Jakie wybrać rynny do garażu i domu – plastikowe czy metalowe?

Jakie wybrać rynny do garażu i domu – plastikowe czy metalowe?

Rynny to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla domu, ale także i garażu. To dzięki dobremu systemowi rynnowemu, możemy odprowadzać zalegającą wodę z dachu, a także unikamy zalania pomieszczeń oraz ścian. Warto zatem zainwestować w odpowiednie rynny do garażu lub pomieszczenia gospodarczego. Jakie rynny wybrać? Plastikowe, czy metalowe?

System rynnowy

Budując dom zwracamy uwagę na to, by nasz budynek był dobrze zabezpieczony, także pod względem orynnowania. Nie zawsze myślimy jednak o tym w przypadku budowy garażu, czy pomieszczenia gospodarczego. Porządny system rynnowy może zapobiec wielu uszkodzeniom oraz zalaniom. Dzięki odpowiednim rynnom, woda może swobodnie przepływać przez nie, nie zalewając dachu oraz ścian budynku. Na system rynnowy składają  się: rury spustowe, narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, materiały montujące, specjalnie siatki, zapobiegające zapchaniem się rynien oraz same rynny. Stojąc przed wyborem odpowiednich profili do swojego garażu, warto dokładnie przemyśleć, z jakiego materiału zakupić rynny.

 

Lekkie i odporne na zarysowania

Choć może się wydawać, że rynny plastikowe nie są odpowiednie do warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz, możemy śmiało się na nie zdecydować. Ich materiał sprawia, że są niezwykle lekkie i proste w montażu. Zaledwie chwila dzieli nas od możliwości cieszenie się dobrymi rynnami przy naszym garażu. Ich zaletą jest także fakt, że nie rysują się, dzięki temu są nieco lepsze w konserwacji. Można z nich bez problemu wymiatać zalegające liście, kurz oraz brud, bez obaw, że wytworzymy na nich nieestetyczne rysy. Niestety, jeśli chcemy zamontować rynny plastikowe, zwróćmy uwagę na lokalizację naszego garażu. Lepiej, aby znajdował się on w północnej części ogrodu, ponieważ to pozwoli uniknąć odkształceń lub odbarwień, spowodowanych przez słońce. Jest to rozwiązanie także nieco tańsze, dlatego dosyć popularne.

Rynny plastikowe to świetne rozwiązanie, gdy nie chcemy, aby zbyt szybko uległy one zniszczeniom

Trwałe i na lata

Tuż obok plastikowych rynien, najchętniej wybierane są metalowe. Nic dziwnego, ponieważ materiał ten cieszy się dużą popularnością. Metal jest odporny na odkształcenia oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Metalowe rynny wytrzymują spory mróz oraz deszcz i prażące słońce. Profile te najczęściej pokryte są ocynkiem oraz lakierem ochronnym. Niestety, mogą się rysować, dlatego czyszcząc je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie pozbędziemy się już rys. Mogą także sprawiać trudności podczas montażu. Metal jest materiałem nieco ciężkim, przez co z pewnością z montażem nie poradzimy sobie sami, z pewnością z pomocą przyjdzie nam profesjonalna ekipa fachowców. Warto także pamiętać o stałej konserwacji powłok metalowych, gdyż po czasie mogą matowieć a także rdzewieć! Jeśli posiadamy zardzewiałe i uszkodzone rynny, najlepiej wymienić je na nowe.

Rynny metalowe są trwałe i bardzo często wybierane, dzięki swojej długowieczności! Jeśli oczywiście pamięta się o ich konserwacji.

Jaki kształt?

Jeśli chcemy zakupić rynny, musimy zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale także na kształt. Do wyboru mamy półokrągłe, półeliptyczne, które są bardzo dobre w utrzymaniu czystości, gdyż łatwo się je przepłukuje oraz czyści. Niektórzy decydują się na rynny trapezowe lub prostokątne, jednak te profile nadają się do niewielkich dachów, np. budynków gospodarczych. Do sporych konstrukcji przewidziane są rynny spustowe, czyli okrągłe lub kwadratowe, które dają możliwość swobodnego sprzątania oraz sporą przepustowość. Świetnie sprawdzą się także, gdy mieszkamy na terenach, na których występują zmienne warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać również o tym, aby rynny czyścić, o czym więcej poczytacie tutaj. Gdy chcemy postawić swój wymarzony garaż lub budynek gospodarczy, by urządzić mały warsztat, pamiętajmy o tym, by dobrać odpowiednie rynny, dzięki temu zachowamy nasz budynek w czystości i zapobiegniemy uszkodzeniom.

Poczytaj także o tym, jak odprowadzać wodę deszczową!

 

9 Comments
  1. Miło, że nie za długi artykuł. Jak już trafiłem na Twój artykuł to i od razu spytam, coś polecasz konkretnie? Czy po prostu zamontować takie same jak są/będą przy dachu domu? W sumie się nad tym nie zastanawiałem, a być może w niedalekiej przyszłości będę musiał.

    Pozdrawiam,

    1. Możesz zamontować takie same, jak masz w domu, wtedy budynki będą spójne. Chyba, że mieszkasz, np w okolicy, gdzie często mocno wieje (np. niedaleko gór), wtedy z pewnością lepiej sprawdzą się metalowe, gdyż są odporniejsze. Natomiast, jeśli masz np. garaż zlokalizowany wokół drzew, polecam plastikowe, łatwiej się je czyści. A czyścić trzeba, by zapobiegać zapchaniom. Teraz wszystko zależy od Twojego wyboru 😉 pozdrawiam 😉

  2. WOW! 🙂 Bardzo interesujący i potrzebny wpis! Gdy będziemy budować swój dom na pewno skorzystamy z tych rad.

  3. Metalowe rynny najlepsze 😉 Świetny blog, będę tu zaglądać 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *