Kiedy sadzimy letnie cebulki bylin?

Kiedy sadzimy letnie cebulki bylin?

Już niedługo rozpoczniemy pierwsze sadzenie bylin do ziemi! Jesteście już przygotowani? Warto pamiętać, aby dobrze przygotować ogród pod nowe sadzonki. Usunąć zbędne liście i gałęzie i dokładnie spulchnić ziemię. Zobaczcie, kiedy warto zabierać się za sadzenie cebulek bylin i jakie prace trzeba wykonać.

Przygotowanie podłoża

Jedną z najważniejszych rzeczy przed samym zasadzeniem bylin, jest przygotowanie odpowiednio gleby. Musimy dokładnie przekopać ziemię, by nieco są spulchnić. Do tego przyda nam się kopaczka, saperka oraz widły amerykańskie. Usuwamy stare korzenie z ziemi, a także nawozimy glebę. Możemy użyć kompostu, aby nieco odżywić glebę. Dzięki temu sadzonki o wiele lepiej urosną. Pamiętajmy także, by nie sadzić nic na glebach piaszczystych, gdyż najprawdopodobniej nic nam nie urośnie. Jakość ziemi w naszym ogrodzie możemy sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia, które bez problemu zakupimy w sklepie ogrodniczym.

Gdzie sadzimy cebulki?

Najlepszym miejscem do sadzenia bylin jest nasłoneczniona część ogrodu. Nie może jednak być to miejsce, które narażone jest na mocno palące słońce. Dobrze jest przeznaczyć tą część ogrodu, która zlokalizowana jest od wschodniej lub zachodniej strony. Wtedy słońce z pewnością nie będzie najsilniejsze, jednak będzie go na tyle sporo, aby rośliny mogły wzrastać. Warto unikać także strony północnej ogrodu, gdzie promienie słonecznie w ogóle się nie pojawiają. Niestety, kwiaty i warzywa mogą nie wzrosnąć.

Jedną z takich bylin jest Dalia

Kiedy sadzimy cebulki?

Najważniejsze pytanie, kiedy sadzimy byliny? Z pewnością wczesną wiosną! Im później zasadzimy, tym później one urosną, co niestety nie jest korzystne dla roślin. Byliny wkładamy do ziemi, gdy odpuszczą ostatnie przymrozki. Warto zatem śledzić pogodę i dokładnie sprawdzać, kiedy zrobi się odpowiednio ciepło. Zazwyczaj mrozy ustępują w okolicach kwietnia lub maja. Rozsady możemy rozpocząć jednak nawet w marcu, przy sprzyjających warunkach pogodowych. Najważniejsze to sadzić je w dużych grupach w kilkucentymetrowych odstępach. Dzięki temu będą prezentować się okazalej. Gdy rozsady planujemy jeszcze w donicach, użyjmy wąskich, podłużnych donic, by jak najwięcej sadzonek się w nich zmieściło.

Kanna to przepiękny barwny kwiat, jego także sadzimy pod postacią cebulek

Po sezonie

Pamiętajmy, że po sezonie cebulki muszą zostać usunięte z ziemi, ponieważ nie przezimują. Niestety, podczas kolejnej wiosny, będziemy musieli wyrzucić bulwy. Jeżeli chcielibyśmy, by cebulki przetrwały, musimy je wykopać i trzymać w ciepłym miejscu, np. w garażu lub piwnicy.

Co najczęściej sadzimy w formie cebulek?

Pozostaje zatem pytanie, jakie rośliny możemy w ten sposób sadzić? Z pewnością można wymienić kilka kwiatów. Są to kwiaty takie, jak: begonia, lilia, dalia, mieczyk, czy kanna. Co ciekawe, są to jedne z bardziej okazałych roślin, dlatego warto je zasadzić w swoim ogrodzie.

Lubicie te kwiaty? Który z nich najbardziej Wam się podoba? Pamiętajcie, że cebulki bylin sadzimy na początku wiosny, gdy odpuszczą ostatnie mrozy. Warto dokładnie przygotować glebę, a także znaleźć najbardziej korzystne miejsce w ogrodzie na rośliny. Nie zabierajmy także roślinom słońca!

12 Comments
  1. Bardzo ciekawy temat! Nigdy nie wiedziałyśmy nic na ten temat.

  2. Świetnie się czyta takie blogi 😀
    A mam pytanie, jak mogę przesadzić kaktusa? Jest jakaś specjalna ziemia?

    Pozdrawiam serdecznie!

    1. Jeśli chcesz przesadzać kaktusa, najlepiej zrobić to teraz właśnie wiosną 🙂 Wyjmujesz kaktusa z ziemi dotychczasowej, strzepujesz nadmiar ziemi nagromadzonej na korzeniach i tak czekasz 1 dzień. Warto wtedy przyciąć zeschnięte korzenie. Na drugi dzień wsadzasz go do mieszanki ziemi kwiatowej, żwirku drobnego i piasku, w proporcjach 1:1:1. 🙂 Najlepiej wymieszać wszystko razem. I w sumie tyle 🙂 Po przesadzeniu należy podlać. Pozdrawiam 🙂

  3. Garść cennych porad, z pewnością się przydadzą takie informacje, zwłaszcza jak chcemy wprowadzić trochę zieleni wokół siebie. 🙂

  4. Zawsze marzyłam o ogródku ale raczej na czwartym piętrze nie jest to możliwe. Super post. Pozdrawiam serdecznie ☺

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *