Kilka metod aranżacji ogrodu

Mieszkając w domach jednorodzinnych lub szeregowych, zwykle możemy korzystać także z dobrodziejstw własnego ogrodu. Niewielkie tereny zieleni lub spore przestrzenie – Niezależnie od tego, jakim dysponujemy ogródkiem, zawsze warto dobrze go zagospodarować. Dzięki temu unikniemy niechcianych, pustych miejsc w ogrodzie, a całość będzie się prezentować niezwykle zjawiskowo. Jesteście ciekawi, w jaki sposób sprawić, aby Wasz ogród stał się doskonałą przestrzenią dla odpoczynku, ale także terenem upraw warzyw i owoców? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!

Miejsce na uprawy

Uważacie, że najlepsze pomidory i ogórki pochodzą z własnego ogródka? Nic prostszego, możecie sami je zasadzić! Wystarczy, że wydzielicie niewielki kawałek swojego ogrodu, w którym zagospodarujecie ziemię pod uprawę warzyw. Warto utworzyć z ziemi grządki, dzięki temu będziemy mogli swobodnie poruszać się pomiędzy naszymi roślinami, bez obaw, że zniszczymy warzywa. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na uprawę ziemi w ogródku lub nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, możemy z powodzeniem zasadzić warzywa w większych doniczkach. Pamiętajmy jednak, że zarówno nasze warzywa umieszczone w ziemi, jak i te zasadzone w donicach, potrzebują słońca i stałego nawadniania. Starajmy się wybrać takie miejsce w ogrodzie, w którym nasze rośliny zawsze będą mieć dostęp do promieni słonecznych, lecz nie do mocnego, południowego słońca, gdyż mogą się spalić. Codziennie wieczorem musimy także pamiętać o nawodnieniu naszych warzyw, chyba że uprzedzi nas deszcz.

 

Warto wydzielić grządki, dzięki temu nasze uprawy będą łatwiej dla nas dostępne

 

Chwila na relaks

Powszechnie wiadomo, że ogród jest wspaniałym miejscem na wypoczynek. Możemy w nim urządzać grilla lub zwyczajnie usiąść z kubkiem kawy po ciężkim, wyczerpującym dniu pracy. Wiosna i lato to doskonałe pory roku na urządzenie w ogrodzie strefy relaksu. Postawienie na funkcjonalną altanę bądź drewniane zadaszenie będzie strzałem w dziesiątkę! Altana świetnie sprawdzi się w przypadku zmiennej, letniej pogody. Dzięki solidnej konstrukcji nasze krzesła, ławy, czy stolik, zawsze pozostaną wolne od deszczu, a my będziemy mogli swobodnie korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza. Altany bardzo dobrze chronią także od wiatru i zimna. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na jej budowę, postawmy na drewniane zadaszenie. Możemy  zakupić gotowe rozwiązania lub skonstruować go samemu, wystarczy kilka drewnianych bali i desek. Tak gotowe zadaszenie, przystrójmy kwiatami bądź roślinami, z pewnością nabierze ono interesującego wyglądu i charakteru.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na budowę altany, postawmy na funkcjonalne zadaszenie

 

Funkcjonalne ścieżki

Ciekawą formą aranżacji jest oddzielanie poszczególny części ogrodu detalami, czy elementami dekoracyjnymi. Możemy ozdobić dookoła nasz mini ogródek warzywny kamieniami lub kostką brukową. Dobrze jest także stworzyć ścieżki, którymi będziemy mogli swobodnie przemieszczać się po naszym ogrodzie. Jeżeli mamy spory kawałek zieleni, w którym pełno jest różnorodnych zakamarków i hodujemy dużo roślin oraz warzyw, dobrym pomysłem będą betonowe lub brukowane dróżki. Dzięki temu łatwiej będzie nam poruszać się po ogrodzie, bez obawy, że przez przypadek zadepczemy sobie jakąś roślinę. Świetnym wyborem będzie także postawienie na iglaki. Okażą się źródłem niezastąpionego cienia w lecie, a jeśli zasadzimy je w szeregach wokół ogrodu lub jego części, ochronią naszą prywatność. Ładnie i równo przystrzyżone iglaki, będą stanowić wizytówkę domu i ogrodu, z pewnością przyciągną oko wszystkich gości.

Dobrym pomysłem jest wydzielenie ścieżek spacerowych po naszym ogrodzie

Iglaki świetnie chronią przed słońcem, a także budują strefę prywatności

 

Dla małych ogrodów

Niestety, nie zawsze możemy cieszyć się dużym ogrodem, niekiedy do dyspozycji mamy tylko niewielki skwer zieleni. Jeśli jesteśmy właścicielami małego ogródka, postawmy na jeden, przyciągający uwagę akcent dekoracyjny. Nie zabierze on całej przestrzeni, a stanie się wyróżnikiem i ozdobą naszego ogrodu. Jeżeli jesteśmy pasjonatami wodnej roślinności, zróbmy oczko wodne! Jeśli uwielbiamy przesiadywać wieczorami ze znajomymi, udekorujmy ogród pięknymi meblami.  Najlepsze warzywa pochodzą z domowego ogródka? Zasadźcie nasiona i cieszcie się zbiorami. Jak widać możliwości mamy wiele, wszystko zależy od naszego upodobania.

Wisienka na torcie

Ostatecznego uroku ogrodowi dodają oczywiście kwiaty! Nie zapominajmy o zasadzeniu choćby kilku sadzonek, dzięki temu nasz ogród stanie się piękny, żywy i kolorowy, a my z pewnością jeszcze chętniej będziemy spędzać w nim popołudnia i wieczory.

Piękne, żywe kwiaty z pewnością urozmaicą niejeden ogródek! Nie zapomnijcie zasadzić i u siebie!

 

Gospodarując w odpowiedni sposób nasz ogród, będziemy mogli uzyskać nie tylko spektakularny efekt wizualny, ale także czerpać korzyści w postaci zbiorów warzyw. Warto wydzielić w ogrodzie różnorodne strefy, dzięki którym unikniemy zbędnego rozgardiaszu. Jeżeli cenimy sobie domowe zbiory, stwórzmy grządkę, na której będziemy mogli uprawiać dowolne warzywa. Natomiast budowa altany oraz wydzielenie spacerowych ścieżek, znacząco podniosą poziom funkcjonalności naszego ogrodu.

Cenicie prywatność, a zarazem lubicie zieleń? Zasadźcie iglaki! Nie tylko pomogą Wam zbudować strefę rodzinną, ale urozmaicą wizualnie każdy ogród. Bez przeszkód możemy urządzić także mały ogródek, wystarczy postawić na jeden, dominujący akcent, który świetnie będzie się prezentować, a przy tym nie zajmie całej przestrzeni. Jak widać, możliwości dekoracyjnych i aranżacyjnych mamy wiele. Na koniec, nie zapomnijmy także o kwiatach, które stanowić będą dopełnienie efektu wizualnego i zwieńczenie naszego dzieła!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *