Listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie

Za oknami coraz bardziej szaro i ponuro. Mimo że pogoda sprzyja domowemu leniuchowaniu, nie zapominajmy o naszych ogrodach i ostatnich plonach! To ważne, by odpowiednio przygotować ziemię przed nadejściem mrozów oraz śniegu. Pozwoli to w przyszłym roku usprawnić pracę, a także nierzadko zapewni o wiele lepszy plon! Na czym nam z pewnością zależy. Co zatem warto wykonać w ogrodzie w listopadzie? Koniecznie sprawdźcie!

Czy grabić liście na zimę?

Jak wiadomo, jesień to czas intensywnego opadu liści z drzew. Nasilenie możemy obserwować zwłaszcza w listopadzie, gdy przyroda przygotowuje się na przyjście zimy. Pamiętajmy zatem, by regularnie grabić trawnik. Unikniemy dzięki temu powstawania grzyba na trawniku oraz różnorodnych rodzajów pleśni, np. śniegowej, która zwykle pojawia się na zieleni, gdy trawa przykryta jest jesiennymi liśćmi, a na nie zaczyna padać śnieg. Bardzo często zima nas jednak zaskakuje i nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, kiedy napada biały puch. Warto zawsze mieć czysty trawnik. Listopad to również czas na ostatnie koszenie, zwłaszcza gdy pogoda sprzyja! Jeśli nasza trawa mocno wyrosła, możemy bez problemu wykosić ją. Ułatwi to z pewnością grabienie.

Ostatnie zbiory i wapnowanie

W listopadzie koniecznie zbierzmy ostatnie plony! Jeżeli w naszych grządkach znajdują się nadal: pietruszka, seler, dynia, marchew, kalafior, brukselka, czy pory, pamiętajmy, by koniecznie je wyjąć i schować do piwnicy lub garażu. Tam spokojnie dojrzeją, natomiast trzymane do grudnia w ziemi, mogą obumrzeć. Ranki oraz noce są chłodne, dlatego należy zachować ostrożność. Po wyjęciu ostatnich plonów, możemy przeprowadzić zabieg wapnowania gleby. Bardzo często po całym sezonie gleba nieco kwaśnieje, dlatego warto wyrównać nieco pH. Prawidłowy odczyn ziemi, który zapewnia najlepsze i najbardziej obfite plony warzywne, jest nieco kwaśny, jednak nie w nadmiarze. Odczyn gleby możemy zbadać specjalnym urządzeniem, które bez problemu zakupimy w sklepie ogrodniczym.

Pamiętajmy o wyciągnięciu wszystkich, ostatnich warzyw!

 

Listopadowe prace w ogrodzie

Listopad to także świetny czas, by wykonać ostatnie prace porządkowe w ogrodzie. Wyjmijmy pompy z naszego oczka wodnego i dokładnie oczyśćmy. Jeśli to możliwe, przefiltrujmy nieco wodę w oczku i przykryjmy go na zimę. W okresie tym, warto także przyjrzeć się naszym krzewom. Utnijmy zesunięte kwiaty i suche pędy, np. z róży, usuńmy pędy z dwuletnich malin, które nie dadzą już plonu w przyszłym roku. Pamiętajmy również o ściółkowaniu krzewów. Glebę wokół krzaków i drzewek, pokryjmy grubą warstwą kory, którą zakupimy w sklepie ogrodniczym. Unikniemy dzięki temu szkodników oraz rozrostu i rozsiewu chwastów! Pod koniec listopada możemy wystawić już karmniki dla ptaków lub zawiesić specjalny pokarm na drzewie.

Przygotuj sadzonki!

W listopadzie możemy także przygotować już sadzonki niektórych krzewów, np. jaśminowca, żylistka, pęcherznicy itp. Pamiętajmy, aby przechowywać sadzonki w suchym miejscu, jednak takim, do którego nie docierają mrozy. Dzięki temu świetnie się ukorzenią i na wiosnę będziemy mogli wsadzić je do ziemi.

Możemy bez problemy przygotować sadzonki, które na wiosnę włożymy do gleby

Listopad w ogrodzie to czas prac porządkowych. Powoli zbliżamy się do zimy, dlatego warto zadbać o ty, by nasz ogród był czysty. Uprzątnięte podwórko przed domem pozwoli także na uniknięcie wielu chorób trawy, np. występowania pleśni śniegowej, o której więcej poczytacie tutaj. Zadbajmy także o warzywa i rośliny, zbierając ostatnie plony i przycinając krzewy.

4 Comments
  1. Ostatnio grabiłam liście w ogrodzie. Nie jest to łatwa praca, ale efekt ogródka zadowalający 🙂 a Twoje rady nieocenione, wiele z nich z pewnością wprowadzę w najbliższych dniach 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *