Kaliny, przepiękne rośliny – jak je uprawiać w ogrodzie?

Kaliny, przepiękne rośliny – jak je uprawiać w ogrodzie?

Istnieje wiele kolorowych i niezwykle okazałych gatunków kwiatów. Do nich z pewnością należą Kaliny. To właśnie dziś tym roślinom poświęcamy nieco czasu. Jeśli chcecie zasadzić je u siebie w ogrodzie, zapoznajcie się z krótką notatką na ich temat. Gdzie sadzić Kaliny, aby rosły jak najbardziej okazałe? Jakiego rodzaju gleb unikać? I wreszcie, jakie rodzaje Kalin wyróżniamy?

Przepiękne rośliny wiosny – Kaliny

Wielu ogrodników stawia przede wszystkim na okazałe i rozłożyste kwiaty. Dlatego tak często spotkać można w przydomowych ogrodach choćby Hortensję. O kwiecie tym pisaliśmy wcześniej na naszym blogu, dlatego możecie zajrzeć do tego wpisu, natomiast dziś przybliżymy bardzo podobne rośliny, którymi są Kaliny. Kaliny są kwiatami, które potrafią osiągać nawet około 5 metrów wysokości, dlatego chętnie sadzone są w skupiskach, tworząc tym samym żywopłot. Najładniej wyglądają oczywiście wiosną, kiedy ich duże kwiaty zdobią nasz ogród. Kaliny są zaliczane także do rodzaju krzewów, dlatego dobrze komponują się z innymi, podobnymi kwiatami tego typu, np. z Hortensjami.

Kalina wonna o lekko różowym zabarwieniu

 

Gdzie sadzimy Kaliny?

Warto od razu zaznaczyć, że Kaliny dobrze czują się w żyznej, fosforowej glebie. Tuż przed bezpośrednim sadzeniem, dobrze jest nawieźć odpowiednio glebę, dzięki temu kwiaty z pewnością okazale rozkwitną. Co ciekawe, nawet gdy ziemia jest próchnicza, Kaliny i tak będą rosnąć, natomiast nie do końca odpowiednio będą „czuły się” w glebach suchych i podmokłych. Z tego powodu warto sadzić je w miejscach nasłonecznionych w naszym ogrodzie, a z pewnością unikać wschodniej części ogrodu, ponieważ porywisty, wiatr od wschodu szkodzi tym krzewom. Kaliny możemy dodatkowo nawozić związkami z potasem, które zakupimy w sklepach ogrodniczych, ważne, aby regularnie o nie dbać i usuwać nadłamane części.

 

 

Tak wyglądają owoce Kaliny koralowej

Jakie są rodzaje Kalin?

Istnieje kilka odmian Kalin, które bardzo chętnie sadzimy w naszych ogrodach. Poniżej przedstawiamy kilka odmian.

  • Kalina sztywnolistna – Jest to sporych rozmiarów krzew, który może osiągać nawet do 3 metrów wysokości. Kwitnie na biało, a jego kwiaty mogą mieć średnicę nawet do 20 cm! Kaliny te kwitną od kwietnia do maja, a ich owocem jest jajowaty pestkowiec, którego barwa, staje się w miarę upływu czasu, czarna.
  • Kalina koralowa – Ten krzew osiąga zwykle rekordowe rozmiary, gdyż jego wysokość wynosi około 5 m! Liście tej Kaliny są nieco klapowate, kwiaty natomiast białe. Owoce Kaliny koralowej również stają się purpurowe pod koniec lata.
  • Kalina hordowina – krzew ten osiąga około 4 m wysokości. Kwiaty tej Kaliny są białe i nieco jajowate. Warto dodać, że purpurowe owoce są trujące, dlatego należy uważać na tę odmianę.
  • Kalina koreańska – Kalina ta jest najmniejszym krzewem wśród rodziny tych kwiatów, gdyż osiąga do 1, 5 metra wysokości. Jej kwiaty tworzą luźne, zwisające dzwony i mają białą barwę. Jest to niezwykle zdobna Kalina, kwitnie standardowo na wiosnę.
  • Kalina wonna – Wyróżnia się od innych Kalin tym, że niezwykle intensywnie pachnie, osiąga około 3 metry wysokości. Kwiaty wyróżniają się na tle innych Kalin, gdyż są różowe i kwitną już w marcu.

Kalina Hordowina

Jak widać Kaliny nie potrzebują wiele, by ozdabiać nasz ogród. Wystarczy je zasadzić w glebie nieco próchniczej i żyznej oraz dobrze nawozić. Dobrze także, gdy nie są sadzone do gleb zbyt zamokniętych. Kaliny to wysokie krzewy o przepięknych, przeważnie białych kwiatach. Świetnie komponują się z innymi tego typu roślinach, np. z Hortensjami.

14 Comments
  1. Piękne rośliny i tyle wiedzy rzetelnej żałuję że nie mam ogródka bo bym je z chęcią zasadzila.

  2. W naszym regionie mówi się na te różowe kwiatki Jaśmin. 😉 Mamy w ogrodzie zarówno tę różową, jak i białą.

  3. Jejku jakie piękne, właśnie planuje swój ogród myślę że znajdę dla nich miejsce ?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *