Koło barw – jak dobierać kolory kwiatów do ogrodu?

Koło barw – jak dobierać kolory kwiatów do ogrodu?

Ułożenie kwiatów zgodnie z kolorystyką jest niezwykle istotne. Pomaga zwiększyć estetykę, a także harmonię oraz podkreśla nowoczesny styl ogrodu. Co ciekawe, pomaga również niektórym owadom w poruszaniu się pomiędzy rabatami. A zatem, w jaki sposób łączyć ze sobą kolory? Co to jest koło barw i jaki sposób wykorzystuje się go w praktyce w aranżacji ogrodu? Sprawdź poniżej.

Odpowiednie kolory

Zarówno kwiaty w rabatach, jak i w donicach mogą być pełne kolorów, a także życia! Oczywiście nie da się w pełni osiągnąć zamierzonego efektu, bo bardzo często kupując określone rośliny, czy sadzonki, nie widzi się koloru kwiatu. Bardzo często zdarza się również także tak, że w danych nasionach, czy sadzonce pojawia się zupełnie inny odcień kwiatu, więc może to niekiedy zaburzyć harmonię. Mimo wszystko warto dążyć do tego, aby uzyskać tak zwane koło barw i osiągnąć pożądane efekty. A zatem, co to jest koło barw? Na czym polega?

Koło barw – co to jest?

Są to kolory, które przedstawia się w okręgu i są one ułożone zgodnie z długością fali. Wygląda to dosyć ciekawie, ponieważ przypomina kolistą tęczę. Najczęściej przedstawia się tradycyjnie 6 lub 12 kolorów i w rzeczywistości przechodzą o nie płynie przez wszystkie odcienie. Występujące obok siebie kolory nazywa się barwami pokrewnymi, a naprzeciwko leżą kolory dopełniające. To one stanowią najmocniejszy kontrast. Zaznajomienie się zatem z tymi pojęciami pozwala stworzyć naprawdę przepiękne rabaty i dobrać odpowiednio rośliny tym samym stworzyć kompozycje o różnym charakterze.

 

koło barw

Harmonijne rabaty

Sporo osób decyduje się na ten krok. Aby wybrać harmonijne kolory, warto zdecydować się na odcienie leżące wokół siebie, które ze sobą sąsiadują. Dzięki temu rabata będzie całkowicie inaczej oglądać, a także będzie dopełnieniem. Możesz zatem posadzić kwiatki w odcieniach żółtego, pomarańczowego, niebieskiego, fioletu i w ten sposób „przechodzić” przez wszystkie kolory tęczy. Mimo że niektórzy uważają, że jest to nudne połączenie kolorów, naprawdę robi świetne wrażenie.

Kontrastowa rabata

Sporo osób również zdecyduje się na to, aby osiągnąć dynamicznym rabatę i ciekawe, dynamiczne wrażenie. Warto postawić zatem na barwy dopełniające się w odpowiednich proporcjach. Koniecznie zajrzyj do koła barw i zdecyduj się na posadzenie obok siebie kwiatów kolorami, które ze sobą sąsiadują i w ten sposób stworzysz mocne akcenty. Pomarańczowy warto zestawić z niebieskim, czerwony z zielonym, a fioletowy z żółtym.

 

kwiaty z koła barw

 

Teraz już wiesz, czym jest koło barw, a także w jaki sposób łączyć ze sobą kolory kwiatów. Jeśli zatem planujesz na wiosnę posadzić ulubione sadzonki, zdecyduj się na połączenie harmonijne lub kontrastowe. W ten sposób Twój ogród będzie prezentować się nieziemsko i z pewnością zwróci uwagę sąsiadów, a także zaproszonych przez Ciebie gości. Oczywiście nie zawsze uda się połączyć kwiaty, w taki sposób, w jaki by się chciało, natomiast warto próbować.

8 Comments
  1. Dla mnie kwiaty są tak piekne, że mogą rosnąć jak chcą, bez względu na kolory 🙂

  2. Witam serdecznie ♡
    Kocham kwiaty, mogłabym mieć każde 🙂
    Wspaniały wpis, bardzo inspirujący i pomocny!
    Pozdrawiam cieplutko ♡

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *