Na co zwrócić uwagę przed zakupem roślin do ogrodu?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem roślin do ogrodu?

W kalendarzach już mamy wiosnę, a co za tym idzie, możemy zacząć sadzić byliny i inne rośliny w naszych ogrodach. Jak wiadomo, kuszą nas przepiękne kwiaty dostępne w marketach, a także nieznane gatunki roślin, których nigdy nie sadziliśmy. Warto przede wszystkim jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przed samym zakupem, by nie ruszać ochoczo do sklepu bez planu. Na co zwrócić zatem uwagę przed zakupem roślin do ogrodu? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

 

Korzystaj ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych

Wiemy, że często kupujecie w marketach spożywczych rośliny, nic dziwnego, ponieważ wiele z nich w swojej regularnej ofercie ma kilka odmian kwiatów. Pamiętajcie, jednak, że o rośliny te w zasadzie nikt tam nie dba. Nie są one regularnie podlewane lub nawożone. Niestety, ale sposób transportu roślin, bylin lub sadzonek do marketu również nie jest zbyt atrakcyjny. Kwiaty bardzo często nie mają dostępu do wody, są przewożone jak zwykły towar spożywczy w dużym ścisku. Z tego względu dużo rozsądniej jest zdecydować się na zakup tego typu roślin w sklepach ogrodniczych, które specjalizują się wyłącznie w dystrybucji roślin i tylko je przewożą. Dobrze jest także postawić na lokalnych ogrodników, którzy często mają mniejsze plantacje kwiatów i krzewów, jednak rzeczywiście przykładają dużą wagę do dbania o nie.

Sprawdzaj kondycję roślin i cebulek

Zanim kupicie odpowiednie rośliny lub sadzonki, niekiedy o tej porze roku jeszcze cebulki, zobaczcie, w jakiej kondycji są te kwiaty. Jeśli będą one „zmarniałe” lub też gdzieniegdzie ich pędy będą obeschnięte, lepiej zdecydować się na zakup innej roślinki. Wybierajcie raczej te okazałe, które mają kilka rozwiniętych kwiatów lub też sadzonki o bujnych liściach. Macie wtedy dużo większą gwarancję, że kwiaty te rozwiną się i będą rosnąć.

Odkryte korzenie

Wiele osób twierdzi, że nie należy kupować roślin, sadzonek i drzewek z odkrytymi korzeniami. I jest to w pewnym sensie prawdą, ponieważ takie okazy wymagają specjalnej pielęgnacji, by mogły się „przyjąć” i zacząć kiełkować. Mimo to bardzo wiele osób decyduje się na ten krok, szczególnie zapalonych ogrodników, którym niestraszne są „trudne uprawy”. Takie sadzonki, drzewka trzeba sadzić w okresie uśpienia, czyli wczesną wiosną. Jest to właśnie idealny moment na ten krok! Obecnie korzenie roślin jeszcze się nie rozwijają. Pamiętajcie, że taka roślina musi się ponownie ukorzenić, dlatego będzie potrzebować nieco więcej czasu i pielęgnacji.

sadzonki

Rośliny są piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale również balkonu. Trzeba zatem pamiętać, aby zawsze nabywać je u sprawdzonych dostawców, tylko dzięki temu możecie mieć pewność, że roślina pochodzi z dobrego miejsca. Najlepiej jest zatem decydować się na kwiaty, byliny i drzewka ze sklepów typowo ogrodniczych!

10 Comments
  1. Ważne wskazówki, wezmę je pod uwagę przy ewentualnych zakupach.

  2. My kupujemy zawsze u tego samego sprzedawcy. Jest pewność, że rośliny są zadbane.
    Świetne porady.

  3. Totalnie nie znam się na roslinach. Jeśli kupuję jakieś do domu, wybieram tskie, które ładnie się prezentują i mają zdrowy wygląd. Pomocne rady dla osób, które są szczęśliwcami i mają własny ogród. Ach, zazdroszczę! 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *