Kilka zasad dokarmiania ptaków zimą

Kilka zasad dokarmiania ptaków zimą

Zima to pora roku, która jest dla wielu bardzo piękna, można również uprawiać wiele aktywności zimowych, natomiast nie da się ukryć, że jest jednak trudno porą roku, w której cierpią nie tylko roślina, ale bardzo często również zwierzęta. Temat dokarmiania ptaków zimą jest dosyć popularny, bardzo wiele osób zastanawia się, w jaki sposób to robić i czy w ogóle dokarmiać ptaki. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas dokarmiania ptaków. W jaki sposób zatem dokarmiać ptaki i jakich jest kilka zasad, których należy przestrzegać w tym temacie? Odpowiadamy poniżej.

Dokarmianie ptaków

Niestety, wskutek zalegającego śniegu, ptaki bardzo często podczas dużych mrozów nie są w stanie znaleźć dla siebie pokarmu. Co więcej, zimą żadne drzewa owocowe, czy też krzewy nie rodzą owoców, dlatego ptaki nie mają zwykle co jeść. Warto zatem zdecydować się na dokarmianie ich. Mimo wszystko trzeba pamiętać o dwóch, ważnych zasadach. Przede wszystkim o regularnym dokarmianiu przylatujących ptaków oraz o oczyszczeniu karmnika z odchodów i niezjedzonego pożywienia.

Nie da się również ukryć, że aspekt dokarmiania ptaków jest bardzo ważny również w przypadku dzieci. Jest to świetny rodzaj edukacji, który pozwala także uwrażliwiać najmłodszych na piękno przyrody, dlatego mając własny ogródek, a także małe dzieci, należy samemu zrobić karmnik lub też kupić gotowy w sklepie budowlanym i dokarmiać ptaki. O czym pamiętać, dając ptakom pożywienia zimą?

karmnik

Dokarmianie ptaków – o czym pamiętać?

Pierwsza zasada jest taka, że pokarm, który podawany będzie ptakom musi być zbliżony do naturalnego. Nie można zatem podawać im resztek jedzenia, które zawierają sól i przyprawy. Rozsądnie jest kupić odpowiednią mieszankę ziaren oleistych. Można ją dostać w sklepach zoologicznych lub też samemu wykonać taką mieszankę, na przykład kupić ziarna słonecznika, wymieszać z pszenicą, prosem lub też owsem. Pokarm musi być bogaty w substancje odżywcze.

ptak

Pod żadnym pozorem nie należy ptaków karmić ludzkim pożywieniem, czy też zepsutym, ponieważ tego typu jedzenie może przyczynić się do problemów gastrycznych, a nawet do śmierci! Lepiej unikać dokarmiania ptaków soloną słoniną, czy skórką boczku. Zawierają one także zwykle dużo konserwantów.

Oprócz pożywienia warto również pamiętać o dawaniu ptakom wody. Można w karmniku umieścić małą miseczkę z wodą, należy ją regularnie i codziennie wymieniać.

Warto być konsekwentnym, ponieważ ptaki nauczą się, że w danym miejscu mogą liczyć na pożywienie i będą przylatywały do tego miejsca, dlatego warto nie odbierać im możliwości konsumpcji, zwłaszcza wtedy kiedy dookoła jest biało i jest mróz.

 

 

Decydując się na dokarmianie ptaków, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy to robić systematycznie, a także zdecydować się na kupno typowego pokarmu przeznaczonego dla ptaków. Ptaki nie mogą l zbytnio spożywać pokarmów ludzkich, a także dosalanych, czy przyprawionych.

 

Zachęcamy do zapoznania się z innym wpisem o tej tematyce:

Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *