Kwiaty cebulkowe cieszą się dość dużą popularnością. Nic dziwnego, skoro najczęściej wyrastają z nich piękne okazy, obok narcyzów, krokusów, czy przebiśniegów możemy wyhodować lilie. Są to także bardzo wdzięczne rośliny i wyglądają przepięknie, zwłaszcza wiosną w ogrodzie, jak je zatem uprawiać? O czym pamiętać?
Co wiemy o liliach?
Choć lilie to typowe kwiaty rabatowe, to można je swobodnie zasadzić w doniczce. Dlaczego? Wystarczy rozlokować odpowiednio cebulki w doniczce, by móc cieszyć się pięknymi kwiatami. Co istotne, doniczki mogą być także podłużne, bez problemu uda nam się włożyć tam kwiat. Warto sięgnąć jednak wcześniej nieco do historii, gdyż lilia jest kwiatem znanym w kulturze od dziejów, uważa się, że 5 tysięcy lat minęło, odkąd pierwsze okazy się pojawiły. Co istotne, można wyróżnić ponad 100 różnych gatunków tych kwiatów, najczęściej hoduje się je jako rośliny ozdobne.
Lilie kojarzą nam się z niewinnością i delikatnością. Możemy wyróżnić wiele kolorów i odcieni. Bardzo często jednak w ogrodach hodujemy lilie różowe, jasno-różowe, białe, fioletowe i pomarańczowe. Lilie mają kształt kielichowy lub dzwonkowaty. Z jednej cebulki, wyrasta jeden kwiat, o dosyć grubej łodydze.

Jak i kiedy sadzimy lilie?
Lilie sadzimy na głębokość mniej więcej 10 cm, w glebie przepuszczalnej. Jeśli sadzimy zatem lilie do doniczek, powinniśmy pamiętać o tym, by ziemia była dostosowana do tych roślin. Co istotne, zaraz po zakupie sadzimy cebulki. Niestety, cebulki nie wytrzymują zbyt długo, dlatego tak ważne jest ich natychmiastowe rozsadzenie. Największy wybór kolorów i odmian jest oczywiście teraz, wiosną. Drugą „turą” sadzenia lilii jest jesień, wtedy jednak musimy liczyć się z nieco zmniejszoną ilością tych roślin. Jeśli zasadzimy je do doniczek, musimy pamiętać o tym, żeby na zimę je schować. Pamiętajmy również także, aby kwiaty te w doniczkach regularnie nawozić i ściółkować. Możemy także używać kompostu naturalnego.

Lilie w doniczkach – o tym musisz pamiętać!
Z pewnością przed zasadzeniem lilii do doniczek, musimy pamiętać o tym, by wybrać odpowiednią doniczkę. Nie musi być ona bardzo duża, jednak przynajmniej 40 cm głębokości powinna ona mieć. Dzięki temu kwiaty będzie się sadzić szybko i efektywnie. Po zasadzeniu lilii, należy je obficie podlać.

Lilie świetnie prezentują się na balkonie w doniczkach, tworząc mini ozdobny ogród. Jeśli jesteście na etapie rozmyślań na temat rodzajów kwiatów do ogrodu, warto w tym roku skusić się właśnie na lilie, z pewnością się nie zawiedziecie! Kwiaty cebulkowe zazwyczaj mają tę przewagę nad innymi, że wyrastają okazałe i twardą łodygą. Choć z jednej cebulki otrzymujemy tylko jeden kwiat, warto się zdecydować na nie.
Lilie to moje ulubione kwiaty. Dzieki twojemu postowi bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Bardzo dziekuję 🙂
Dziękuję 😀 polecam się
Na szczęście moje lilie mają się dobrze każdego roku 🙂
Super 🙂
Bardzo lubię lilie, ale ich zapach niekiedy jest za mocny. Fajny wpis!
to fakt 🙂 zależy ile posadzi się obok siebie, i jak kto znosi intensywność 🙂 dziękuję 🙂
Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że lilie można hodować w doniczkach. Dobrze wiedzieć 🙂
Cieszę się, że się czegoś dowiedziałaś 🙂
My mamy dwie lewe ręce do roślin ale przynajmniej rzeżucha na Wielkanoc nam rośnie 😀
Super 🙂 mam nadzieję, że była smaczna 🙂
W zeszłym roku już prawie zdecydowałam się na zkup lilii, jednak jakoś tak przeraża mnie wielkość doniczki, musi być głąboka, co sprawia, że wciąż mam wątpliwośc jak to będzie się ostatecznie prezentowało w ogrodzie, wysoka doniczka z pojedynczym kwiatem.. 🙂 może jak zwolni mi się miejsce to zasadzę przy płocie.
Wygląda to dość dobrze 🙂 do większej doniczki możesz wrzucić dwie cebulki. Warto zainwestować w szerszą doniczkę, niż stricte wąską 🙂