Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie

Jesteśmy w przededniu wiosny kalendarzowej. Już niedługo na dobre zadomowimy się w naszych ogrodach, by w spokoju móc pielęgnować, sadzić i uprawiać warzywa, owoce i różnorodne rośliny. Zanim to jednak nastąpi, musimy przygotować odpowiednio nasz ogród do prac, związanych z uprawą. Marzec to świetna pora, by wyjść do ogrodu i uprzątnąć go nieco po zimie. W jaki sposób przygotować nasz mini warzywniak do sadzenia oraz jak zadbać o rośliny i krzewy? Zapraszamy do lektury!

 

Przycinanie i sprzątanie

Najważniejsze czynności, jakie musimy wykonać w marcu, są: uprzątniecie ogrodu po zimie i przycięcie krzewów. Zabierając się za sprzątanie działki, zgrabmy ostatnie, zeszłoroczne liście, a także usuńmy wszelkie gałązki oraz kamyki lub żwir. Zimą nie jesteśmy w stanie systematycznie sprzątać ogrodu, głównie ze względu na zalegający śnieg lub mrozy. Dlatego zwykle już w marcu mamy sporo pracy, związanej z usuwaniem pozostałości jesienno-zimowych, zwłaszcza jeśli mieszkamy na terenach przyleśnych lub posiadamy kilka drzew na naszej działce. Drugą ważną sprawą jest przycięcie krzewów sadzonych jesienią. Jeżeli chcemy doczekać się pięknych i smacznych malin, musimy przyciąć krzewy tuż nad ziemią, właśnie w marcu. To samo robimy z agrestem i porzeczką. W przypadku krzewów, które rosną już jakiś czas, wykonujemy cięcia gałązek oraz tzw. cięcia prześwietlające, które pokażą  nam, czy w krzewach i drzewkach nie rozwija się żadna choroba. Obcięcie niektórych gałązek, sprawi, że drzewo będzie miało na wiosnę więcej światła i lepiej będzie się rozrastać.

Ważne, aby wykonać cięcia krzewów na wiosnę, dzięki temu rośliny odżyją, a my będziemy mogli cieszyć się z lepszych upraw.

 

Wysiewamy!

Jeśli nie hodowaliśmy w zimie w szklarniach, piwnicach czy garażach roślin przygotowanych do rozsadów, najwyższa pora to zrobić. Bez przeszkód możemy zająć się rozsadami roślin jednorocznych, możemy siać m.in. aksamitkę, aster chiński, czarnuszkę, mak ogrodowy. Najlepiej wysiać je do dużych donic lub kuwet i stale pielęgnować. Jeśli chodzi o warzywa, teraz jest czas, aby zasiać pomidory, paprykę lub ogórki. Pamiętajmy, aby rośliny i warzywa wkładać do ziemi w 5-8 cm rozstawach, dzięki temu będą miały zapewniony swobody rozrost. Dodatkowo, w pomieszczeniu musi być przynajmniej około 15 stopni ciepła. W marcu zwykle siarczyste mrozy są już przeszłością, dlatego bez obaw możemy pozostawić rośliny w garażu lub piwnicy. Co ważne, do ziemi będziemy wkładać nasze rozsady dopiero po ustąpieniu pierwszych mrozów. Bez przeszkód możemy także zasiać rośliny i warzywa po mrozach bezpośrednio do ziemi, jednak musimy liczyć się z tym, że dłużej będą rosnąć i dojrzewać.

Dobrze jest pozbierać w marcu zalegające gałęzie i liście, dzięki temu w maju będziemy mogli przystąpić od razu do sadzenia.

 

Pielęgnacja trawy

Marzec to idealna pora na zajęcie się także naszym trawnikiem. Jak wiadomo, po zimie zwykle nie prezentuje się on zbytnio atrakcyjnie, dlatego będziemy musieli poświęcić mu trochę czasu. Przede wszystkich sprzątamy nasz trawnik, a następnie wyrównujemy kretowiska, których przez zimę z pewnością przybyło. Następnie, musimy dobrze nawieźć nasz trawnik, aby odżywić go nieco i spulchnić. Możemy użyć specjalnych nawozów do trawnika lub wysypać azofoską. Jeśli zaobserwowaliśmy braki w naszych trawnikach, możemy spokojnie dosiać trawy. Pamiętajmy, aby wysypać nasiona trawy na nieco spulchnioną ziemię i przysypać jej cieniutką warstwą, dzięki temu unikniemy wydziobania nasion przez ptaki.

Pamiętajmy, aby nieco spulchnić ziemię, przekopać ją lub użyć glebogryzarki. Łatwiej nam będzie sadzić później rośliny. Możemy też ziemię nieco odżywić.

 

Pielęgnacja własnego ogrodu to przyjemność, pomimo że wymaga stałej pracy. Jeśli odpowiednio zadbamy o naszą działkę już wczesną wiosną, z pewnością później o wiele łatwiej będzie nam się sadzić warzywa, owoce i rośliny, a także kosić trawę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zadbany ogród jest wizytówką naszego domu, dlatego nie zapominajmy o nim i o marcowych pracach.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *