Języki teściowej - jak pielęgnować?

Języki teściowej - jak pielęgnować?

Sansewieria wężownica, czyli tak zwane języki teściowej, są popularną rośliną, która obejmuje 70 gatunków. Wywodzą się z Afryki, do Europy w XVIII wieku. Obecnie są to kwiatki typowo doniczkowe, wyglądają niezwykle okazale, pięknie prezentują się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Bardzo dużo osób zestawia je z pięknymi, białymi doniczkami, dzięki czemu wyglądają on a jeszcze bardziej zjawiskowo. W jaki sposób je uprawiać, a także pielęgnować? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Sansewieria wężownica – pielęgnacja

Nazwa tej rośliny jest dosyć trudna. Z racji tego, że jej drugi człon nosi nazwę wężownica, a kwiat przypomina rzeczywiście języki, nazwano go językami teściowej. Jest obecnie popularny kwiat doniczkowy, mimo że bardzo często wielu osobom nazwa niewiele mówi, widząc sansewierię, wiedzą, z jakim kwiatem mają do czynienia.

języki teściowej

Roślina ta jest oczywiście sukulentem, który może osiągnąć nawet do 150 cm wysokości. Roślina ma dekoracyjne liście, należy ją podlewać mniej więcej dwa, trzy razy w tygodniu, gdy zauważy się, że ziemia w doniczce jest sucha. Pielęgnacja sansewierii dotyczy przede wszystkim dbałości o wygląd. Liści nie należy ich zraszać, ani nabłyszczać. Można je jedynie odkurzać i przecierać delikatnie szmatką wilgotną. Raz na kilka lat należy przesadzić kwiat do większej doniczki. Warto pamiętać, że po przekwitnięciu należy wyciąć kwiatostan, aby nie zawiązały się nowe nasiona. Dzięki właściwej pielęgnacji roślina ta jest odporna na różnorodne choroby, warto się zdecydować na zakup.

Uprawa: jak rozsadzać języki teściowej?

W związku ze sprzyjającymi warunkami, sansewierie się bardzo szybko się rozrastają. Najlepiej robić to pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Aby je rozsadzić, należy ostrożnie wyjąć się roślinę z doniczki, podzielić na mniejsze części i wsadzić do przygotowanych wcześniej pojemników. Można je także posmarować środkiem grzybobójczym. W ten sposób można rozmnażać swoje sansewierie.

sansewieria

 

Sansewieria jest jedną z popularniejszych roślin, jaką obecnie hoduje się w różnych domach. Nie da się ukryć, że sukulenty w ogóle są popularnymi kwiatami, które przepięknie się prezentują, a także są odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Wstęp również wiedzieć, że sansewierię tak, jak inne sukulenty, dość trudno zasuszyć, natomiast należy je pielęgnować, aby rośliny mogły wzrastać.

4 Comments
  1. Wygląda znajomo, ale nigdy nie miałam tej roślinki. A powinnam się skusić, bo jest miejsce w którym pasowałaby, jak ulał 😉 Dzięki za wskazówki – co do pielęgnacji

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *