Wielu działkowcom i ogrodnikom glistnik jaskółcze ziele kojarzy się przede wszystkim z chwastem. Nic dziwnego, skoro nie uprawiamy tej rośliny zwykle w ogrodzie, a do tego bardzo szybko sama się rozsiewa. Jaskółcze ziele występuje na terenach zacienionych i wilgotnych, dobrze przystosowuje się miejsc, np. pomiędzy rabatami, jest rośliną wieloletnią. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że glistnik ma właściwości zdrowotne, jakie? Dlaczego warto go nie plewić?
Jaskółcze ziele w ogrodzie
Jaskółcze ziele jest rośliną, którą zdobią małe, żółte kwiatuszki. Mimo że nie jest powszechnie uprawianą rośliną ogrodniczą, prezentuje się naprawdę dobrze. Co ciekawe, roślina ta bardzo specyficznie się rozsiewa, a przez to także rozprzestrzenia. Jej nasiona są przenoszone przez mrówki i mogą kiełkować nawet do 5 lat! Niestety, wyrywanie jej nie przynosi skutków. Jak wiele chwastów, jest odporna na działanie mechaniczne człowieka. Aby się jej definitywnie pozbyć, należy użyć specyfików ze sklepów ogrodniczych, służących do pozbywania się chwastów. Mimo wszystko jest to roślina, która ma wiele zdrowotnych właściwości, dlatego bardzo wielu ogrodników nie usuwa jej ze swojego ogrodu!

Może zastanawiacie się, skąd taka specyficzna nazwa? Roślina z wyglądu wcale nie przypomina jaskółek, jednak przyjęło się, że kwitnie od przylotu tych ptaków do Polski, do odlotu. Co istotne, ze względu na specyficzne właściwości, jaskółcze ziele ma także kilka innych nazw. Mówi się na tę roślinę: „Liście Pana Boga” lub „Złoty korzeń”. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sok, który produkuje w łodygach ta roślina, jest trujący. Nieumiejętnie wykorzystywany, może spowodować silne zatrucia. Mimo wszystko, gdy glistnik trafi w ręce, które wiedzą, w jaki sposób go zastosować, zmienia się on z trucizny w lekarstwo.

Lek na kurzajki
Co istotne, sok z glistnika jest świetny na kurzajki. Roślina ta ma właściwości wirusowo -bakteriobójcze. Bardzo dobrze radzi on sobie z niechcianymi i uporczywymi kurzajkami oraz innymi wirusowymi schorzeniami, wywołanymi, np. przez wirus brodawczaka ludzkiego.
Nalewka na problemy z brzuchem
Co istotne, z glistnika można zrobić nalewkę. Stosuje się ją doustnie i pomaga ona w bólach brzucha, świetnie radzi sobie z kolką wątrobową, a nawet z bólami miesiączkowymi. Jaskółcze ziele ma właściwości moczopędne oraz rozkurczowe.

Przeciwwskazania
Istnieje jednak parę przeciwwskazań do stosowania tego leku. Z pewnością nie należy stosować go w czasie ciąży oraz, gdy chorujemy na jaskrę. Jeśli cierpimy na chorobę wrzodową lub niestrawność o charakterze przewlekłym, również powinniśmy wystrzegać się stosowania tej rośliny. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim powinien nam preparaty na pazie jaskółczego ziela przepisywać lekarz! Nie sięgajmy po ten specyfik samodzielnie, gdyż nie wiadomo, jak on zadziała.
Jak widać, jaskółcze ziele ma wiele właściwości, nie jest tylko zwykłym chwastem rosnącym wokół domu. Jeśli zatem takowy mamy, może powinniśmy spojrzeć na niego nieco łaskawiej? A Wy wiedzieliście o tych właściwościach jaskółczego ziela?
Mamy dużo ciekawych roślin wokół siebie, które są w stanie pomóc nam w codziennym życiu. Świetnie, że upubliczniach takie kwestie
Dziękuję:)
Pamiętam, jak mój ojciec opowiadał, że właśnie jaskółczym zielem wyleczył sobie kurzajki. Takie, na które nie pomagało standardowe leczenie. Moja mama również zastosowała „sok” z jaskółczego ziela i kurzajki nigdy nie pojawiły się z powrotem.
To świetnie 🙂 to prawda, że jest to bardzo zdrowotne ziele 🙂
Dzień dobry, m
Chciałabym zapytać czy glistnik można uprawiać na balkonie w doniczce? Przyjmie się? Czy są jakieś specjalnie zasady jego uprawy?
Pozdrawiam
Nie powinno być problemu, głównie dlatego, że należy do rodziny chwastów, więc jest dużo wytrzymalszy niż tradycyjne rośliny 🙂 Natomiast trzeba uważać na niego, gdyż może być trującą rośliną, jeśli ma Pani psa lub kota, lepiej postawić roślinę poza zasięgiem zwierząt