Motyl jest jednym z symboli typowego, polskiego lata. Owady te występują praktycznie we wszystkich rejonach świata oprócz obszarów zimnych. Nie można ich też spotkać w sąsiedztwie bieguna południowego i północnego. Co jedzą zatem dzienne i nocne motyle? Co można powiedzieć o tych owadach? Zachęcamy do lektury.
Motyle dzienne i nocne
Motyle dzienne i nocne – co kryje się pod tym sformułowaniem. Przede wszystkim motyle dzienne można spotkać, jak sama nazwa wskazuje, w dzień. Do najpopularniejszego występującego w Polsce gatunku należą na pewno: bielinek kapustnik. Motyle nocne to nic innego oczywiście jak ćmy, które pojawiły się już przed milionami lat na świecie. Można wyróżnić około 200 000 gatunków.
Motyle dzienne budzą zachwyt, niestety ćmy już nie są takie piękne. Niektórym rzeczywiście się podobają, inni wręcz boją się tych włochatych owadów. Ćmy nie mają również zgrubień na końcach czułków tak, jak motyle dzienne, posiadają jednak za to ostro zakończone, pierzaste czułki.
Co więcej, motyle dzienne odpoczywają ze skrzydłami, które składają pionowo, ponad grzbietem, ćmy zaś z rozłożonymi na płasko lub też opuszczonymi. Czasami można spotkać wieczorem ćmę, która w ten sposób odpoczywa, na parapecie. Warto dać jej wtedy przestrzeń do tego, aby mogła rzeczywiście się zregenerować. Oczywiście motyle dzienne oraz nocne nie są niebezpieczne dla człowieka, nie warto zatem się ich pozbywać, można wypuścić je na zewnątrz.
Motyle dzienne, a także nocne zaliczone są do grupy owadów, które nazywa się popularnie łuskoskrzydłymi, ponieważ ich skrzydełka są pokryte drobniutkimi, dachówkowato ułożonymi łuskami, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Właśnie dzięki nim motyle mają różnorodne wzory na skrzydłach, które z daleka wyglądają jakby były namalowane na płasko. Co ciekawe, łuski odpadają łatwo, dlatego nie należy dotykać motyli, ponieważ gdy one odpadną, skrzydło staje się prawie przezroczyste. Łuski bardzo często kojarzone są z popularnym proszkiem, który sypie się ze skrzydełek motyli. Warto zatem uważać, łapiąc motyle.
Co jedzą motyle?
Zarówno motyle dzienne, jak i ćmy jedzą nektar, czyli piją słodką ciecz wyprodukowaną przez większość kwiatów. Rośliny te wabią owady, wydzielając silny zapach, który one wyczuwają. Czułki, które ulokowane są na czubku głowy tych owadów, są narzędziami węchu. To dzięki nim motyle mogą wyczuć, gdzie w pobliżu znajduje się nektar i tym samym podlecieć do najbliższego kwiatu. Co ciekawe, większość motyli odżywiając się nektarem, przy okazji także zapyla kwiaty, chociaż ich rola w zapylaniu kwiatów nie jest tak istotna, jak pszczół czy trzmieli.
Natomiast niektóre gatunki roślin wyspecjalizowały się w wytwarzaniu kwiatów, które dostosowane są wyłącznie do zapylania motyli, są to na przykład kwiaty wiciokrzewu.
Motyle dzienne i nocne są dosyć pożytecznymi owadami, nie tylko prezentują się przepięknie, ale również mogą zapylać niektóre gatunki roślin. Motyle dzienne to na przykład popularny w Polsce bielinek kapustnik, natomiast motylem nocnym jest oczywiście znana wszystkim ćma. Owady też żywią się oczywiście nektarem, który spijają z kwiatów. Należy uważać na na nie, najlepiej nie dotykać motyli, ponieważ ich skrzydełka składają się z łusek, które pod wpływem dotyku mogą odpadać.
Motyle to piękne stworzenia, zachwycają swoim wyglądem, kolorami…
Tak 😀 przepięknie się prezentują 🙂
Uwielbiam obserwować motyle, ale nie posiadam jakiejś zbyt rozległej wiedzy na ich temat – dlatego dzięki za kolejny wartościowy wpis.
cieszę się, że wpis okazał się pomocny, ale to prawda, również uwielbiam je obserwować.:)
Przepiękne stworzenia, które chyba budzą u wszystkich zachwyt.
to prawda, bardzo lubię motyle 🙂