Jakie warzywa i rośliny sadzimy latem?

Jakie warzywa i rośliny sadzimy latem?

Przyzwyczailiśmy się raczej do tego, że wysiewamy nasiona wiosną lub robimy rozsady w marcu, kwietniu do skrzyń, a dopiero potem do ziemi, po ostatnich mrozach. Jest jednak parę roślin, warzyw uprawnych, które siejemy dopiero w lipcu lub sierpniu. Co to są za rośliny, czy wymagają one jakiegoś specjalnego traktowania?

Lato – pora sadzić!

Lato to naprawdę przyjemna pora roku. To wtedy zazwyczaj możemy doświadczyć ciepłych, wręcz upalnych dni, gdy pogoda jest ładna, mamy urlopy i możemy wypoczywać. Choć w tym roku lato „nie rozpieszcza” nas w pełni i tak możemy cieszyć się ze słonecznych dni. Dla wielu ogrodników jest to jedynie czas doglądania wzrostu roślin, walka z ewentualnymi szkodnikami i nic więcej. Warto natomiast wiedzieć, że to właśnie o tej porze roku również sadzimy rośliny, które zwykle wschodzą mniej więcej w okolicach jesieni, stąd też są uważane w większości za rośliny typowo jesienne.  A co to za rośliny i warzywa?

Co sadzimy latem?

Pierwsza połowa lipca to czas, gdy siejemy buraka ćwikłowego oraz liściowego. Czy warto? Jeśli mamy miejsce w grządkach, jest to świetny pomysł. Buraki mają bardzo dużo różnych witamin, a kiszonki robione na zimę z tych warzyw są strzałem w dziesiątkę. Buraki liściowe różnią się wizualnie charakterystycznymi zakończeniami liści, które chyba każdy widział. Kolejnym warzywem jest cebula siedmiolatka, warzywo to możemy zasadzić do gruntu praktycznie całe wakacje, a nawet w marcu i kwietniu. Bezpieczniej jest jednak postawić na wysiew letni, gdyż na początku wiosny bardzo często doświadczamy zimna i wiele nasion nie wschodzi, a sadzonki obumierają.

fasola

Jeśli chodzi o warzywa, które siejemy w wakacje, to możemy do nich zaliczyć jeszcze, np. fasolę, jednak tylko jako strączki do gotowania, gdyż ziarna nie zdążą dojrzeć przed jesienią i zimą. Siejemy także kapustę pekińską, tutaj musimy koniecznie pamiętać o tym, że jest to dość wrażliwe warzywo, które nie do końca radzi sobie z przesadzaniem, dlatego rozsądniej jest go wysiać od razu do gruntu. Co więcej, sadzimy także koper ogrodowy, włoski, rzodkiewkę, rzepę itp. Właściwie można do tych wysiewów zaliczyć wszystkie warzywa typowo jesienne.

Rzodkiewka pęczek
Rzodkiewka jet jednym z chętniej wybieranych warzyw do sadzenia.

Rośliny, które sadzimy w sierpniu

Jeśli natomiast chodzi o rośliny, to w sierpniu sadzimy rozsady niezapominajek, malw, bratków, cebule narcyzów itp. Możemy także śmiało w drugiej połowie sierpnia dzielić i rozsadzać piwonie, które są ozdobą wielu ogrodów, a także wszelkie rośliny wodne. Jak widać, ogród letni jest naprawdę „bogaty”, a pracy rzeczywiście może być sporo. Z pewnością warto zainwestować w kilka warzyw jesiennych, które świetnie sprawdzają się na kanapkach, czy do obiadu.

sadzenie kwiatów
Narcyzy to piękne kwiaty, które sadzimy latem

Sadzenie roślin i warzyw w lecie? Dla wielu to abstrakcja, ale, jak już wiecie, jest kilka – i smacznych – i pięknych warzyw i roślin, które w tym okresie sadzimy. Jeśli zatem chcecie poświęcić nieco czasu na prace w ogrodzie w lecie, warto zainwestować w tych kilka roślin i warzyw. Jesienią otrzymamy piękne plony, a np. piwonie sprawdzą się jako kwiaty cięte do wazonu.

A Wy sadzicie coś w lipcu i sierpniu?

6 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *