Kwiecień to niezwykle ekscytujący miesiąc dla wielu ogrodników. To wtedy rozpoczynamy przesadzanie roślin do ziemi oraz ostatecznie przygotowujemy glebę pod sadzonki. Zobaczcie koniecznie, co warto zrobić w kwietniu w ogrodzie i w jaki sposób przygotować się odpowiednio do nadchodzącego sezonu!
Sprzątanie po zimie!
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to koniecznie zacznijmy od sprzątnięcia ogrodu po zimie. Pozbierajmy zwiędłe liście, patyki, uprzątnijmy grządki. Pościągajmy okrycia z krzewów i drzewek owocowych oraz przygotujmy miejsca zasiewu. Ziemię należy dokładnie przekopać i spulchnić. Jeśli mamy sporo terenu, który przeznaczamy do uprawy, użyjmy glebogryzarki, więcej poczytacie o niej, klikając w ten link. Następnie nawozimy dobrze ziemię. Kwiecień to idealny czas, by wkładać powoli do ziemi sadzonki, które potrafią przetrwać nawet w niewielkich przymrozkach, np. lewkonie, lwie paszcze, bratki, czy stokrotki. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie sprawdzać pogodę, gdyż czasami w kwietniu bywa naprawdę chłodno. Odłóżmy wtedy w czasie sadzenie roślin do gleby.
Po zimie ogród należy dobrze uprzątnąć
Z roślin, przechowywanych w piwnicach, możemy tworzyć sadzonki, które w połowie kwietnia lub pod koniec tego miesiąca, możemy śmiało sadzić do ziemi. Pamiętajmy jednak, by sadzonki miały ciepło, gdyż wtedy będą mogły się dokładnie ukorzenić. Następnie obcinamy im wierzchołki, by rośliny mogły się rozkrzewić. Sprawdzajmy także cały czas, czy na roślinach tych nie pojawiły się jakieś szkodniki, np. mszyce, jeśli tak, natychmiast je usuńmy!
Pamiętajmy, by dobrze spulchnić ziemię przed zasadzeniem nowych roślin
Krzewy i drzewa w kwietniu
Kwiecień to także czas, bu dokonać ostatnich cięć drzew w sadzie, np. śliwy, moreli, nektaryny. Drzewa te są bardzo wrażliwe na mrozy i wcześniejsze cięcie może być niekorzystne dla nich, dlatego warto zaczekać do połowy tego miesiąca. Jeżeli chodzi o winorośl, sprawa wygląda podobnie. Nie czekajmy jednak z cięciem, np. do maja, ponieważ może nastąpić silny wyciek soków z ran, wykonany po cięciu, za sprawą wyższej temperatury, co znacząco może osłabić roślinę. Możemy także swobodnie już sadzić różnorodne krzewy oraz młode drzewka do ziemi. Swobodnie możemy rozpocząć rozmnażanie roślin przez podział byliny. Przygotowujemy się także do rozmnażania krzewów, np. agrestu, poprzez ukorzenianie w ziemi.
Forsycje kwitną na żółto. Są charakterystycznym kwiatem kwietnia
Co kwitnie w kwietniu?
Jeśli nie mamy doświadczenia w ogrodnictwie, z pewnością zastanawiamy się, co tak naprawdę kwitnie już w kwietniu. Poniżej krótkie zestawienie najważniejszych roślin i krzewów z tego miesiąca.
- Kwiaty: krokusy, bratki narcyzy, pierwiosnki, stokrotki, hiacynty, cebulice, sasanki, śnieżniki, tulipany, ziarnopłon wiosenny, bergenie, fiołki wonne. Pod koniec kwietnia zakwitają floksy szydlaste, szachownice, puszkinie.
- Drzewa: wiśnia różowa i piłkowana oraz drzewa owocowe
- Krzewy: barwinka, magnolie gwiaździste, forsycje, złotlin, pigwowiec, mahonia pospolita, krzewinki, tawuła wczesna (II połowa miesiąca), porzeczka krwista (przełom IV i V).
Bardzo ładnie zdobi ogród początkiem wiosny także Bergenia
Jeśli nadal zastanawiacie się, czy rozpocząć już prace w ogrodzie, przygotowujące do sezonu, to właśnie jest najwyższy czas! Warto zaznaczyć, że im wcześniej rozpoczniemy rozsady i zadbamy odpowiednio o rośliny, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się z pięknych owoców oraz plonów.
Dwa tygodnie temu zrobiłam porządki w swoim ogrodzie. Od razu zrobiło się wiosennie. Poprzecinane brzozy i trawy sprawiły, ze ogród stał się przejrzysty
Dokładnie, przygotowanie ogrodu do wiosny jest ważne 🙂 od razu wydaje się mniej „zapuszczony”
Niestety ogródu własnego nie posiadam , ale pracuje jako taka pomoc w ogrodach- świetny artykuł:)
Bardzo fajnie 🙂 i dziękuję 🙂
Oby tylko pogoda się nie popsuła. 🙂 też wkraczam powoli w przydomowy ogród.
O tak, to prawda 🙂