Koszenie trawy – co, jak i kiedy?

Koszenie trawy – co, jak i kiedy?

Jeśli jesteśmy posiadaczami jednorodzinnego, wolnostojącego domku, położonego z dala od miejskiego zgiełku, z pewnością sporą wagę przykładamy do naszego ogrodu. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, musimy dbać nie tylko o kwiaty, ale także o trawę. Intensywnie zielona oraz dobrze przystrzyżona, będzie wizytówką oraz dopełnieniem całego naszego ogrodu, idealnie komponując się z kwiatami. W jaki sposób odpowiednio kosić trawę, abyśmy mogli cieszyć się dłużej jej świeżością i zielenią? Która kosiarka okaże się najlepsza dla nas?

Pielęgnacja trawy jest tak samo istotną sprawą, jak dbanie o rośliny i kwiaty. W dzisiejszych czasach możemy brać udział w konkursach na najlepiej zaprojektowany ogród i najpiękniejszą roślinność. Zgłaszając swój mini zieleniec, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że oprócz kwiatów, bardzo ważna jest także trawa i jej nienaganny wygląd. Dzięki doborowi odpowiedniej kosiarki oraz trzymania się kilku sprawdzonych zasad, nasz ogród zawsze będzie soczyście zielony i pięknie wyglądający. Jak wiadomo, pielęgnacja zarówno trawnika, jak i roślinności, wymaga posiadania różnorodnych narzędzi, nie tylko urządzeń strzygących. Wszystkie potrzebne elementy najlepiej przechowywać w garażu, dzięki temu będziemy je mieć  zawsze „pod ręką”.

Jaką kosiarkę wybrać?

Zapewne zastanawiacie się jaka kosiarka idealnie spisze się w przypadku Waszego trawnika. Do wyboru macie kosiarkę elektryczną, spalinową bądź traktor ogrodowy. Dla powierzchni niewielkich, bardzo dobrze sprawdzi się kosiarka elektryczna. Jeżeli jesteście posiadaczami małych ogródków, z powodzeniem możecie użyć tej maszyny. Wystarczy podłączyć do prądu i rozpocząć pracę. Przyjmuje się, że kosiarka elektryczna przeznaczona jest dla ogrodu o powierzchni mniej więcej 500m2. Jeśli natomiast mamy więcej metrów zieleni wokół domu lub jest ona niesymetrycznie rozmieszczona i pełno w ogrodzie różnych zakamarków, idealnie sprawdzi się kosiarka spalinowa. W użytkowaniu tego typu maszyny nie potrzebujemy żadnego kabla, gdyż „zasilana” jest benzyną i z powodzeniem wykosi nawet do 2000m2. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami sporych obszarów zieleni, warto postawić na traktorek ogrodowy, maszynę samobieżną. Praca staje się o wiele prostsza i wygodniejsza, a my mamy siły jeszcze na to, by wykonać inne prace w ogrodzie.

Optymalna długość trawy, pierwsze cięcie

Kwiecień, maj, a może dopiero czerwiec? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, kiedy najlepiej skosić po raz pierwszy trawę po zimie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tym wypadku, gdyż zimy w naszym kraju bywają różne. Niekiedy trawa jest gotowa do ścięcia już pod koniec kwietnia, innym razem dopiero w maju lub nawet czerwcu. Ważne, aby pierwszy raz skosić ją, gdy osiągnie przynajmniej 10 cm, a noce będą już wolne od przymrozków. Optymalna długość skoszonej trawy wynosi od 4 do 8 cm. Pamiętajmy, że ścinanie jej na długość  około 30 mm jest niebezpieczne dla użytkownika, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo natrafienia na kamienie lub żwir, które mogą nam odprysnąć i nas zranić lub zniszczyć urządzenie. Tak mocno skrócona trawa zaniża także walory estetyczne całego ogródka. Ostatnie cięcie wykonujemy około września, października w zależności od tego, czy pogoda dopisuje. Kośmy trawę przede wszystkim rano lub późnym popołudniem, aby zapobiec skutkom upalnego słońca, unikajmy także strzyżenia murawy mokrej lub podczas deszczu. Źdźbła trawy mogą przyklejać się do urządzenia, niszcząc go lub niepotrzebnie blokując. Nie należy zapominać także, że koszenie mokrej trawy jest niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkownika, możemy zostać, np. porażeni prądem.

Odpowiednia technika

Aby trawnik wyglądał schludnie i estetycznie, dobrze jest przestrzegać odpowiedniej  techniki koszenia. Warto kierować urządzenie od krawędzi po linii prostej, do przeciwległego brzegu, a następnie z powrotem. Jeżeli zakręcamy naszą kosiarką, zwolnijmy trochę i nie dociskajmy urządzenia do murawy, dzięki temu unikniemy nadmiernego przystrzyżenia danego fragmentu. Przy każdym kolejnym koszeniu zmieniajmy kierunek jazdy, np. jeśli teraz kosiliśmy równolegle do domu, następnym razem zróbmy to prostopadle, dzięki temu źdźbła trawy będą wyprostowane, a sama murawa estetyczna. Dysponujecie dużym ogrodem i używacie traktorka ogrodowego? Koście po kole, rozpoczynając od zewnętrznej strony, kierując się stopniowo ku środkowi. Tego typu technika niezwykle uprości pracę dużej maszyny samobieżnej.

Czyszczenie kosiarki i co dalej?

Po skończonej pracy dobrze jest wyczyścić wszystkie elementy naszego urządzenia. Istnieją też kosiarki, które możemy podłączyć bezpośrednio do przewodu z wodą, dzięki czemu ułatwi nam to pracę oczyszczania elementów tnących. Ściętą trawę  możemy zapakować do specjalnych worków sortujących i wywieźć lub poczekać na wywózkę odpadów. Warto sprawdzić wcześniej, kiedy w naszej okolicy przyjeżdżają po tego typu posegregowane śmieci.

Przystrzyżona i zadbana trawa jest wizytówką naszego ogrodu oraz całego obejścia wokół domu. Odpowiednia technika koszenia trawy i utrzymywanie dobrej długości naszej murawy sprawią, że zieleń będzie intensywna, soczysta i znacząco poprawi się jej użytkowanie, a my będziemy mogli z powodzeniem brać udział w różnych konkursach na najpiękniejszy ogród w okolicy!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *