O tym, jak męczące mogą być upały, przekonał się już z pewnością niejeden z nas. Coraz bardziej zmieniający się klimat w Polsce sprawia, że latem prażące słońce staje się nie do zniesienia i zaczyna uniemożliwiać nam normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam klimatyzacja. O ile dawniej zwykle montowana była w biurach lub w instytucjach, tak dziś nikogo już nie dziwi fakt, że często i chętnie jest zakładana także w domach jednorodzinnych, a nawet blokach. Jaki klimatyzator będzie dla nas odpowiedni? Co powinien posiadać dobry klimatyzator i jakie są jego wady i zalety? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!
Zadania klimatyzacji – regulacja temperatury i wilgotności
Jak wiadomo, zarówno nadmiernie suche, ciepłe powietrze, jak i zbyt wilgotne, są tak samo męczące dla naszego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawiają, że nasze zdolności motoryczne maleją, a nam ciężko wykonać choćby podstawowe czynności w domu. Idealnym rozwiązaniem na tego typu sytuacje jest zakup klimatyzacji. Ochładza ona nagrzane pomieszczenia, niweluje wilgoć, osusza powietrze, a zimą dogrzewa nasze cztery kąty. Sami możemy regulować poziom ciepła klimatyzacji według potrzeb, warto jednak pamiętać, że optymalna temperatura w chłodzonym pomieszczeniu powinna wynosić tylko o 6 st. C. mniej niż na zewnątrz. Inaczej możemy nabawić się infekcji lub problemów z zatokami. Oprócz temperatury, możemy ustawić także dogodny dla naszego organizmu poziom nawilżenia. Ciało człowieka, które przebywa w zbyt wilgotnym pomieszczeniu, gorzej odparowuje wodę, dlatego ciężko mu się wtedy schłodzić i w efekcie dochodzi do nadmiernej potliwości organizmu. Dzięki wyregulowaniu poziomu wilgotności unikniemy tego problemu.
Klimatyzator – Jaki wybrać?
Warto prześledzić dostępne na rynku rozwiązania, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu klimatyzatora. Jeżeli zależy nam na ochłodzeniu tylko jednego pomieszczenia i nie dysponujemy zbyt wysokimi funduszami, postawmy na klimatyzatory monoblokowe. Dostępne są w wersji stacjonarnej i przenośnej. Jeżeli wybierzemy wersję przenośną musimy pamiętać, żeby usytuować klimatyzator blisko okna, ponieważ obie części urządzenia (wymieniające powietrze i oddające go) są zamknięte w jednej obudowie, dlatego rura oddająca powietrze, musi być wystawiona przez okno. Klimatyzator jest niedrogi i stosunkowo łatwy w montażu. Wersję stacjonarną musimy umieścić w specjalnym otworze ściennym lub wnęce okiennej. Zakup klimatyzatora monoblokowego stacjonarnego warto zaplanować przed budową, , w ten sposób unikniemy przeróbek w naszym domu. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena a wadą to, że klimatyzator jest stosunkowo głośny i trudny w montażu.
Klimatyzator monoblokowy posiada jedną jednostkę, musi być umieszczony blisko okna
Klimatyzatory split różnią się od monoblokowych tym, że posiadają dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną, które połączone są ze sobą za pomocą przewodów freonowych. W przypadku tego klimatyzatora również mamy do wybory wersję stacjonarną i przenośną. W tym przypadku oba rozwiązania nie odbiegają znacząco od siebie. Wyposażone są w dwa urządzenia, z których jedno pozostaje wewnątrz, a drugie umieszcza się na zewnątrz. Wersja przenośna jest lżejsza i wymaga dostępu do stabilnego podłoża na zewnątrz, np. balkonu, ponieważ trzeba ją gdzieś postawić. Natomiast wersja stacjonarna zwykle jest montowana do elewacji budynku. Klimatyzatory typu split charakteryzuje niski poziom hałasu, wydajność i komfort użytkowania. Jeżeli mamy zamiar chłodzić kilka pomieszczeń, warto zdecydować się na klimatyzator multi-split, czyli rozwiązanie typu split, które jednak pozwala na korzystanie z klimatyzacji w całym domu.
Klimatyzator typu split montowany na suficie
Klimatyzery to najtańsza opcja dostępna na rynku, gdyż zakupimy je już za kilkaset złotych w sklepach budowlanych. Z pewnością przyniosą nam doraźną ulgę, jednak wymagają uzupełniania zbiornika wodą lub lodem, nie regulują wilgoci i nie można w nich ustawić temperatury. Jednym słowem, nie jest to rozwiązanie, którym będziemy cieszyć się przez długi czas. Klimatyzery przyniosą nam chwilową ulgę, jednak mogą powodować liczne infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.
Co powinien posiadać dobry klimatyzator?
Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny model, czas pomyśleć nad jego parametrami. Warto, aby posiadał m.in.:
- Funkcję, która umożliwi szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia
- Kilka filtrów
- Zdalne sterowanie
- Osuszanie parownika – które zapobiega zagrzybianiu urządzenia
Ponadto, wybierajmy takie klimatyzatory, których charakteryzuje cicha praca. Głośne, długotrwałe dźwięki urządzenia, mogą powodować bóle głowy i ogólne rozdrażnienie.
Wady i zalety
Głównymi zaletami tych urządzeń jest możliwość chłodzenia powietrza latem i dogrzewania pomieszczeń zimą. Odpowiednia temperatura w domach sprawia, że lepiej nam się pracuje, umysł się nie przemęcza, a przede wszystkim podnosi się poziom funkcjonowania organizmu. Przypomnijmy sobie ile razy byliśmy zmęczeni nadmiernymi upałami w lecie lub było nam za zimno, podczas mrozów. Dodatkowo, możemy regulować wilgotność według indywidualnych potrzeb, co zapobiega infekcjom i pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała.
Sporą wadą tych urządzeń nadal pozostaje cena. Porządny i funkcjonalny klimatyzator ciągle jest wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że produkt wart jest swojej ceny, gdyż przez lata będziemy mogli cieszyć lepszym komfortem życia w naszym domu lub mieszkaniu. Zastosowanie nowoczesnych filtrów i materiałów przeciwgrzybiczych, praktycznie eliminuje problem zagrzybienia urządzenia, warto jednak pamiętać, aby regularnie prowadzić przegląd i serwis naszego urządzenia.
Jeśli nadal wahacie się czy zdecydować się na klimatyzację, pomyślcie o komforcie, jaki zyskacie dzięki jej użytkowaniu! Dobry klimatyzator sprawi, że będziecie mogli cieszyć się świetnym samopoczuciem nawet w największe upały czy mroźne zimy. Warto także postawić na urządzenia sprawdzonych producentów z odpowiednimi parametrami, które posłużą nam przez lata. Nie zapominajmy, że dzięki nowelizacji ustawy o prawie budowlanych z 1 stycznia 2017 roku, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na montaż klimatyzacji w budynkach już stojących! Pozostaje nam zatem sama instalacja i cieszenie się z dobrodziejstw użytkowania klimatyzowanych pomieszczeń.