Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nazwa „styropian” widnieje jedynie w polskim rejestrze handlowym. Tak naprawdę jest to spieniony polistyren (EPS). Styropian jest nazwą zwyczajową i nie ma osoby (przynajmniej takiej, która interesuje się, m.in. budownictwem), która nie wiedziałaby, co to jest. Jak wiecie, materiał ten ma bardzo wiele zastosowań, produkuje się z niego, np. kubki jednorazowego użytku lub też stosuje jako rodzaj ocieplenia domu. Dziś przyjrzymy się temu materiałowi pod kątem właśnie dociepleń. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przed kupnem?
Nie da się ukryć, że styropian powinien zostać wybrany jeszcze na etapie projektowania domu. Ta czynność należy oczywiście do projektanta. To on powinien dobrze wybrać materiał, gdyż jednym z kryteriów wyboru ESP jest jego zastosowanie. Na co jednak warto zwrócić uwagę, jeżeli projektant przeoczył tę kwestię lub proces termoizolacji budynku odbywa się w późniejszym terminie?
Przewodzenie ciepła
Popularny współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda [Λ] jest jednym z głównych kryteriów doboru odpowiedniego styropianu. Zasada mówi, że im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła tym, mniejsza jest jego utrata. Oznacza to, że jeśli zdecydujecie się, np. na to, by wiekowe domy ocieplić, warto wybierać materiał ESP o jak najniższych współczynniku. Wtedy utrata ciepła z wnętrza budynku będzie niewielka. A Wy oszczędzicie na dociepleniach.
Styropian grafitowy jest ciekawym rodzajem materiału, który wykorzystuje się w ostatnim czasie bardzo często. Jak sama nazwa wskazuje ma on kolor grafitowy. Co ciekawe, to właśnie ten kolor sprawia, że współczynnik przenikania ciepła jest dość niski. Nie każdy jednak chce się zdecydować na jego montaż, właśnie na ten ciemny odcień. Warto także wiedzieć, że im styropian ma niższy współczynnik przenikania ciepła, tym może być cieńszy.

Waga
Kolejnym, naprawdę ważnym kryterium jest waga styropianu. Niestety, nie zawsze wskazane na etykiecie parametry są zgodne z rzeczywistością. Na szczęście istnieje naprawdę prosty sposób na to, by zważyć materiał. Wystarczy ułożyć go np. na wadze budowlanej. Gdy zatem jedno opakowanie styropianu w kolorze bieli waży około 3 kg, to możecie być pewni, że współczynnik lambda wynosi około 0,040 W/Mk.
Zalety termoizolacji budynku
Styropian jest świetnym materiałem, który sprawdza się podczas termoizolacji. Jeśli jeszcze wahacie, się czy ocieplać swój budynek lub dopiero stoicie przed wyzwaniem budowy domu, musicie wiedzieć, że ocieplenie budynku to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Nie musicie tracić funduszy na to, by kupować zbyt dużo opału lub też wydawać ich na ogrzewanie, m.in. gazowe.
Warto dodać, że termoizolacja sprawia, że budynek wygląda bardziej elegancko, a także poprawia trwałość elewacji. Nie musicie obawiać się więcej odpadającego tynku, elewacje są zwykle odporne na gradobicia, czy zalania wodą.
Jeśli zatem zastanawiacie się, czy rzeczywiście zdecydować się na ocieplenia budynku styropianem (ESP), warto podjąć tę decyzję. Przed zakupem jednak, dokładnie sprawdźcie, na jaki styropian warto się zdecydować.