Jeśli kochacie kwiaty o charakterystycznym, zimno-niebiesko-fioletowym kolorze, to z pewnością znacie lawendę! Ta niecodzienna roślina odbiega od tradycyjnych, polskich kwiatów głównie ze względu na fakt, że pochodzi z Francji. Lawenda kojarzy się z uliczkami i miastami Prowansji, klimatem wiosenno-letnim, doskonale dopasowuje się kolorystyką do tej części krajobrazu francuskiego. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że lawenda ma także świetne właściwości odstraszające insekty. Jeśli zatem nie macie jej jeszcze w swoim ogrodzie, musicie zdecydować się na zasadzenie tej rośliny. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam sposoby na przycinanie lawendy, ponieważ oprócz pielęgnacji, trzeba pamiętać również o regularnym podcinaniu rośliny, a także znać daty konkretnych cięć. Zachęcamy zatem do przeczytania artykułu.
Dlaczego warto przycinać lawendę?
Charakterystyczną cechą lawendy jest to, że rośnie ona dosyć wysoko, a kwiaty jej mają formę tak zwanych pałek. Jeśli nie przytniemy odpowiednio lawendy, stracił ona swój kształt, atrakcyjny wygląd i zacznie powoli „kłaść się” na podłożu. Jeżeli natomiast będziemy regularnie przycinać lawendę, możemy być pewni, że zachowa ona ładny, zwarty wygląd, a także będzie rosła przez kolejne lata.
Trzy terminy przycinania lawendy
Pierwszym terminem jest oczywiście wczesna wiosna, to chyba nie jest zaskoczeniem dla nikogo. Najpierw przycięcie najlepiej wykonać mniej więcej około kwietnia, wybierzmy jednak ciepły dzień, gdy nie głoszą przymrozków, ponieważ wtedy lawenda mogłaby nieco przyschnąć.
Czas od połowy lipca do końca września jest idealny na to, aby przyciąć lawendę po raz drugi! Jeśli jeszcze tego w tym roku nie robiliście, koniecznie zróbcie! Warto wyciąć przekwitający kwiatostany, aby pobudzić ją nieco do ponownego kwitnienia. Jest to idealny czas, ponieważ nie ma jeszcze przymrozków i lawenda z pewnością zregeneruje się.
Trzecim terminem przycinania lawendy jest oczywiście połowa września. Jaki cel ma trzecie przycinanie lawendy? Z pewnością bardzo dobrze hartuje roślinę i pomaga zabezpieczyć ją też na zimę. Pamiętajmy jednak, aby wybrać pochmurny, ciepły dzień, gdy pogoda sprzyja, uważajmy jedynie na to, aby nie uszkodzić pąków i kwiatostanów, które dopiero będą kwitnąć.
Sposoby przycinanie lawendy
W jaki sposób przycinamy lawendę? Pamiętajmy o tym, aby skrócić kwiatostan mniej więcej o połowę i uformować kształt kuli. Pamiętajmy, aby ciąć niezdrewniałe pędy lawendy, dzięki temu te kwiatostany, które dopiero będą rozkwitać, będą mogły trochę dłużej dojrzewać. Nie zapominajmy o tym, aby wykonywać cięcie lawendy co roku, jeśli w naszym ogrodzie znajduje się krzak zaniedbany, konieczna będzie jego przycinka w stopniu radykalnym. Warto wtedy praktycznie o jedną trzecią skrócić kwiatostan.
A Wy lubicie lawendę? Przyznajemy, że my hodujemy ją w doniczkach, ponieważ uwielbiamy jej zapach, świetnie także sprawdzała się latem, ponieważ odstraszyła wiele insektów, polecamy ten sposób.
Lubię lawendę i mogą się przydać te informacje 😉
🙂 dziękuję pozdrawiam
My zrezygnowaliśmy z lawendy na rzecz innych kwiatów. Ale wiem, że lawenda potrafi się pięknie 'odwdzięczyć’ ogrodnikowi za odpowiednią pielęgnację 🙂
To prawda 🙂 Ale rzeczywiście, ma charakterystyczny zapach, który nie pasuje każdemu:)
Nie mam lawendy w ogrodzie, ale po tym wpisie uznałam, ze chce ja mieć ?
😀 Miło mi
Uwielbiam lawendę!!! 😉
Ja też 😀
Lawenda wygląda pięknie ale nie przepadamy za jej zapachem 🙂
To fakt, jest specyficzny 🙂
Piękna jest lawenda. Zawsze dobrze nastraja mnie do babiego lata. Wezmę sobie do serca Twoje wskazówki, do jej pielęgnacji.
🙂 Dziękuję 🙂
Kocham lawendę . nie wiedziałam że mozna ja przycinać juz od połowy lipca.Dzięki za ta ważna informację
Cieszę się, że mogłam pomóc:)
Cenne rady dla kwiaciarzy 🙂
Miło mi to słyszeć:)
Dzięki za praktyczne porady. Chętnie z nich skorzystam
proszę 🙂
Uwielbiam lawendę! Dobrze wiedzieć, jak ją pielęgnować!
Dziękuję i polecam inne artykuły 🙂