy także posiadaczami dwóch lub większej ilości samochodów, najlepiej zdecydować się na garaż z dwoma bramami wjazdowymi lub pojedynczy, szerszy z dwoma stanowiskami. Możliwości wyboru mamy wiele, wszystko zależy od ilości miejsca wokół domu. Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2017 roku nie jest konieczne posiadanie zezwolenia na budowę garaży o powierzchni do 35 m2. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą konstrukcję, musimy uzyskać pozwolenie na jego postawienie.

Materiał na garaż

Blaszany, murowany, z  elementów stalowych – możliwości wyboru materiału na garaż jest naprawdę dużo.  Wszystko zależy też od tego jakimi dysponujemy funduszami i jak chcielibyśmy, aby wyglądał. Garaż blaszany zwykle nie jest drogi, ale musimy wiedzieć, że nie nadaje się jako pomieszczenie do majsterkowania czy trzymania sprzętów, gdyż konstrukcja nie jest aż tak stabilna, jak w przypadku  garaży z innych materiałów. Zaletą typowego  „blaszaka” jest to, że stawia się go szybko i służy głównie po parkowania samochodu. Stabilniejszy okaże się z pewnością garaż murowany czy wykonany z prefabrykowanych elementów stalowych. Konstrukcje wykonane z tych materiałów możemy z łatwością dopasować do naszego domu, charakteryzują się także większą estetyką oraz stabilnością. Stawiając garaż z gotowych elementów stalowych oszczędzamy czas, a także unikamy bałaganu w ogródku. Tego typu obiekty buduje się szybko, a do tego są niezwykle wytrzymałe. Dzięki temu, że użyte zostają materiały gotowe, nie musimy mieszać cementu czy trudzić się z ciężkimi cegłami.  Jeżeli chcemy, aby na naszym ogródku stanął garaż murowany, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jego budowa z pewnością potrwa, a na naszym podwórku przez pewien czas będzie panował nieporządek.

Funkcjonalność garaży wolnostojących

Wybierając garaż wolnostojący musimy przemyśleć kilka ważnych kwestii– jaką bramę wybrać, jakie oświetlenie będzie odpowiednie ( o oświetleniu możecie poczytać TUTAJ), czy zdecydować się na garaż z oknem i dodatkowymi drzwiami? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie zanim zdecydujemy się na budowę, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów podczas stawiania garażu lub też, by proces ten nie wydłużył się niepotrzebnie. Możliwości projektowe mamy spore, wszystko zależy od naszych potrzeb. Dzisiejsze garaże możemy  łatwo dostosować do naszych domów mieszkalnych, używając tego samego koloru pokrycia ścian.

Budowa wolnostojącego garażu niesie ze sobą wiele korzyści, dzięki temu zyskujemy miejsce do zaparkowania naszego samochodu, a często także dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym możemy trzymać różne sprzęty czy też sami dokonywać drobnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość etapowania budowy – garaż wolnostojący możemy wybudować później, przez co zaoszczędzimy nieco pieniędzy, a także będziemy mogli sobie pozwolić na efektywniejszą konstrukcję.

Na co zatem zwrócić uwagę przybudowie garażu wolnostojącego? Przede wszystkim musimy zastanowić się, w którym miejscu w ogrodzie ulokujemy konstrukcję tak, by wjazd do niej był łatwy, a zarazem bezpieczny. Następnie musimy przemyśleć funkcjonalności naszego garażu i zdecydować się na to jak chcemy, aby wyglądał i jaką miał powierzchnię. Koniecznie zastanówmy się także nad materiałem, z którego chcemy wykonać naszą konstrukcję. Warto postawić na solidną konstrukcję, dzięki której nasz garaż będzie służyć nam przez wiele lat i nie będzie wymagać remontów czy konserwacji. Na koniec, zastanówmy się nad elementami dodatkowymi, takimi, jak: prąd, odpowiednie oświetlenie, bieżąca woda, okno lub drzwi. W ten sposób w znacznym stopniu ułatwimy sobie użytkowanie obiektu. Jeżeli dokonaliśmy wyboru, pozostaje nam już tylko budowa naszego wymarzonego garażu!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *