Jesienne przekopywanie gleby

Jesienne przekopywanie gleby

Za oknami już jesień! Lato bardzo szybko minęło, czas zatem zabrać się za jesienne porządki w ogrodzie. Przede wszystkim należy pozbyć się wszystkich zalegających liści gałęzi, wykonać ostatnie cięcia przed zimą, a także przekopać odpowiednio glebę, aby między innymi ją użyźnić. Na co zwrócić uwagę podczas tego procesu? Zachęcamy do lektury.

Przekopanie gleby

Na przekopanie gleby jest czas zarówno w październiku, jak i w listopadzie. Warto natomiast pamiętać, że trzeba zdążyć przed pierwszymi, jednak solidnymi przymrozkami, ponieważ wtedy dużo gorzej będzie wbijać się łopatę, motykę czy też popularną kopaczkę. Oprócz doprowadzenia własnego ogródka do stanu zimowego, należy pamiętać, że niezbędne czynności trzeba wykonać również w glebie. Przede wszystkim zdecydować się na jej przekopywanie.

jesienne prace w ogrodzie

 

W wyniku spulchnienia gleby tworzy się także dodatkowa przestrzeń do wody i powietrza. Sam proces przekopywania powinien polegać na odwróceniu płatków ziemi o 180 stopni. Należy zatem wbić łopatę i przerzucić ziemię lub też wziąć motykę dobrze spulchnić ziemię, a następnie łopatą przełożyć wszystkie grządki. Glebę można ułożyć na płasko lub też pozostawić w tak zwanej ostrej skibie, czyli na sztorc, bez odpowiedniego wyrównywania podłoża.

prace jesienne

Przekopywanie gleby powinno odbywać się na głębokości 25-30 cm. Należy jednak dostosować to oczywiście do gleby występującej w konkretnym ogrodzie. Jeżeli nie ma jej aż tyle to oczywiście proporcjonalnie należy zmniejszyć tę wartość. Ponadto, gleba nie może być wilgotna, ani też zbyt sucha, aby praca mogła postępować szybko, a także bezproblemowo.

Dlaczego warto przekopywać glebę?

Przekopywanie gleby jest bardzo ważne jesienią. Tuż po oczyszczeniu gleby ze wszystkich chwastów i obumarłych liści, jest ona narażona na wietrzenie i wymywanie składników pokarmowych, które są niezbędne do wzrostu roślin wiosną. Przekopywanie ziemi wpływa pozytywnie zatem na żyzność gleby i dodatkowo ją spulchnia przez co do środka gleby dostarczane są składniki odżywcze do samych korzeni.

Gdy w kalendarzach nastanie jesień i pojawią się pierwsze czerwone i żółte liście, warto zdecydować się na przekopywanie gleby. Najlepszym czasem na wykonywanie tej czynności jest oczywiście październik, a także listopad. Warto jednak pamiętać, że ostateczny termin przekopu ziemi musi uwzględniać pojawienie się pierwszych przymrozków. Przekopywanie jesienne gleby pozwoli użyźnić ją nieco, a także napowietrzyć i dzięki temu rośliny będą dużo szybciej wzrastać. Do czynności tych wystarczy użyć sprzętu typu kopaczka, motyka lub też łopata.

4 Comments
  1. Nie wiedziałam, że powinno się uskuteczniać takie aktywności jesienią – myślałam, że to czas, kiedy wszyscy – zarówno rośliny, jak i my udajemy się na spoczynek aż do wiosny. Bardzo dziękuję za inspirację!

  2. Nigdy nie miałam ogrodu, więc nie do końca zdaję sobie sprawę z tego jakie prace i kiedy trzeba w nim wykonywać.

  3. Moja babcia tak przekopywała, ale najfajniejszy w tym wpisie ten czarny kot:)

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *