Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w ogrodzie mogą być sporym utrapieniem dla domowników. Gdy jest ich za dużo, zazwyczaj przedostają się z ogrodu do mieszkania, gdzie o wiele trudniej jest się ich pozbyć. Mrówki zalęgają się zwykle w miejscach wilgotnych, nierzadko w łazience i kuchni, dlatego bardzo trudno je zwalczyć. Problem należy rozwiązać zatem „u źródła” i wytępić te szkodniki w ogrodzie. Jak to zrobić? Sprawdźcie!

Warto pamiętać, że mrówki są niezwykle pożytecznymi owadami, które żywią się takimi szkodnikami, jak np.: mszyce, larwy muchówek, żerujących na naszych uprawach. Mrówki świetnie także spulchniają glebę, dzięki temu o wiele lepiej dojrzewają w niej rośliny, owoce i warzywa. Gdy jednak zaczynają przedostawać się do domu lub zauważymy spore kolonie tych owadów u nas w ogrodzie, warto przedsięwziąć odpowiednie środki i zwalczyć je. Niestety, mrówki uwielbiają spadź produkowaną przez mszyce. Dlatego mimo że przyczyniają się do ich unicestwiania, niekiedy zachowują jaja mszyc, by ponownie na wiosnę umieścić je na roślinach. Przez to mogą nam się namnożyć mszyce w  ogrodzie.

Mrówki to prawdziwe utrapienie ogrodników! Pamiętajmy jednak, by nie unieszkodliwiać pojedynczych osobników, gdyż zjadają one inne szkodliwe owady!

 

Zwalczanie gniazd

Aby pozbyć się mrówek z ogrodu należy zniszczyć ich gniazda. Możemy tego dokonać stosując domowe metody, np. wodę z octem lub wrzątek. Zalewamy roztworem lub wrzącą wodą otwory, wytworzone przez mrówki, z pewnością tam znajdują się gniazda. Musimy jednak pamiętać, że zwykle należy zniszczyć gniazda satelickie, ponieważ te mrówki, które przeżyją mogą skierować się do nich. Gniazda satelickie to główna „siedziba” mrówek, to tam mrówki – matki, wymieniają robotnice i bardzo szybko potrafią odbudować kolonię. Jeśli nie wiemy, gdzie dokładnie mogły ulokować się mrówki, możemy zwalczyć je wolno działającym środkiem owadobójczym. Należy rozsypać go na trasie mrówek, następnie one będą przenosić preparat do głównego gniazda, spożywać i powoli umierać.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Jednym ze skuteczniejszych sposobów pozbycia się mrówek są domowe metody. Z pewnością są one nieco bardziej uciążliwe niż środki chemiczne, jednak warto pamiętać, że mrówki żywią się wieloma szkodnikami naszego ogrodu. Możemy zasadzić w ogrodzie kilka aromatycznych ziół i kwiatów takich, jak np. mięta, czy aksamitka. Rośliny te skutecznie odstraszą także krety, o czym możecie poczytać tutaj. Bardzo dobrym sposobem jest rozsypanie na trasie mrówek, np. sody oczyszczonej lub soli, można także zalepić taśmą otwory, które mogą być potencjalnym siedliskiem mrówek, taśmą, np. rury, stare węże ogrodowe itp.

Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą nam wyzbyć się mrówek z ogrodu

Preparaty na mrówki

W sklepach ogrodniczych można zakupić wiele preparatów, odpowiednich do stosowania w celu pozbycia się mrówek. Z pewnością świetne okażą się granulaty o przedłużonym działaniu owadobójczym, które rozkładają się dopiero w żołądku owadów lub różnorodne spraye niwelujące mrówki. Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów, które działają nieco inaczej, np. powodują u mrówek bezpłodność. Jest to świetny sposób na pozbycie się kolonii tych owadów z ogrodu, nie szkodząc im bezpośrednio, jednak hamując rozwój nowych osobników.

W sklepach możemy zakupić wiele specyfików na mrówki, które skutecznie pomogą nam zwalczyć je

Gdy zauważymy, że mamy spory problem z mrówkami w ogrodzie, starajmy się nie wabić ich do naszych domów, wyrzucając resztki jedzenia do kosza. Odpadki pakujmy szczelnie do worków tak, by nie było do nich dostępu, dzięki temu uchronimy się przed wejściem mrówek do domu.

 

Mrówki w ogrodzie to prawdziwa zmora wszystkich dbających o swoje rośliny i warzywa. Gdy namnożą się w szybkim tempie, warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które pomogą poradzić sobie z problemem.

2 Comments
  1. Sprawnością wypróbuję podane przez Panią sposoby. U mnie utrapieniem są mrówki które z tarasu przychodza do domu i w kuchni jest ich pełno.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *