Kocimiętka w ogrodzie – nie tylko dla kotów!

Kocimiętka w ogrodzie – nie tylko dla kotów!

Choć roślina ta kojarzy się przede wszystkim z kotami i zamiłowaniem tych zwierząt do niej, jest bardzo okazałym kwiatem ogrodowym. Kwitnie przepięknie, nie wymaga specjalnego traktowania, jednak należy nieco uważać z jej hodowlą. Dlaczego? Czym wyróżnia się kocimiętka w ogrodzie? Jak oddziałuje na koty? I czy ma jakieś dobroczynne właściwości? Koniecznie sprawdźcie!

Słów kilka o kocimiętce

Mówi się, że kocimiętka urośnie na niemalże każdym podłożu. I to w dużej mierze prawda. Nie wymaga sadzenia jej do gleby żyznej, czy mocno nawiezionej substancjami organicznymi. Możemy w zasadzie kupić ją i włożyć do ziemi w ogrodzie lub do doniczki. Kocimiętka rośnie natomiast na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Kwiaty te mają najczęściej około 50 cm wysokości. Ponadto prezentują się naprawdę imponująco! Ich liście są koloru srebrno – szarego i pokryte są delikatnym meszkiem. Kwiaty natomiast są niebieskie, w odcieniach fioletu lub różu. Dodatkowo warto wiedzieć, że kocimiętka to roślina wieloletnia i trzeba pamiętać o jej obcinaniu, zwłaszcza po przekwitnięciu.

Kocimiętka w ogrodzie

Kocimiętkę możemy uprawiać w rabatach. Bardzo dobrze prezentuje się pomiędzy innymi, okazałymi kwiatami, np. hortensją, irysami lub różami. Jeśli lubimy kolorowych ogród, postawmy na różnorodne rośliny obok siebie. Warto zaznaczyć, że po posadzeniu, musimy kocimiętkę obficie podlać, aby mogła dobrze się ukorzenić. Jedyną rzeczą, która może drażnić, jest jej specyficzny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Nie jest to nachalny zapach, jednak lepiej zasadzić ją w oddaleniu od okna, np. kuchennego.

Kocimiętka to fenomen ogrodniczy! Uwielbiają ją koty, przepięknie kwitnie i zdobi ogród

Rodzaje kocimiętki

Istnieje kilka odmian kocimiętki. Bardzo popularna jest kocimiętka cytrynowa, która ma przepiękny, cytrynowy zapach! Jest ona odmianą kocimiętki właściwej, którą uwielbiają koty. Kocimiętka cytrynowa ma nieco mniej zwabiających koty właściwości, toteż często sięgają po nią ogrodnicy. Możemy ponadto wyróżnić jeszcze kocimiętkę Faassena, która tworzy gęste kępy i jest nieco niższa od właściwej, jej kolor to lawendowo – niebieski, biały lub różowy oraz kocimiętkę żyłkowaną, która jest najniższa ze wszystkich, gdyż mierzy zwykle 30 cm, a jej kolor to błękitno – niebieski. Pozostałe kocimiętki są mocnym wabikiem kotów, dlaczego tak się dzieje?

Są różne rodzaje kocimiętki, możemy wyróżnić także odmiany o białych kwiatostanach

 

Kocimiętka, a koty

Mówi się, że kocimiętka działa na koty jak narkotyk. Niektóre wpadają w istny szał, chcą się bawić, podrzucać nią, ocierać o nią, a inne zapadają w trans i senny letarg. Trzeba wiedzieć, że kocimiętka nie ma negatywnego wpływu na nasze futrzaki. Po kilku chwilach kotom nudzi się zabawa i odchodzą. Musimy jednak pamiętać, że znów wrócą, za kilka godzin lub dni. Stąd też kocimiętka bywa dość kontrowersyjnym kwiatem w ogrodzie. Jeśli na naszą posesję łatwo się dostać, mamy słabo zabezpieczony płot lub nie mamy ogrodzenia w ogóle, musimy uważać, gdyż z pewnością będziemy mieli na posesji sporo kotów z okolicy. Wtedy o wiele lepiej posadzić ją do donicy i wynieść na balkon lub taras. Ponadto musimy zachować także ostrożność w przypadku posiadania własnego kota. Na pewno będzie on częstym gościem przy naszej kocimiętce. Koty mogą niszczyć nam rabaty i pozostawiać nieczystości, dlatego należy uprawiać kocimiętkę z rozwagą.

Niezaprzeczalnie, koty uwielbiają kocimiętkę. Taki widok nie jest rzadkością, jeśli mamy w ogrodzie tę roślinę

Gdzie kupić kocimiętkę?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie kocimiętki, możemy udać się do najbliższego sklepu ogrodniczego lub na giełdę kwiatową. Na giełdzie tej spotkamy przepiękne okazy kwiatów z wielu gatunków, jest to więc świetna okazja do zakupu z pewnością dobrych jakościowo sadzonek i nasion. Poszukajmy zatem w naszej okolicy takiej giełdy i wybierzmy się na nią.

 

Choć wielu zastanawia się, dlaczego w ogóle hodować tę roślinę, skoro zwabia koty, ogrodnicy sporo mówią o jej dobroczynnych właściwościach. Z kocimiętki tworzy się napary, które świetnie oczyszczają drogi moczowe i walczą z bakteriami. Roślinę tę używa się także w walce z przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego, zatem niezaprzeczalnie można stwierdzić, że ma wiele właściwości pozytywnie wpływających na nasz organizm.

14 Comments
  1. Słyszałam już o dobroczynnych właściwościach tej rośliny, ale nigdy się z nią nie spotkałam. Dobrze wiedzieć, że nie jest wymagająca – jako fanka roślin wieloletnich i fioletowego koloru, zastanowię się nad jej uprawą. 🙂

  2. o widzisz-teraz juz wiem jak wygląda:) koty lubie tym bardziej kocimietke 🙂

  3. Piękna roślina, mam ją w swoim ogródku 🙂 Przepięknie kwitnie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *