Mini skalniaki, które łatwo zrobisz sama!

Mini skalniaki, które łatwo zrobisz sama!

Skalniaki to świetne pomysły na udekorowanie tarasu, czy ogrodu. Jak wiadomo, dysponując sporą przestrzenią, mamy dużo możliwości, dzięki którym możemy swój własny skalniak naprawdę ładnie ustroić. Wyzwaniem natomiast jest skalniak mniejszy, który bardzo dobrze nada się także na udekorowanie tarasu, czy balkonu. W jaki sposób go zrobić?

Wybieramy naczynie

Bardzo istotny jest na początku dobór materiałów, czyli naczynia, do którego wsadzone zostaną kwiaty i rośliny. Tego typu mini skalniaki warto uprawiać w donicach kamiennych, korytowych lub okrągłych. Pamiętajmy jednak, że takie donice są dosyć ciężkie, dlatego lepiej jest przynieść ją pustą na miejsce, gdzie będziemy sadzić. Jeśli chodzi o tradycyjne doniczki wykonane z plastiku, raczej są nieodpowiednie dla skalników, ponieważ dość szybko się nagrzewają i wysuszają ziemię. Jak wiadomo, w donicy, w której sadzimy rośliny na skalniak, jest sporo różnych gatunków kwiatów traw itd., bardzo szybko doszłoby do wysuszenia poszczególnych roślin.

sukulenty
Sukulenty to chyba podstawa każdego skalniaczka 🙂 świetnie się prezentują i są naprawdę wytrzymałymi roślinkami.

Co sadzimy?

Przede wszystkim warto postawić na kolory. Wybierzmy kilka gatunków niskich kwiatów oraz zielonych roślin. Możemy zdecydować się np. na Rozchodniki, Barwinki pospolite, Szarotkę alpejską, wybór jest spory, wystarczy prześledzić różne gatunki i wybrać odpowiednie dla swoich potrzeb. Do mini skalniaków świetnie sprawdzają się oczywiście sukulenty, możemy obsadzić je dookoła kwiatów. Warto także postawić na trawę ozdobną, która bardzo dobrze będzie komponować się kolorystycznie z całym skalnikiem. Dobór odpowiednich komponentów zależy przede wszystkim od nas oraz od tego, co się nam podoba.

kwiaty
W skalniakach możemy zasadzić wiele różnych roślin. Te niskie są chyba najpopularniejsze. Świetnie prezentują się w kamiennej misie.

Do popularnych skalników należą także te wykonane, np. z opon, czy kamieni w ogrodzie. Warto wspomnieć, że skalniaki są świetną ozdobą ogrodu, czy balkonu, dlatego dobrze jest stworzyć taką przestrzeń u siebie w ogrodzie.

skalniaki
Przygotowanie do sadzenia mini skalniaczków.

 

A Wy lubicie skalniaki? Robiłyście kiedyś już, np. w doniczce?

8 Comments
  1. Skalniaków nigdy nie robiłam, ale moja mama więcej zajmuje się ogrodem, więc może jej się spodobają.

  2. Uwielbiam skalniaki, dzięki za pomysł, muszę koniecznie takie zrobić 🙂

  3. Uwielbiam przebywać w ogrodzie, ale niestety nie mam cierpliwości do pielęgnowania roślin i niestety większość w swoim życiu uśmierciłam. Moi rodzice jednak z pasją zajmują się skalniakami na naszym ogródku 🙂

  4. super opcja 🙂 ja nie mam ręki do roślinek ale wypróbuję, może taki mały ogródeczek mi się w końcu uda wyhodować 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *