Jesienne porady pielęgnacyjne

Jesienne porady pielęgnacyjne

Choć wielu wydaje się że jesienią można nieco zwolnić w ogrodzie, nic bardziej mylnego! Jest to jedna z aktywniejszy pór roku, to właśnie na jesień trzeba dokładnie wysprzątać ogródek, aby móc przygotować się do nadejścia zimy. Jest to zatem niezwykle pracowity miesiąc dla właścicieli posesji, a także ogrodu. W jak  sposób zatem zadbać o ogródek? Na co zwrócić uwagę w szczególności? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Wysiew kwiatów

Choć dla wielu wydaje się to dziwnie, ale na przełomie września oraz października można wysiewać kwiaty! Do tych gatunków należą, między innymi: chaber bławatek, mak lekarski, pozłotka kalifornijska, czy ostróżka letnia. To właśnie jesienią warto zasiać nasiona tych roślin, które zakwitną późną wiosną oraz latem. Jeżeli uwielbiasz kolorowy ogród, zależy Ci na wyżej wymienionych roślinach, pamiętaj o tym, że jest ostatni dzwonek na zasadzenie ich.

Koniec z nawożeniem!

Jesienią warto zakończyć nawożenie roślin, ponieważ muszą one przejść w stan wegetatywny, aby móc przetrwać zimę. Jesienią warto wysypać nieco fosforu i potasu, ponieważ to one podnoszą odporność gleby. Pamiętaj, aby nie używać jesienią zbyt dużo azotu, ponieważ on pobudzi do wzrostu rośliny jednak, nie powinny kwitnąć o tej porze roku.

Przenoszenie roślin

Niektóre rośliny warto przenieść do środka, na przykład usytuować je w garażu lub też w piwnicy, czy budynku gospodarczym. Jeżeli dysponujesz przestronnym przedpokojem również tam możesz umieścić niektóre donice. Pamiętaj, że już wkrótce rozpoczną się pierwsze przymrozki, co może doprowadzić do przemarznięcia roślin. Takie kwiaty, jak: pelargonia, fuksja, oleander, czy różne gatunki roślin cytrusowych, powinny zostać ochronione przed mrozami.

podlewanie

 

Przesadzanie roślin

Wbrew panującej opinii rośliny najlepiej jest przesadzać właśnie jesienią, a nie wiosną, czy latem. Dzięki temu będą one miały czas na zakorzenienie się i nie będą narażone na suszę. Warto wykorzystać ten okres na to, aby przesadzić także rośliny z gruntu, które są zwykle tańsze od pojemnikowych. Jeśli oczywiście z takich korzystasz, takie rośliny mają odkryty system korzeniowy i należy je sadzić wtedy, gdy zrzuciły już liście, czyli mniej więcej pod koniec października. Co ciekawe, w październiku dostępne są także rośliny balotowane, rosnące w gruncie, takie, którym co pewien czas przycinano korzenie. Można je rozpoznać po owiniętych w jutę korzeniach.

sadzenie roślin

Podlewanie roślin

Z pewnością nie należy zapominać o regularnym podlewaniu roślin. Kiedy oczywiście nie pada, rośliny wystawione są w ogrodzie, musisz je podlać. Jest to bardzo istotna czynność dla roślin zimozielonych i iglastych, ponieważ one magazynują w tkankach wodę. Przez to zimą może im jej zabraknąć. Nie mogą one samodzielnie uzupełniać braków, gdy ziemia jest zamarznięta. Cały czas muszą być więc odpowiednio nawilżone, aby nie wyschły.

 

Tych kilka porad pielęgnacyjnych dotyczących ogrodu z pewnością pomoże Ci odpowiednio zadbać o trenem zlokalizowany wokół Twojego domu. Pamiętaj o tym, że jesienią tych prac jest o wiele więcej, z pewnością musisz również pomyśleć o zebraniu ostatnich warzyw oraz owoców. Zadbaj o to, aby wybierać wszystkie jabłka, jeśli masz jabłoń, a także, aby pozbyć się wszelkich liści, w ten sposób ogród świetnie zostanie przygotowany do snu zimowego, by wiosną znów zakwitnąć.

3 Comments
  1. Bardzo ciekawy artykuł dotyczący jesiennych prac w ogrodzie. Jesień w ogrodzie jest wymagającym czasem, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić prawidłowe warunki dla naszych roślin podczas nadchodzącej zimy.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *