W kalendarzach już luty. Z jednej strony przybyło nam dnia, prawie o 2 godziny, a z drugiej, luty uważany jest za jeden z mroźniejszych miesięcy. Coraz bliżej wiosny, jednak zima nadal „nie powiedziała ostatniego słowa”. Luty to także szczególny miesiąc dla naszego ogrodu. Możemy powoli zacząć pierwsze rozsady i cięcia drzew. Co jeszcze warto wykonać w ogrodzie w lutym? Zobaczcie!
Ogród warzywny – rozsady
Dobra informacja dla wszystkich, którym zależy na rozsadach, w lutym można zacząć sadzić w ciepłym miejscu niektóre warzywa. W piwnicy, czy garażu możemy zająć się wkładaniem do ziemi cebuli zwyczajnej, kalarepy, pora, selera, czy warzyw kapustnych. Luty to także czas, gdy bez przeszkód można zacząć rozsady pomidorów w kiełkowaniu. Pamiętajmy jednak, aby ziemia była odpowiednio żyzna, wolna od grzybów i bakterii i miała współczynnik pH 6,5. Zleca się stosowanie ziemi nowej, dobrze nawiezionej. Zeszłoroczną ziemię lepiej wyrzucić, gdyż nie wiadomo, czy nie została zainfekowana. Dobrze jest także zarówno nasiona, jak i rozsady kupować od sprawdzonych sprzedawców lub w sklepach ogrodniczych, czy na targach ogrodniczych. Unikajmy sadzonek i nasion z marketów, gdyż najczęściej nie dadzą nam plonu lub w ogóle nie wzrosną.
Pod koniec lutego w ogrodzie pojawiają się krokusy!
Krzewy i drzewa owocowe w lutym
Luty to także czas na cięcia roślin jednorocznych, głównie drzewek i krzewów. Jeśli mamy w ogrodzie agrest, maliny lub porzeczkę, pamiętajmy, by dokładnie je przyciąć. W lutym warto przyciąć także jabłonie i grusze. Musimy jednak pamiętać, by nie przycinać zbyt wielu gałęzi, aby krzewy nie zmarzły. Jeżeli mrozy nie odpuszczają, przesuńmy w czasie cięcie. Gdy jednak przycięliśmy już nasze rośliny i obawiamy się tego, czy przetrwają, możemy posmarować je specjalną pastą ochronną. Pastę tę zakupimy w sklepie ogrodniczym.
W lutym koniecznie sprawdźmy, jak mają się rośliny pod okryciem zimowym!
W tym miesiącu niezwykle ważny jest obchód po ogrodzie. Przejdźmy się wokół drzew i krzewów i zobaczmy, czy kora poszczególnych okazów nie jest naruszona. Jeśli zauważymy ślady zębów lub pazurów, spryskajmy ją ochronnym preparatem, odstraszającym gryzonie. Przyjrzyjmy się również dokładnie, czy wszystkie rośliny, które okryliśmy na zimę, nadal mają ochronę. Zobaczmy, czy pod okryciem, wszystkie rośliny dobrze się trzymają, nie usychają lub nie brakuje im wody.
Krokusy to przepiękne rośliny, kwitną całą wiosnę
Luty, a rośliny ozdobne
Jeśli chodzi o rośliny ozdobne, również koniecznie musimy sprawdzić ich stan pod okryciami. Co ciekawe, luty to czas, gdy kwitnie leszczyna „Contorta”, a także oczary. W okolicach marca, bardzo prawdopodobne, że pojawią się już pierwsze krokusy! Jeśli chcemy wzbogacić nasz ogród zimą, warto zdecydować się na posadzenie którejś z tych roślin. W domowym zaciszu możemy rozpocząć sianie roślin ozdobnych o długim okresie wegetacyjnym, np. petunii, czy szałwii błyszczącej. Pamiętajmy, aby trzymać rośliny w ciepłych miejscach do ostatnich mrozów.
W lutym przyroda nieznacznie zaczyna „budzić się do życia”. W ogrodach możemy podziwiać niektóre rodzaje roślin, np. leszczynę oraz dokonywać pierwszego przycinania roślin.
Dokładnie powinniśmy odpowiednio zadbać o rośliny 🙂
To prawda 🙂 pozdrawiam 🙂
A mnie niedługo czeka trochę pracy z trawą. W tym roku na ogrodzie planujemy postawić basen. Wydzielimy trochę miejsca na pomidory i drzewka owocowe, ale większość obsiejemy trawką. Pozdrawiam! CytrynoweLove ♡
oo 🙂 plany są świetne, trzymam kciuki! 🙂
Widzę, że u Ciebie w ogrodzie Luty jest bardzo ładny. Na swój piękny ogródek zimowy muszę nieco poczekać, chwilowo nie ma tutaj żadnego przebiśniegu. Pozdrawiam!
Myślę, że już niedługo będzie 🙂
WOW! Idealne fotki. Bardzo kolorowe i przykuwające wzrok 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo dziękuję 😉